Se afișează postările cu eticheta De plictiseala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De plictiseala. Afișați toate postările

miercuri, 9 aprilie 2014

Afară ploua ca şi toamna....

 ....şi-i urât....exact ca în poezia lui Demostene Botez, "Singurătate"

Afară plouă ca şi toamna şi-i urât,                             

Mă uit pe geam ca după tine, şi atât.

În mine toate amintirile te-aşteaptă
De-aceea mi-i privirea stranie şi dreaptă.

Ca-ntr-un copil ce-a adormit plângând
În mine nu mai este nici un gând.

Vreau să citesc şi-mi cad din mână cărţile;
Mă împresoară chipul tău din toate părţile.

Mâna ce mi-a-mprăştiat părul şi gândurile
Îmi amestecă pe carte toate rândurile.

Rămân uitându-mă pe geam ca dupã tine
Şi tot aştept pe cineva ce nu mai vine.


duminică, 21 octombrie 2012

Plictisul de duminica....

Imi veni un lictis-plictis.....De-ar fi numai atat si tot ar fi bine,dar e insotit de o gramada de nixisuri asa ca am inceput sa caut ceva amuzant pe net ca sa uit.... Am gasit nite reclame dragute (imi place sa ma uit la reclame) ....Cele de la PrePay mi se par chiar reusite... O sa va dau cateva din ele cu subiectul ....flirt... Cum flirteaza tinerii de azi : sau : sau se poate intampla si asa ? asta-i umor negru....

duminică, 13 mai 2012

Spleen de duminica

versuri: Demostene Botez

Ce- i fi facand pe-acolo unde esti ?
Pe-aicea ploua linistit ... pustiu ...
Cu unghia pe geamul straveziu
Scriu inceputul unei vechi povesti.

In jurul mesei fac calatorii,
Neobosit, desi-am pornit de-un ceas.
Vreau parca sa ajung unde-ai ramas,
Desi cu gandul tot te-astept sa vii.

Si-asa, absent, de mult calatoresc
Purtand in mine fericirea noastra ...
Le geam o clipa ca sa-mi racoresc
Imi razam fruntea calda de fereastra.





Spleen

Afară plouă ca şi toamna şi-i urît,                                
Mă uit pe geam ca după tine, şi atît.

În mine toate amintirile te-aşteaptă,
De-aceea mi-i privira stranie şi dreaptă.

Ca-ntr-un copil ce-a adormit plîngînd,
În mine nu mai este nici un gînd.

Vreau să citesc şi-mi cad din mînă cărţile;
Mă împresoară chipul tău din toate părţile.

Mîna ce mi-a-mprăştiat părul şi gîndurile
Îmi amestecă pe carte toate rîndurile.

Rămîn uitîndu-mă pe geam ca după tine,
Şi tot aştept pe cineva şi nu mai vine.