mi se pare că se potrivesc versurile lui Nichita Stănescu :
Du-mă, fericire, în sus, si izbeşte-mi
tâmpla de stele, până când
lumea mea prelungă şi în nesfârşire
se face coloană sau altceva
mult mai înalt şi mult mai curând.
Ce bine că eşti, ce mirare că sunt!
Două cântece diferite, lovindu-se, amestecându-se,
două culori ce nu s-au văzut niciodată,
una foarte de jos, intoarsă spre pământ,
una foarte de sus, aproape ruptă
în înfrigurata, neasemuita luptă
a minunii că eşti, a-ntâmplării că sunt.
şi pictura lui Rene Magritte :
....asta ,bineînţeles dacă sunteţi nişte romantici....
Dar sigur se potriveşte şi fotografia asta :
Îndemnaţi primăvara să se instaleze mai repede, să-si facă treaba ca lumea şi apoi să plece lăsând locul verii cu soarele şi cu marea ei....
Să fiţi fericiţi !
Se afișează postările cu eticheta De Zile mari. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De Zile mari. Afișați toate postările
vineri, 20 martie 2015
joi, 25 decembrie 2014
Mos Craciun ce tanar esti....
Mos Craciun (cel vechi) a predat stafeta unui ucenic de-al sau :
Iata-l in exercitiul functiunii, aseara in ajunul sarbatorii:
Mos Craciun ce tanar esti ! La anu' voi prelua eu stafeta ?
Cum imi sade? Ma cam deranjeaza nasul asta....
Iata-l in exercitiul functiunii, aseara in ajunul sarbatorii:
Mos Craciun ce tanar esti ! La anu' voi prelua eu stafeta ?
Cum imi sade? Ma cam deranjeaza nasul asta....
vineri, 15 august 2014
joi, 26 decembrie 2013
Xmas 2013
Am visat la un Crăciun alb :
dar.....n-a fost să fie .....A fost cum a fost, într-un fel tot a fost....
Sosirea noastră :
Şi întâlnirea cu Moş Crăciun :
dar.....n-a fost să fie .....A fost cum a fost, într-un fel tot a fost....
Sosirea noastră :
Şi întâlnirea cu Moş Crăciun :
miercuri, 25 decembrie 2013
Crăciun fericit !
Moş Crăciun n-a avut zăpadă, n-a venit cu sania, a venit pe jos pentru că a fost o adevărată plăcere să te plimbi pe o vreme ca de primăvară. Poate de aceea le-a adus copiilor unelte de grădinărit smulgându-le promisiunea că la anu' îl vor servi cu murături făcute din legumele din grădina lor pe care o vor îngriji cum se cuvine.
Acum, n-au decât să se pună pe treabă....Şi totuşi, noi nu ne dăm cu sania iarna asta ? Retorică întrebare !
Acum, n-au decât să se pună pe treabă....Şi totuşi, noi nu ne dăm cu sania iarna asta ? Retorică întrebare !
duminică, 1 decembrie 2013
La mulţi ani,România !
E prima duminică din decembrie a anului 2013 şi astăzi se împlinesc 95 de ani de la unirea Transilvaniei cu România, la 1 decembrie 1918. E ziua României, e ziua noastră a românilor de peste tot.
La mulţi ani, români !
Invitaţie la http://bloguldeduminica.blogspot.ro/.
La mulţi ani, români !
Invitaţie la http://bloguldeduminica.blogspot.ro/.
duminică, 17 noiembrie 2013
Gaudeamus Igitur
17 noiembrie a fost declarată oficial Ziua Internaţională a Studenţilor în anul 1941, în urma unor evenimente care au avut loc la Praga în anul 1939.
Pe 17 noiembrie 1939, nouă studenţi şi-au pierdut viaţa, iar alţi peste 1200 au fost trimişi în lagăre de concentrare, după ce au demonstrat în faţa Universităţii din Praga împotriva ocupaţiei naziste din Cehoslovacia şi împotriva uciderii studentului Jan Opletal si a muncitorului Václav Sedlácek, care participaseră la un miting antinazist.
