A venit toamna....frunzele au ruginit, dar, zice ciresul : la vara viitoare tot eu vă voi da ....cireasa de pe tort !
Se afișează postările cu eticheta De toamna. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De toamna. Afișați toate postările
duminică, 15 noiembrie 2015
miercuri, 15 octombrie 2014
marți, 7 octombrie 2014
E toamnă iar....
...sau pe româneşte :"Brumărel, surprinde-mă..."
Eu vă surprind (oare a cât-a oară?) cu poezia lui George Topârceanu "Octombrie" pentru că nu mă satur niciodată să citesc poeziile lui Topârceanu.
Eu vă surprind (oare a cât-a oară?) cu poezia lui George Topârceanu "Octombrie" pentru că nu mă satur niciodată să citesc poeziile lui Topârceanu.
Octombrie-a lăsat pe dealuri
Covoare galbene şi roşii.
Trec nouri de argint în valuri
Şi cântă-a dragoste cocoşii.
(Ah, unde naiba 'or fi cocoşii?)
Mă uit mereu la barometru
Şi mă-nfior când scade-un pic,
Căci soarele e tot mai mic
În diametru.
(Hei, unde-ai pus barometrul ăla ?)
Dar pe sub cerul cald ca-n mai
Trec zile albe după zile,
Mai nestatornice şi mai
Subtile…
(Ce zi e azi? Doamne, cum mai trece vremea...)
Întârziată fără vreme
Se plimbă Toamna prin grădini
Cu faldurii hlamidei plini
De crizanteme.
(Eu aş fi pus nişte maci pe hlamida aia...s-o întinerească un pic...)
Şi cum abia pluteşte-n mers
Ca o marchiză,
De parcă-ntregul univers
Priveşte-n urmă-i cu surpriză, -
Un liliac nedumerit
De-alura ei de domnişoară
S-a-ngălbenit, s-a zăpăcit
Şi de emoţie-a-nflorit
A doua oară…
(Da....cum se pricep unele să-i zăpăcească...)
Covoare galbene şi roşii.
Trec nouri de argint în valuri
Şi cântă-a dragoste cocoşii.
(Ah, unde naiba 'or fi cocoşii?)
Mă uit mereu la barometru
Şi mă-nfior când scade-un pic,
Căci soarele e tot mai mic
În diametru.
(Hei, unde-ai pus barometrul ăla ?)
Dar pe sub cerul cald ca-n mai
Trec zile albe după zile,
Mai nestatornice şi mai
Subtile…
(Ce zi e azi? Doamne, cum mai trece vremea...)
Întârziată fără vreme
Se plimbă Toamna prin grădini
Cu faldurii hlamidei plini
De crizanteme.
(Eu aş fi pus nişte maci pe hlamida aia...s-o întinerească un pic...)
Şi cum abia pluteşte-n mers
Ca o marchiză,
De parcă-ntregul univers
Priveşte-n urmă-i cu surpriză, -
Un liliac nedumerit
De-alura ei de domnişoarăS-a-ngălbenit, s-a zăpăcit
Şi de emoţie-a-nflorit
A doua oară…
(Da....cum se pricep unele să-i zăpăcească...)
marți, 1 octombrie 2013
Brumărel se dă la Iarnă...
....sau invers....
Nimic nu mai e în ordinea firească a lucrurilor. Până acum îl ştiam pe Brumărel ca gospodarul toamnei : culegea roadele pământului, făcea arăturile şi semănaturile de toamnă şi abia mai spre sfârşitul lunii mai pudra cu brumă grădinile ("Văl de brumă argintie / Mi-a împodobit grădina...-Toamna de Octavian Goga).
Dar acum nu ştiu ce l-a apucat să-si facă apariţia în prima zi cu Iarna de mână. Ştiam că-i place "alura de domnişoară" a Toamnei....Cu ce l-o fi ademenit Iarna ? Hei, Brumărel, aceia nu sunt ghiocei....sunt fulgi de zăpadă !
Uite aici dovada : Braşovul la 1 octombrie 2013:
Nimic nu mai e în ordinea firească a lucrurilor. Până acum îl ştiam pe Brumărel ca gospodarul toamnei : culegea roadele pământului, făcea arăturile şi semănaturile de toamnă şi abia mai spre sfârşitul lunii mai pudra cu brumă grădinile ("Văl de brumă argintie / Mi-a împodobit grădina...-Toamna de Octavian Goga).
