Se afișează postările cu eticheta De racoare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De racoare. Afișați toate postările

joi, 27 noiembrie 2014

Brrr......

Brumar  îşi face treaba  ca în  poezia lui Octavian Goga :
"Văl de brumă argintie
Mi-a împodobit grădina"....



Problema este că  nu numai grădina suferă. Simt acut lipsa căldurii de la bloc. Astăzi  am achiziţionat  panouri radiante în infraroşu. Numai laude pe internet la adresa lor. Probabil că autosugestia mea nu funcţionează cum trebuie....Am să pun aici o fotografie de pe un site de specialitate şi am s-o privesc  până  autosugestia mea  va incepe să funcţioneze :

Deja simt cum mă încălzesc....Dacă  beau şi paharul acesta cu vin :

am să ard în văpaie....
Apropo  aţi zâmbit astăzi ? Poate o faceţi acum :



vineri, 24 august 2012

O gura de aer rece ca gheata

Statia Vostok

 In wikipedia zilei de 24 august scrie asa :"1960 Se înregistrează cea mai scăzută temperatură vreodată pe Pământ: -88,3 °C (la Stația Vostok)".
Cautand Statia Vostok am gasit ca "În iulie 1983 aici a fost înregistrată cea mai scăzută temperatură de pe Pămînt şi anume, - 89,2 ° C."
Evident nu conteaza un + sau - 0.9 grade.
Mediile  lunare a temperaturilor inregistrate in anul 2012 pana in luna iunie inclusiv sunt urmatoarele:-31.6;  -45.9 ; -58.4 ; -65.2;  -67.6 ; -68.7. Cred ca veti fi satisfacuti sa va trimit o gura  de aer rece din luna ianuarie 2012.
Am sa va mai arat si Lacul Vostok care seamana cu o frunza de gheata :

Puteti sa va dati pe gheata si sa va zbenguiti cat doriti pe suprafata lacului fara nici o grija ca s-ar sparge gheata  care are o grosime in jur de 4 km.Cercetatorii au forat gheata si recent (7 februarie 2012) au ajuns la apa.Iata ,va trimit si doua batoane de gheata pe care sa le folositi la racirea bauturilor dvs.:


Mai multe amanunte interesante la adresele : http://ro.wikipedia.org/wiki/Sta%C8%9Bia_Vostok si http://www.viza.md/content/cele-mai-reci-%C8%99i-cele-mai-calde-locuri-de-pe-p%C4%83m%C3%AEnt



































































sâmbătă, 11 august 2012

Crystallize

Dupa acel fierbinte Sexi Tango va sugerez sa va racoriti cu frumoasa si talentata Lindsey Stirling ...cristalizati-va ...


sâmbătă, 30 iunie 2012

Daca va e prea cald ....

....inveliti-va intrun val de mare :



sau daca n-ati ajuns la mare  va invit aici in acest peisaj ,luati loc la masuta asta de lemn:

si va servesc si cu o inghetata .....cu capsuni:

Daca tot n-ati reusit sa va racoriti ascultati si urmariti acest videoclip cu Nicu Alifantis:


E  mai bine acum ?

duminică, 10 iulie 2011

La padure

Pe caldurile astea toti cautam putina racoare.Eu am fost in padurea din tabloul lui Camille Pissaro...Am facut si o poza ...Priviti:



Am stat "La umbra fetelor in floare".... pardon...am stat la umbra unui copac batran si am citit:






M-a luat somnul si am visat ca eram la Venetia in tabloul lui Giorgio De Chirico acolo in gondola aceea:

Pardon ....asta-i la inot cu Naiadele....Ce feste poate sa-ti joace caldura asta...Eu nu stiu sa inot...

M-am trezit ,evident,speriata de atata apa in jurul meu si ma chinuiam sa ma racoresc intr-o chiuveta prea mica pentru mine :


Asta e....