Să participăm cu un gând pios pentru victimele evenimentelor din 17 noiembrie 1939 din Praga şi "Să ne bucurăm aşadar" împreună cu studenţii de ziua lor.
Într-adevăr ( ca să personalizez un pic), după 40 de ani de la începutul studenţiei mele (1 octombrie 1973) pot afirma că anii studenţiei sunt cei mai frumoşi din viaţă. Şi cum să nu fie ? Am să vă demonstrez printr-un studiu realizat minuţios că este aşa şi că am fost foarte.....activă (chiar dacă în anul I mă mai jucam cu păpuşile ).
![]() |
| îmi plăceau păpuşile...am spus eu "da"?......am o păpuşică vie....în sfârşit câştig şi eu un ban.... |
marți, 29 octombrie 2013
Bună seara,internauţi !
Şi asta e posibil pentru că în urmă cu 44 de ani, adica în 29 octombrie 1969 s-a întâmplat o magie :
"Fara sa-si poata imagina macar consecintele actiunii sale, Charley Kline, de la Universitatea din California, Los Angeles (UCLA), a facut atunci sa apara cuvantul magic LOGIN pe ecranul negru al unui computer de prima generatie.
Dupa o scurta asteptare, UCLA s-a conectat cu succes la computerul gazduit de Institutul de Cercetare Stanford (SRI) si istoria si-a schimbat cursul pentru totdeauna: s-a nascut Internetul."(http://www.ziare.com/internet-si-tehnologie/internet/la-40-de-ani-de-existenta-internetul-este-in-forma-maxima-936751)
Din această cauză ziua de 29 octombrie este Ziua Mondială a Internetului. La mulţi ani,Internet !
D-lui este Domnul Charley Kline :
Şi câteva citate despre internet de la http://subiecte.citatepedia.ro/despre.php?s=internet :
-Internetul poate fi considerat corect ca o conversaţie fără sfârşit la nivel mondial.(Stewart Dalzell)
"Fara sa-si poata imagina macar consecintele actiunii sale, Charley Kline, de la Universitatea din California, Los Angeles (UCLA), a facut atunci sa apara cuvantul magic LOGIN pe ecranul negru al unui computer de prima generatie.
Dupa o scurta asteptare, UCLA s-a conectat cu succes la computerul gazduit de Institutul de Cercetare Stanford (SRI) si istoria si-a schimbat cursul pentru totdeauna: s-a nascut Internetul."(http://www.ziare.com/internet-si-tehnologie/internet/la-40-de-ani-de-existenta-internetul-este-in-forma-maxima-936751)
Din această cauză ziua de 29 octombrie este Ziua Mondială a Internetului. La mulţi ani,Internet !
D-lui este Domnul Charley Kline :
![]() |
| Thank You ,Sir ! |
-Internetul poate fi considerat corect ca o conversaţie fără sfârşit la nivel mondial.(Stewart Dalzell)
-Utilizând internetul, nu avem dreptul să uităm... că acţiunile noastre sunt acum inscripţionate în lumea WWW pentru totdeauna.(Lionel Mallecourt)
-Culmea internetului :Să trimiţi e-mail şi să aştepţi poştaşul.
- Doamne, prefer Infernul, dacă este legat la Internet.( Valeriu Butulescu în "Noroi Aurifer")
-Internetul este ca un oraş... Este acolo un moşneag foarte isteţ. I se spune Google... E spirt.(George Pruteanu)
-În viitor afacerile vor fi de două feluri - pe Internet sau deloc.(Bill Gates)
-Evoluţia umană-epigramă de Costel Stancu
Deşi pe internet prezenţi,
Originile nu ne cruţă,
Căci suntem încă dependenţi
De vechea coadă de maimuţă.
Originile nu ne cruţă,
Căci suntem încă dependenţi
De vechea coadă de maimuţă.
luni, 28 octombrie 2013
όχι Day...