Dar acum nu ştiu ce l-a apucat să-si facă apariţia în prima zi cu Iarna de mână. Ştiam că-i place "alura de domnişoară" a Toamnei....Cu ce l-o fi ademenit Iarna ? Hei, Brumărel, aceia nu sunt ghiocei....sunt fulgi de zăpadă !
Uite aici dovada : Braşovul la 1 octombrie 2013:
duminică, 22 septembrie 2013
Punctul autumnal
Peste, aproximativ, o oră şi jumătate, la 23 şi 44 de minute vom păşi în toamna astronomică . Dacă doriţi să ştiţi ce înseamnă asta şi cum se va întâmpla citiţi aici http://www.astro-urseanu.ro/echinoctiu_toamna.html
Deci intrăm în toamnă de-adevăratelea.
Doar acum, la echinocţiu, ziua este egală cu noaptea. De mâine ziua scade şi noaptea creşte....
Deci intrăm în toamnă de-adevăratelea.
Doar acum, la echinocţiu, ziua este egală cu noaptea. De mâine ziua scade şi noaptea creşte....
marți, 10 septembrie 2013
Emoţie de toamnă
verde, galben, roşu, brun
sunt culorile de-acum
covoraş ce se aşterne
pe alei ca sa ne-ndemne
să stârnim în paşi de dans
chin de frunze în balans....
sunt culorile de-acum
covoraş ce se aşterne
pe alei ca sa ne-ndemne
să stârnim în paşi de dans
chin de frunze în balans....
duminică, 1 septembrie 2013
Try to remember a kind of September....
În fiecare zi de 1 septembrie ascult cu aceeaşi emoţie (cu toate că nimic personal nu mă face să mă gândesc la un septembrie anume) acest cântec care mi se pare deosebit atât ca sunet muzical cât si ca versuri. Am copiat aici versurile de la adresa http://www.azlyrics.com/lyrics/tomjones/trytoremember.html
(versuri Tom Jones, Harvey Schmidt)
"Try To Remember"
Try to remember the kind of September
when life was slow and oh, so mellow.
Try to remember the kind of September
when grass was green and grain was yellow.
Try to remember the kind of September
when you were a tender and callow fellow,
Try to remember and if you remember the follow.
Try to remember when life was so tender
that no one wept except the willow.
Try to remember when life was so tender that
dreams were kept beside your pillow.
Try to remember when life was so tender that
love was an ember about to billow.
Try to remember and if you remember then follow.
Deep in December it's nice to remember
altho you know the snow will follow.
Deep in December it's nice to remember
without the hurt the heart is hollow.
Deep in December it's nice to remember
the fire of September that made us mellow.
Deep in December our hearts should remember and follow.
Try to remember the kind of September
when life was slow and oh, so mellow.
Try to remember the kind of September
when grass was green and grain was yellow.
Try to remember the kind of September
when you were a tender and callow fellow,
Try to remember and if you remember the follow.
Try to remember when life was so tender
that no one wept except the willow.
Try to remember when life was so tender that
dreams were kept beside your pillow.
Try to remember when life was so tender that
love was an ember about to billow.
Try to remember and if you remember then follow.
Deep in December it's nice to remember
altho you know the snow will follow.
Deep in December it's nice to remember
without the hurt the heart is hollow.
Deep in December it's nice to remember
the fire of September that made us mellow.
Deep in December our hearts should remember and follow.
Şi nimeni nu interpretează acest cântec precum Nana Mouskouri şi Harry Belafonte .Vocile lor se împletesc atât de perfect încât, ascultându-i, te pătrund fiori. Încercaţi să va amintiţi astăzi ,1 septembrie 2013, un Septembrie care să vă dea fiori....."and follow"...
marți, 13 noiembrie 2012
Si afara ploua,ploua....
...nu-i furtuna,dar trebuia sa scriu aici poezia asta a lui Toparceanu.....
Nimeni n-a ramas în strada.
Norii negri vin gramada.
Zboara frunzele uscate
În vazduh împrastiate
Si salcâmii stau sa cada:
Bate vântul, bate…
A iesit de la rascruce
O femeie care duce
Un copil de mâna… Suna
Porti izbite de furtuna
Si femeia face cruce:
Fulgera si tuna.
Dar a norilor naframa
Se sfâsie… Biata mama,
Cu puterile scazute,
Vrea copilul sa-si ajute
Si cu glas pierdut îl cheama:
- Hai cu mama, iute!
L-a luat acum în brate.
Ploaia o izbeste-n fata.
Bolta parca-i sparta-n doua…
Cu mânutele-amândoua
El de gâtul ei s-agata:
- Ploua, mama, ploua!
![]() |
| Norii negri stau gramada |
Nimeni n-a ramas în strada.
Norii negri vin gramada.
Zboara frunzele uscate
În vazduh împrastiate
Si salcâmii stau sa cada:
Bate vântul, bate…
![]() |
| Doar el a ramas in strada |
![]() |
| Ploua,mama,ploua! |
O femeie care duce
Un copil de mâna… Suna
Porti izbite de furtuna
Si femeia face cruce:
Fulgera si tuna.
Dar a norilor naframa
Se sfâsie… Biata mama,
Cu puterile scazute,
Vrea copilul sa-si ajute
Si cu glas pierdut îl cheama:
- Hai cu mama, iute!
L-a luat acum în brate.
Ploaia o izbeste-n fata.
Bolta parca-i sparta-n doua…
Cu mânutele-amândoua
El de gâtul ei s-agata:
- Ploua, mama, ploua!
sâmbătă, 20 octombrie 2012
Brumarelul lui Toparceanu
Octombrie-a lasat pe dealuri
Covoare galbene si rosii.
Trec nouri de argint în valuri
Si cânta-a dragoste cocosii.
Ma uit mereu la barometru
Si ma-nfior când scade-un pic,
Caci soarele e tot mai mic
În diametru.
Dar pe sub cerul cald ca-n mai
Trec zile albe dupa zile,
Mai nestatornice si mai
Subtile...
Întârziata fara vreme
Se plimba Toamna prin gradini
Cu faldurii hlamidei plini
De crizanteme.
Si cum abia pluteste-n mers
Ca o marchiza,
De parca-ntregul univers
Priveste-n urma-i cu surpriza, -
Un liliac nedumerit
De-alura ei de domnisoara
S-a-ngalbenit, s-a zapacit
Si de emotie-a-nflorit
A doua oara...
Covoare galbene si rosii.
Trec nouri de argint în valuri
Si cânta-a dragoste cocosii.
Ma uit mereu la barometru
Si ma-nfior când scade-un pic,
Caci soarele e tot mai mic
În diametru.
Dar pe sub cerul cald ca-n mai
Trec zile albe dupa zile,
Mai nestatornice si mai
Subtile...Întârziata fara vreme
Se plimba Toamna prin gradini
Cu faldurii hlamidei plini
De crizanteme.
Si cum abia pluteste-n mers
Ca o marchiza,
De parca-ntregul univers
Priveste-n urma-i cu surpriza, -
Un liliac nedumerit
De-alura ei de domnisoara
S-a-ngalbenit, s-a zapacitSi de emotie-a-nflorit
A doua oara...
sâmbătă, 29 septembrie 2012
Michaelmas daisy
Pe 29 septembrie in calendarul romano catolic,luteran si anglican este sarbatoarea Sf. Arhanghel Mihail (Saint Michael the Archangel),sarbatoare care anunta ca toamna isi intra in drepturi.
Florile acestei sarbatori sunt margaretele de toamna colorate in diverse culori pe care le numesc michaelmas daisy:
Michaelmas daisy mi-a amintit un cantec invatat la orele de limba engleza din liceu.L-am gasit pe net cantat de Nat King Cole :
Iata si versurile:
Daisy, Daisy,
Give me your answer do!
I'm half crazy,
All for the love of you!
It won't be a stylish marriage,
I can't afford a carriage
But you'll look sweet upon the seat
Of a bicycle built for two.
Si raspunsul fetei :
Michael,Michael here is my answer, true:
I'm not crazy all for the likes of you.
If you can't afford a carriage, then there won't be any marriage.
And I'll be damned, if I'll be crammed
On a bicycle built for two!
Florile acestei sarbatori sunt margaretele de toamna colorate in diverse culori pe care le numesc michaelmas daisy:
Michaelmas daisy mi-a amintit un cantec invatat la orele de limba engleza din liceu.L-am gasit pe net cantat de Nat King Cole :
Iata si versurile:
Daisy, Daisy,
Give me your answer do!
