Se afișează postările cu eticheta De politichie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De politichie. Afișați toate postările

miercuri, 9 ianuarie 2013

Apropo....politica....

N-am mai discutat politica de ceva vreme....m-am linistit ....avem guvern stabil  ( acelasi guvern "cel mai cinstit" adus la gradul de comparatie superlativ  absolut "foarte cinstit"). In continuare vom trece de la  a-l tolera  la a ne mandri cu el....Sa ne traiasca !

De fapt , mi-am adus aminte de politica pentru ca astazi  un mare politician  american  ar fi implinit 100 de ani.Este vorba de :
Richard Nixon, (n. 9 ianuarie 1913, Yorba Linda, California - d. 22 aprilie 1994)
Nu stiu ce cunostinte  aveti dvs.despre  acest nume ,fost presedinte  american,dar eu ,care am foarte putine cunostinte despre politica, asociez  acest nume  cu un mare scandal politic ( se intampla si la case mai mari !) si cu demisia ( asta se intampla doar la case mai mari !) sa in urma acestui scandal.
Daca vreti sa aflati lucruri "fascinante" despre el, va recomand proaspatul articol  al jurnalistei Debra Bell de la adresa http://www.usnews.com/news/articles/2013/01/09/five-fascinating-facts-about-richard-nixon-on-his-100th-birthday.Din cate am inteles eu din acest articol  Richard Nixon  ar fi fost un mare fan al sportului,si-ar fi condus ( ca sofer)  viitoarea sotie la intalnirile cu alti barbati,ar fi avut o intalnire foarte matinala ,in 9 mai 1970,la  Lincoln  Memorial, cu  cativa studenti protestatari  si  ar fi locuit alaturi,ca vecini, cu unul din "dusmanii" sai.
Cam atat ....

vineri, 21 septembrie 2012

Ultima fecioara si cel din urma fecior....

Astazi e ultima zi din zodia fecioarei :
Doi politicieni in voga si-au sarbatorit aniversarea : o fecioara si-un fecior,ea de dreapta el de stanga  uniti intr-o alianta  sub obladuirea conservatoare a unui om de afaceri care inclina balanta
politica dupa cum vor muschii lui.
Evenimentul a fost  imortalizat de Academia Catavencu in urma cu catava vreme :

Tanara pereche a sarbatorit ieri aniversarea lui ,iar astazi aniversarea ei. Ea i-a daruit o carte :
Iar el  a fost surprins astazi  cu un buchet  de trandafiri rosii pentru ca ,se stie,Crinutei ii plac trandafirii :



marți, 28 august 2012

marți, 21 august 2012

N-ai pe cineva ?

 Pare mai interesant....


vineri, 3 august 2012

Satisfactie alternativa

Sau .... alternative satisFUCKtion ?

30 iunie 2012 in primele ore ale zilei :






2 august 2012 dupaamiaza :




Si sfarsitul nu-i aici ......
Intrebarea e cat vom mai suporta nebunia asta ?



luni, 30 iulie 2012

Nu mor caii cand vor cainii....

Acest proverb (despre care unii spun ca ar fi arab,altii ca-i romanesc, dar nu asta-i important) mi se pare ca se potriveste foarte bine situatiei politice actuale.
Desigur,  procentul  de 45.92 % prezenta la vot ( si care sper ca nu se va schimba la sfarsitul numaratorii cu peste + 3 % care este marja superioara de eroare) n-are cum sa-l onoreze pe presedintele Traian Basescu  care nu voia sa castige la " masa verde"....Dar asta-i situatia....
In nebunia declansata de acest  nou guvern  condus de " cele doua gaste" , guvern care ,de cand s-a instalat la putere ,s-a ocupat de orice inafara de situatia economica  a Romaniei si bunastarea romanilor  e  bine ca 54 %  dintre romani  si-au dat seama de situatia reala in care se afla Romania si n-au vrut sa fie partasi la faradelegea  pusa la cale de acest guvern.


vineri, 20 iulie 2012

joi, 21 iunie 2012

Cacealmaua

Cat pe-aci  sa ne pacaleasca ! Avea glontul in maneca ....Poate reusea sa-si atinga corzile vocale si  isi schimba vocea  ....S-o faca de barbat adevarat....Asa cum ii sade bine unui fost premier si fost presedinte de partid.....Dar ....ghinion....L-a zgariat   doar pisica in incercarea ei de a-si opri stapanul de la comiterea unui gest  suprem.
De ce mi-a venit in minte urmatorul videoclip ? Sa fie efectul de bumerang ?



cu subtitrare in limba romana: http://www.youtube.com/watch?v=jxFew59u_0E&feature=related

miercuri, 28 martie 2012

Adio,pica frunza....

Nu,nu e toamna....Suntem in toiul primaverii ,dar o Frunzaverde  se-ngalbeni deodata si pica....Nu,n-am plans ca  la frunza lui Emil Garleanu....Ma mira doar ....De fapt ce ma mira ? Se stie ca politica e reprezentanta de seama a practicantelor  celei  mai vechi meserii....Mare reprezentanta !

Iata un prilej sa ascultam formatia Savoy.Frumoasa melodie !

miercuri, 25 ianuarie 2012

Opreste, Nae ,vaporul...




Cel mai bine l-a analizat Ion Cristoiu pe Domnu'Presedinte cu discursul sau cu tot :"un bosorog de 80 de ani care vrea sa cucereasca o juna de 20 doar cu vorbe dulci si fara sa-i dea nici un chior..."
Evident ca acest lucru e imposibil...
Singurul lucru care ne mai da o raza de speranta e ca acest comandant de nava zbanghiu nu va parasi nava si se va ineca odata cu noi.

Oricum nici ceilalti doi nu ne dau sperante si pe deasupra sunt nu numai..., dar si fuduli ....deci sunt destul....

joi, 3 decembrie 2009

Codul bunelor maniere

Ma intreb daca Mircea Geoana n-a gresit cand i-a oferit lui Traian Basescu Codul bunelor maniere.Si asta nu pentru ca as fi convinsa ca Traian Basescu nu ar avea nevoie sa-i fie reimprospatate cunostintele de acest fel ,dar intamplarea (bat-o vina!) a surprins-o in pauza dezbaterii dintre candidati pe posibila viitoare prima doamna a tarii (d-na Geoana)rujandu-se in platoul de filmare in prezenta invitatilor sotului la acea dezbatere importanta si in prezenta adversarilor sotului in lupta pentru presedintie si asta in timp ce Basescu la brat cu sotia se indrepta spre platoul de filmare probabil din directia vreunei toalete in care doamna Basescu si-o fi refacut machiajul(asta e o presupunere personala).Of,camerele astea de luat vederi ale televiziunii atat de indiscrete si atat de nepotrivit asezate!

joi, 26 noiembrie 2009

Crinuta iubeste trandafirii

Un singur trandafir nu-i place.Cel de la butoniera lui Basescu.In rest ii iubeste pe toti:pe Geoana,pe Iliescu,pe Nastase,pe Vanghelie,pe Hrebenciuc,pe Mazare si multi,multi altii.
Toti o vor face fericita (pardon Crinuta e de genul masculin,deci toti il vor face fericit).Desi pe locul trei in alegeri a devenit vioara intaia.Toti il curteaza ca pe o fata mare.Crinuta il vrea pe Johannis premier.Geoana i-l daruieste cu dragoste.Cu toata dragostea lui pentru postul de presedinte al Romaniei.Drept multumire Crinuta va sustine campania electorala a lui Geoana.Ba chiar o va organiza.Ii va mobiliza pe toti liberalii sa –l voteze pe Geoana.Asa va face si Marko Bela cu udemeristii lui si Vadim cu vadimistii lui si Becali cu becalistii lui. Toti il vor vota pe Geoana si nu pentru ca l-ar vrea neaparat,dar nu-l vor pe Basescu.Tare le e frica de Basescu. De ce oare?