....sau "Ziua Marelui NU", a doua sărbătoare naţională a grecilor, care comemorează ziua de 28 octombrie 1940 când, controversatul politician Ioannis Metaxas(*12 aprilie 1871 – †29 ianuarie 1941), atunci pe post de prim ministru, a ales să se opună hotărât cererii dictatorului italian Benito Mussolini (n. 29 iulie, 1883 – d. 28 aprilie, 1945) de a i se permite a ocupa puncte strategice din Grecia, ceea ce însemna intrarea Greciei în cel de-al Doilea Război Mondial de partea naziştilor. Tradiţia populară afirmă că Metaxas ar fi răspuns cu un singur cuvânt : "όχι ", adică "NU". Drept răspuns la refuzul grecilor, trupele italiene au declanşat războiul greco - italian care s-a desfăşurat între 28 octombrie 1940 şi 23 aprilie 1941 şi a marcat începutul Campaniei din Balcani a celui de-al Doilea Război Mondial.
Vă invit să cititi la adresa http://www.ambasada.ro/pagini/27/ziua-nationala-a-greciei.html despre semnificaţia acestei zile pentru poporul grec.
Să fim alături de poporul grec în sărbătoare privind un dans specific grecesc :
![]() |
| Ioannis Metaxas Benito Mussolini |
| „Alors, c'est la guerre”. |
Vă invit să cititi la adresa http://www.ambasada.ro/pagini/27/ziua-nationala-a-greciei.html despre semnificaţia acestei zile pentru poporul grec.
Să fim alături de poporul grec în sărbătoare privind un dans specific grecesc :
joi, 17 octombrie 2013
Ziua săracilor....
....mai exact "Ziua Internaţională pentru eradicarea sărăciei" a fost astăzi 17 octombrie . N-am văzut nimic în presa de azi .Oare am scăpat de sărăcie?
Am găsit articole în presă de anul trecut, acum 2 si 3 ani, dar de astăzi n-am văzut nimic.De pildă "Cotidianul" avea următorul articol anul trecut: http://www.cotidianul.ro/ziua-internationala-pentru-eradicarea-saraciei-197247/ E bine să ştim cum stă România la capitolul sărăcie.....
Probabil e atât de rău acum că nici nu mai are rost să ne amintim de "eradicarea sărăciei".Aşa că în mod tacit s-a trecut peste această zi ....în tăcere. Avem alte subiecte fierbinţi la ordinea zilei.
Dar pozele cu cozi la ajutoare alimentare sunt de luna trecută ....cred :
Şi apoi abia ce a trecut sărbătoarea Sfintei Parascheva la care s-au dat o grămadă de sarmale ...Ajunge pentru săptămâna asta....De fapt acolo au fost prezenţi cei "săraci cu duhul"....nu acei săraci muritori de foame....
"Fericiţi cei săraci cu duhul...." spune Sfânta Scriptură.( parlamentarii prezenţi acolo ,de exemplu).
Vedeţi că expresia "sărac cu duhul" din Dicţionarul Explicativ al Limbii Române e contrazisă de ortodoxie. Definiţia a spus-o chiar Sfântul Ioan (cu) Gura (lui) de Aur :http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=973.
Dacă cei ce s-au călcat în picioare la pupat moaşte şi la sarmale sunt "săraci cu duhul" dar " fericiţi " atunci România nu mai are nicio problemă.
Hai să facem haz de necaz şi să ne amintim de ...."Milogul" (http://www.youtube.com/watch?v=3q79BCMiwas :
Am găsit articole în presă de anul trecut, acum 2 si 3 ani, dar de astăzi n-am văzut nimic.De pildă "Cotidianul" avea următorul articol anul trecut: http://www.cotidianul.ro/ziua-internationala-pentru-eradicarea-saraciei-197247/ E bine să ştim cum stă România la capitolul sărăcie.....
Probabil e atât de rău acum că nici nu mai are rost să ne amintim de "eradicarea sărăciei".Aşa că în mod tacit s-a trecut peste această zi ....în tăcere. Avem alte subiecte fierbinţi la ordinea zilei.
Dar pozele cu cozi la ajutoare alimentare sunt de luna trecută ....cred :
Şi apoi abia ce a trecut sărbătoarea Sfintei Parascheva la care s-au dat o grămadă de sarmale ...Ajunge pentru săptămâna asta....De fapt acolo au fost prezenţi cei "săraci cu duhul"....nu acei săraci muritori de foame....
"Fericiţi cei săraci cu duhul...." spune Sfânta Scriptură.( parlamentarii prezenţi acolo ,de exemplu).
Vedeţi că expresia "sărac cu duhul" din Dicţionarul Explicativ al Limbii Române e contrazisă de ortodoxie. Definiţia a spus-o chiar Sfântul Ioan (cu) Gura (lui) de Aur :http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=973.
Dacă cei ce s-au călcat în picioare la pupat moaşte şi la sarmale sunt "săraci cu duhul" dar " fericiţi " atunci România nu mai are nicio problemă.
Hai să facem haz de necaz şi să ne amintim de ...."Milogul" (http://www.youtube.com/watch?v=3q79BCMiwas :
marți, 15 octombrie 2013
Ţărăncuţă, ţărancuţă....
miercuri, 9 octombrie 2013
Mi te-ai lipit de suflet ....
....ca marca de scrisoare....(pe vremea României Socialiste se spunea ca "marca vest germană").
Este cântecul interpretat de Gică Petrescu pe care mi l-am amintit pentru că astăzi este Ziua Mondială a Poştei."La 9 octombrie 1874 a fost înființată Uniunea Generală a Poștelor, devenită, în 1878, Uniunea Poștală Universală (din 1947 - instituție specializată a ONU, cu sediul la Berna). România este membru fondator." - ne spune Wikipedia.
Şi pentru că poşta lucrează cu poştasi am să pun aici o poză emblematică a unui poştaş :
Şi pentru că poşta lucrează cu mărci poştale am să pun aici o fotografie cu 4 mărci poştale care au făcut obiectul unei emisiuni filatelice aniversare a 900 de ani de atestare documentară a oraşului meu natal Oradea, emisiune care a avut loc în 30 august a acestui an :
http://www.travelbank.ro/my+travel+bank/recomandari/shopping/romfilatelia+a+introdus+o+noua+emisiune+de+marci+postale+-+oradea%3A+900+de+ani+de+atestare+documentara-1870
Şi tot legat de mărci poştale este cântecul lui Gică Petrescu :
gica petrescu - mi te-ai lipit de suflet
Şi dacă tot veni vorba despre "lipit de suflet", adică despre dragoste, (după înţelegerea mea), am să vă recomand şi un film al cărui titlu aminteşte de obiceiul poştaşului de a suna de două ori la uşă :"Poştaşul sună întotdeauna de două " ("The Postman Always Rings Twice") versiunea din 1981 cu Jack Nicholson şi Jessica Lange, film care, deşi, nu are nici o legătură cu poşta, sper că vă va face plăcere să-l (re)vedeţi.
Sper să vă convingă acest clip promoţional :
Vă urez ca poştasul să va aduca doar veşti bune, scrisori de dragoste şi ....bani?
Este cântecul interpretat de Gică Petrescu pe care mi l-am amintit pentru că astăzi este Ziua Mondială a Poştei."La 9 octombrie 1874 a fost înființată Uniunea Generală a Poștelor, devenită, în 1878, Uniunea Poștală Universală (din 1947 - instituție specializată a ONU, cu sediul la Berna). România este membru fondator." - ne spune Wikipedia.
Şi pentru că poşta lucrează cu poştasi am să pun aici o poză emblematică a unui poştaş :
Şi pentru că poşta lucrează cu mărci poştale am să pun aici o fotografie cu 4 mărci poştale care au făcut obiectul unei emisiuni filatelice aniversare a 900 de ani de atestare documentară a oraşului meu natal Oradea, emisiune care a avut loc în 30 august a acestui an :
http://www.travelbank.ro/my+travel+bank/recomandari/shopping/romfilatelia+a+introdus+o+noua+emisiune+de+marci+postale+-+oradea%3A+900+de+ani+de+atestare+documentara-1870
Şi tot legat de mărci poştale este cântecul lui Gică Petrescu :
gica petrescu - mi te-ai lipit de suflet
Şi dacă tot veni vorba despre "lipit de suflet", adică despre dragoste, (după înţelegerea mea), am să vă recomand şi un film al cărui titlu aminteşte de obiceiul poştaşului de a suna de două ori la uşă :"Poştaşul sună întotdeauna de două " ("The Postman Always Rings Twice") versiunea din 1981 cu Jack Nicholson şi Jessica Lange, film care, deşi, nu are nici o legătură cu poşta, sper că vă va face plăcere să-l (re)vedeţi.
