Se afișează postările cu eticheta De 11.11.2011 ora 11 si 11 minute. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De 11.11.2011 ora 11 si 11 minute. Afișați toate postările

vineri, 11 noiembrie 2011

11.11.2011 ora 11 si 11 minute

Fiti cu ochii-n patru! Asa am sa fac si eu....Merg sa-l iau pe Dragos de la scoala si mai tarziu,spre seara va impartasesc ce am observat.
Pana atunci.... cred ca Mircea Dinescu a vazut ceva :
E ziua lui astazi(La multi ani !) si poate lui i s-a aratat mai repede:
Sper sa aflu mai tarziu....

La revedere!

E ora 20 si 25 de minute acum. In sfarsit am reusit sa revin.
Desi am fost foarte atenta n-am observat nimic deosebit astazi 11.11.2011 la ora 11 si 11 minute si nici mai tarziu.Dar mama mea avea o zicala:"Nu zice hop pana n-ai sarit" asa ca raman in asteptare pentru ca mai sunt cateva ore bune din ziua de azi.
E adevarat ca l-am auzit din nou pe Boc spunand ca ne va ingheta pensiile ,dar aproape ca m-am obisnuit cu asta si nu disper inca.Aman disperarea pentru la anu'.

Ceea ce ma framanta ,insa,este privirea speriata a lu' Dinescu din poza de mai sus.
N-am aflat din ziare explicatia asa ca nu pot sa fac decat supozitii:
-Sa-i fi aparut in fata ochilor imaginea lui Paracelsus (n.11.11.1493 sau 1494) incercand sa-i faca "o vrajitorie cu masca stiintifica" un elixir al tineretii?



Dar Mircea Dinescu mi-a replicat:

Sunt tânăr, Doamnă

Sunt tânăr, Doamnă, vinul mă ştie pe de rost
şi ochiul sclav îmi cară fecioarele prin sânge,
cum aş putea întoarce copilul care-am fost
când carne-mi înfloreşte şi doar uitarea plânge.

Sunt tânăr, Doamnă, lucruri am aşezat destul
ca să pricep căderea din somn spre echilibru,
dar bulgări de lumină dac-aş mânca, sătul
nu m-aş încape în pielea mea de tigru.

Sunt tânăr, Doamnă, tânăr cu spatele frumos
şi vreau drept hrană lapte din sfârcuri de cometă,
să-mi crească ceru-n suflet şi stelele în os
şi să dezmint zăpada pierdut în piruetă.

Sunt tânăr, Doamnă, încă aripile mă ţin
chiar de ating pământul pe-aproape cu genunchii,
această putrezire mă-mbată ca un vin
căci simt curgând prin dânsa bunicile şi unchii.

Sunt tânăr, Doamnă, tânăr, de-aceea nu te cred,
oricât mi-ai spune, timpul nu-şi ascute gheara
deşi arcaşii ceţii spre mine îşi reped
săgeţile vestirii, sunt tânăr. Bună seara!

-Mi-am zis atunci:poate i-a aparut in fata Nikolai Vsevolodovici Stavrogin (reincarnat in persoana politicianului Octav Cozmanca) din romanul "Demonii" a lui Dostoievski (n.11.11.1821) pentru ca l-am auzit cu urechile mele spunand odata ca
n-ar vrea sa vina Judecata de Apoi ,sa ne intalnim din nou cu totii pentru ca nicidecum n-ar vrea sa-l reintalneasca pe Octav Cozmanca(cel putin asa am inteles eu ideea ,cer scuze daca am inteles gresit).Dar nici asta nu mi s-a parut veridica pentru ca episodul s-a intamplat demult si cred ca s-a uitat.






Acuma , e adevarat, ca si scarba poate sa te sperie. L-am auzit recent spunand ca:"Mi-e scarba de Crin....".Mda....parfumul prea puternic al crinilor pot provoca si scarba.Nici mie nu-mi plac crinii...

-Sau poate s-a intalnit cu "Sotia diavolului" alias Magda Goebbels(n.11.11.1901,Berlin)......






Dar am respins si ideea asta....Doamna respectiva nu mai poate arata asa tanara si frumoasa iar el e tanar....n-avea cum sa-i atraga ea atentia....




-Poate ,pur si simplu, a vazut pictura asta alui Paul Signac (n.11 noiembrie 1863,Paris) si s-a speriat:


Dar alaturi de ea era si asta ,asa ca probabil i-o fi venit inima la loc:


-Sau o fi vazut poza asta a lui Leonardo DiCaprio(n.11.11.1974) ? Ei,hai ca asta ,totusi, e mai tanar!


Poate n-o fi nici asta....Am facut doar niste presupuneri....
Dar acum o sa pun o poza care ,poate, il va amuza....Sa va fie clar : eu nu fac politica! Poza asta e pur si simplu amuzanta:


(Nu,domnul din fotografie nu s-a nascut in 11.11.... poate maimutica....)

Da....cred ca l-a amuzat si pe el: