Se afișează postările cu eticheta De frustrare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De frustrare. Afișați toate postările

luni, 12 august 2013

Ce n-a văzut Parisul ?....

....până  acum....Vă spun eu dacă nu ştiţi ....Nu i-a văzut pe Antonia şi pe  Dragoş.....Şi ar fi regretat....

Acuma....ce-i drept nici pe mine nu m-a văzut ....nici până acum şi.... nicio speranţă  de acum încolo...
Îmi voi călca pe orgoliu şi voi recunoaşte că cea care regretă şi va regreta voi fi eu....El, Parisul, habar nu are de existenţa mea pe acest Pământ....Pe când eu îl ştiu din adolescenţă  de pe vremea când îl citeam pe Dumas (atât tatăl cât şi fiul său )....Asta e !

Nu am altceva de făcut decât să-mi imaginez că-l însoţesc pe  Joe Dassin în cântecul următor .Vai, cum am putut să scriu aşa ceva ? ...Joe Dassin (n.5 noiembrie 1938- d.20 august 1980)....rectific :"sa-mi imaginez că-l însoţeam  prin anii  1970 - 1980..."


vineri, 12 octombrie 2012

"International Moment of Frustration Scream Day"

Daca ieri ati luptat impotriva durerii , dar ati facut-o in tacere pentru ca "Marile dureri sunt mute" ( dupa cum a afirmat  Luc de Clapiers, marquis de Vauvenargues ) astazi ,12 octombrie, aveti dreptul (ba chiar va este indicat sa o faceti) sa tipati de nervi,de frustrare ,de suparare pentru ca este Ziua Tipatului de Frustrare. Cei care au desemnat aceasta zi va recomanda sa iesiti (singuri sau in grupuri ) la ora 12 (trecute fix) in strada,intr-un loc public si sa va aratati frustrarea tipand timp de 30 de secunde.

Daca nu aveti nervi,motive de suparare si nu sunteti frustrati ,eu zic , puteti tipa si de bucurie de fericire,de placere.
Pana la ora 12  mai sunt cateva minute in care va propun sa ascultati  tipetele unei soprane de coloratura care ,poate va inspira si o imitati ca sa se auda ,totusi,niste tipete frumoase care pot fi ascultate chiar cu placere :