Sper să vă convingă acest clip promoţional :
Vă urez ca poştasul să va aduca doar veşti bune, scrisori de dragoste şi ....bani?
luni, 9 septembrie 2013
Cea mai frumoasă româncă a anului 2013
Dacă tot s-a sărbătorit astăzi Ziua mondială a frumuseţii să ne mândrim şi noi cu cea mai frumoasă româncă, aleasă la începutul lunii august şi care ne va reprezenta ţara la binecunoscutul concurs de frumuseţe mondial Miss World care se desfăsoară anual.
Iat-o :
Da....din adolescenţă am aflat că fetelor din Brăila le mergea vestea că-s frumoase.....
“Sunt foarte emotionata. Ma simt ca o printesa. Nu mi-a venit sa cred ca am luat acest
titlu. Sper sa reprezint cu succes tara si sa dau dovada ca sunt cea mai buna.
Toate fetele au fost frumoase, ma bucur pentru cele care au câstigat împreuna cu mine,
iar celelalte sa nu fie suparate ca nu au luat nimic, pentru ca toate sunt superbe”,
a declarat Andreea Chiru imediat dupa ce a primit titlul de Miss World 2013 România.
Îi urăm succes !
Belle....
Iat-o :
Da....din adolescenţă am aflat că fetelor din Brăila le mergea vestea că-s frumoase.....
“Sunt foarte emotionata. Ma simt ca o printesa. Nu mi-a venit sa cred ca am luat acest
titlu. Sper sa reprezint cu succes tara si sa dau dovada ca sunt cea mai buna.
Toate fetele au fost frumoase, ma bucur pentru cele care au câstigat împreuna cu mine,
iar celelalte sa nu fie suparate ca nu au luat nimic, pentru ca toate sunt superbe”,
a declarat Andreea Chiru imediat dupa ce a primit titlul de Miss World 2013 România.
Îi urăm succes !
Belle....
marți, 27 august 2013
Limba noastră ....
.... este şi a lor ....a moldovenilor din Republica Moldova. Să ascultăm cântecul interpretat pe vremuri de membri cenaclului Flacăra şi să le urăm cetăţenilor acestei ţări sănătate şi "La mulţi ani !" cu ocazia aniversării a 22 de ani de la declararea independenţei.
joi, 15 august 2013
How do you solve a problem like Maria
sâmbătă, 20 iulie 2013
Şi trecu Sfântu' Ilie....
E o vorbă : "A trecut Sfântu' Ilie....." mai departe poate o ştiţi ....Ce vrea să zică este că vara începe să dea semne de bătrâneţe şi încet ,încet, face loc toamnei....
În credinţa ortodoxă Ilie este mare prooroc şi făcător de minuni,ocrotitorul recoltelor şi exemplu de credinţă şi curaj demn de urmat. De aceea, probabil, peste 120000 de romăni îi poartă numele (spune Wikipedia).
I se mai spune şi "căruţaşul raiului care fulgeră şi trăsneşte "....citiţi la adresa: http://www.leonardo.snspa.ro/romania/traditii_sfilie.htm ; E interesant şi amuzant....
Până acum aici n-a tunat şi fulgerat, dar, probabil, acum se pregăteşte s-o facă (acum înhamă caii la căruţă) deoarece s-a cam înnorat ....
Să le urăm "La mulţi ani !" celor care poartă numele Ilie şi voi aminti câţiva.....
Ilie proorocul : poate fi numit domnul Ilie Şerbănescu (n.20 iulie 1942) fost ministru al Reformei economice (??) care atunci când a depus jurământul pentru funcţia de ministru a jurat pentru " prăbuşirea economiei naţionale" ....nu vreau să fiu rea ... o spun ca amuzament.....şi oamenii deştepţi pot avea emoţii şi pot face gafe în unele situaţii cu încărcătură emoţională....