I'm half crazy,
All for the love of you!
It won't be a stylish marriage,
I can't afford a carriage
But you'll look sweet upon the seat
Of a bicycle built for two.
Si raspunsul fetei :
Michael,Michael here is my answer, true:
I'm not crazy all for the likes of you.
If you can't afford a carriage, then there won't be any marriage.
And I'll be damned, if I'll be crammed
On a bicycle built for two!
vineri, 28 septembrie 2012
sâmbătă, 22 septembrie 2012
Echinoctiul de toamna....
...se intampla astazi la ora 17 si 49 de minute cand lumina zilei va fi egala cu intunericul noptii.Din acel moment lumina zilei incepe sa scada pana la solstitiul de iarna ,in 22 decembrie ,cand va fi noaptea cea mai lunga.
Aceasta se intampla in emisfera nordica unde ne aflam si noi.Daca nu doriti sa insotiti toamna spre iarna si sa intampinati iarna aici si vreti sa fie din nou primavara , va faceti geamantanul si plecati in emisfera sudica unde incepe primavara si veti insoti primavara spre vara apoi veti petrece din nou o vara calduroasa ,iar in martie ,la echinoctiul de primavara,odata cu pasarile calatoare va puteti intoarce acasa la primavara si la vara noastra. Astfel in viata dvs. va fi doar primavara si vara.
La aceasta adresa http://www.australialiveworkplay.com/tag/emisfera-sudica puteti vedea cam cat va costa sa vizitati Australia,poate cel mai reprezentativ loc din emisfera sudica. Iar in clipul urmator va sunt prezentate 10 locuri de vizitat in Australia.
In ce ma priveste eu raman aici pentru ca nu vreau in niciun caz sa pierd astfel de imagini de toamna:
joi, 20 septembrie 2012
miercuri, 19 septembrie 2012
A venit,a venit toamna....
A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.
Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.
Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.
Cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.
Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.
Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.
luni, 3 septembrie 2012
Septembrie luni
I-am promis lui Horia Brenciu ca vom asculta aceasta malodie in fiecare zi de luni a lunii septembrie...
marți, 15 noiembrie 2011
Rondel De Toamna -Benjamin Fondane

(picturi de Sylvia Trybek)


iti plange toamna in privirisi-ti moare lenes la fereastra
in odaita ta albastra
privesti bolnavii trandafiri
tu stai pe ganduri si te miri
frumoasa pasare sihastra
iti plange toamna in priviri
si-ti moare lenes la fereastra
in cripta sfintelor iubiri
te poarta lin iubirea noastra
si te-ofilesti precum in glastra
se sting bolnavii trandafiri
iti plange toamna in priviri
duminică, 11 septembrie 2011
Vant de toamna

Toamnă
Stefan Octavian Iosif
Se-ntoarce toamna iar, cu aiureli
De vânt pe la fereşti,
Tu, suflet plin de griji şi de-ndoieli,
Te-nfiorezi de tristele-i poveşti...
El povesteşte despre moarte foi
Pe care le goneşte ca pe-un roi,
Ca pe-un convoi
De fluturi morţi, şi ţi le aruncă-n geamuri,
El stânge crini, şi roze, şi zambile,
El frânge ramuri,
Şi plânge, şi se tânguieşte zile
Întregi şi nopţi întregi, necontenit.
Acuma stins şi parcă ostenit
Abia suspină,
Ca plânsul violinei în surdină,
Apoi îşi schimbă fără veste tonul
Şi-uimit 1-auzi cum suie
Din nou diapazonul
Şi şuieră, şi fluieră, şi vuie,
Şi vâjâie, şi hohotă, şi geme
Într-un amestec înfiorător
De bocet, şi de vaiet, şi blesteme!
Ah, ce frumos, ce potolită vreme,
Ce veac senin fusese până ieri!
Ai fi crezut că firea amăgită
De visul cald al somnoroasei veri,
Aşa bogată-n fermecate vise,
Dormea, dar s-a trezit...
Văzând fugită
Vicleana vară care-o amăgise,
Acum, când înţelege adevărul,
Se zbate ca o mamă părăsită
Şi-n deznădejdea ei îşi smulge părul!...
joi, 1 septembrie 2011
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






