Spun că poate fi numit prooroc pentru că recent a publicat două articole de analiză economică la adresele:
http://incomemagazine.ro/articole/incepe-criza-sectorului-privat-i
http://incomemagazine.ro/articole/incepe-criza-sectorului-privat-ii
Şi mai spunea dumnealui în 24 aprilie 2013:
"Pentru deblocarea cresterii economice este nevoie de vreo doua
decenii de investitii în productie"
"În 2013 exista riscul ca totul sa se blocheze. Industria va cadea pur si simplu, caci vor
disparea oricum Oltchim, Arpechim si cele patru combinate metalurgice rusesti.
Orice revenire ar avea agricultura, impactul asupra ansamblului PIB-ului este redus.
În esenta, PIB-ul sta sub semnul întrebarii din cauza consumului. În principiu, acesta ar
trebui sa creasca pentru ca programul de reîntregire a salariilor opereaza întregul an.
Numai ca este dubitativ daca guvernul îl va putea finanta tot anul. Si în plus,
liberalizarea preturilor în energie – de fapt o masiva crestere a preturilor – va amputa
câstigurile reale si va comprima sever consumul. Cu impactul corespondent asupra
cresterii economice!"
Interesant.....ce se mai poate face? Chiar nimic? Ştie cineva ?
Ilie făcătorul de minuni: Ilie Năstase (n.19 iulie 1946) care a făcut două minuni cu racheta lui de tenis şi a ieşit numărul unu mondial la US Open 1972 şi Roland Garros 1973.
Poate găsiţi voi şi un Ilie care tună si fulgeră....eu nu-mi amintesc acum.....
În credinţa ortodoxă Ilie este mare prooroc şi făcător de minuni,ocrotitorul recoltelor şi exemplu de credinţă şi curaj demn de urmat. De aceea, probabil, peste 120000 de romăni îi poartă numele (spune Wikipedia).
I se mai spune şi "căruţaşul raiului care fulgeră şi trăsneşte "....citiţi la adresa: http://www.leonardo.snspa.ro/romania/traditii_sfilie.htm ; E interesant şi amuzant....
Până acum aici n-a tunat şi fulgerat, dar, probabil, acum se pregăteşte s-o facă (acum înhamă caii la căruţă) deoarece s-a cam înnorat ....
Să le urăm "La mulţi ani !" celor care poartă numele Ilie şi voi aminti câţiva.....
Ilie proorocul : poate fi numit domnul Ilie Şerbănescu (n.20 iulie 1942) fost ministru al Reformei economice (??) care atunci când a depus jurământul pentru funcţia de ministru a jurat pentru " prăbuşirea economiei naţionale" ....nu vreau să fiu rea ... o spun ca amuzament.....şi oamenii deştepţi pot avea emoţii şi pot face gafe în unele situaţii cu încărcătură emoţională....
Spun că poate fi numit prooroc pentru că recent a publicat două articole de analiză economică la adresele:
http://incomemagazine.ro/articole/incepe-criza-sectorului-privat-i
http://incomemagazine.ro/articole/incepe-criza-sectorului-privat-ii
Şi mai spunea dumnealui în 24 aprilie 2013:
"Pentru deblocarea cresterii economice este nevoie de vreo doua
decenii de investitii în productie"
"În 2013 exista riscul ca totul sa se blocheze. Industria va cadea pur si simplu, caci vor
disparea oricum Oltchim, Arpechim si cele patru combinate metalurgice rusesti.
Orice revenire ar avea agricultura, impactul asupra ansamblului PIB-ului este redus.
În esenta, PIB-ul sta sub semnul întrebarii din cauza consumului. În principiu, acesta ar
trebui sa creasca pentru ca programul de reîntregire a salariilor opereaza întregul an.
Numai ca este dubitativ daca guvernul îl va putea finanta tot anul. Si în plus,
liberalizarea preturilor în energie – de fapt o masiva crestere a preturilor – va amputa
câstigurile reale si va comprima sever consumul. Cu impactul corespondent asupra
cresterii economice!"
Interesant.....ce se mai poate face? Chiar nimic? Ştie cineva ?
Ilie făcătorul de minuni: Ilie Năstase (n.19 iulie 1946) care a făcut două minuni cu racheta lui de tenis şi a ieşit numărul unu mondial la US Open 1972 şi Roland Garros 1973.
Poate găsiţi voi şi un Ilie care tună si fulgeră....eu nu-mi amintesc acum.....
luni, 24 iunie 2013
Sancta Diana...
Sânzienele sunt zânele bune ale verii, spre deosebire de iele, dar pot şi ele să se înfurie şi sa ne trimită vijelii.
Florile de sânziene au miros dulce de miere şi sunt bune de leac în diverse afecţiuni.Fetele îşi împletesc coroniţe din aceste flori şi le lasă afară în grădină în noaptea de Sânziene,iar dacă dimineaţa le găsesc pline de rouă înseamnă că se vor mărita curând.
La mulţi ani, Diana, Ana, Sânziana !
duminică, 23 iunie 2013
Duminica Rusaliilor
Pentru că e sărbătoare vă invit la http://bloguldeduminica.blogspot.ro/ pentru ca fetele să încingă o horă a ielelor, iar băieţii pe cea a căluşarilor.
Sărbători fericite să aveţi !
Sărbători fericite să aveţi !
miercuri, 12 iunie 2013
Dia dos Namorados....
...adică Ziua Îndrăgostiţilor în Brazilia, care se sărbătoreşte astăzi. Adică ce are dacă sărbătorim si cu brazilienii ? Ne strică un buchet de flori în plus sau o cutie cu bomboane ?
Romancierul brazilian Paulo Coelho spune despre dragoste :
"Dragostea nu este în celălalt, este în noi înşine, noi o trezim, dar pentru trezirea asta avem nevoie de altul, universul are sens doar când avem cu cine sa ne împărtăşim emotiile."
La mulţi ani Îndrăgostiţilor brazilieni !
vineri, 7 iunie 2013
Veşti....
Vestea proastă este că vremea rea va continua şi săptămâna
viitoare, dar vestea bună este că salariul minim pe economie a crescut
din 1949 de 15000 de ori (dacă nu mă credeţi citiţi asta :http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/social/salariul-minim-pe-economie-a-crescut,-din-1949,-de-15.000-de-ori.html) şi nici măcar nu s-a ajuns la zi cu numărătoarea după câte îmi dau seama (articolul a fost scris prin 2003 ?).
Anul acesta ar trebui să mai crească de 2 ori: prima dată (ar fi trebuit ) la 1 februarie -nu stiu ....a crescut ? - şi a doua oară urmeaza la 1 iulie.....În final în 2013 ar trebui să ajungă la 800 de lei.
Deci asta-i vestea bună de astăzi, Ziua Mondială a Salariului Minim pe Economie ! (mare ţi-e grădina,doamne !).
Ce înseamnă 800 lei ? Înseamnă 8 bucăti din acestea ,faţă-dos :
Nu încercaţi să comparaţi acest salariu cu alte salarii : nesimţite, solidare sau cum le-o mai fi spunând....Acelea se numără în mii de euro şi numai v-aţi încurca la număratoare....
Mai bine socotiţi cum vă veţi face o vacanţa de vis începând din 1 august cu 800 de lei....Poate găsiţi sugestii la adresa: http://www.vacante-de-vis.ro/index.html....
Anul acesta ar trebui să mai crească de 2 ori: prima dată (ar fi trebuit ) la 1 februarie -nu stiu ....a crescut ? - şi a doua oară urmeaza la 1 iulie.....În final în 2013 ar trebui să ajungă la 800 de lei.
Deci asta-i vestea bună de astăzi, Ziua Mondială a Salariului Minim pe Economie ! (mare ţi-e grădina,doamne !).
Ce înseamnă 800 lei ? Înseamnă 8 bucăti din acestea ,faţă-dos :
Nu încercaţi să comparaţi acest salariu cu alte salarii : nesimţite, solidare sau cum le-o mai fi spunând....Acelea se numără în mii de euro şi numai v-aţi încurca la număratoare....
Mai bine socotiţi cum vă veţi face o vacanţa de vis începând din 1 august cu 800 de lei....Poate găsiţi sugestii la adresa: http://www.vacante-de-vis.ro/index.html....
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



































