Se afișează postările cu eticheta De reflectat. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De reflectat. Afișați toate postările
luni, 6 ianuarie 2014
Greu de (sin)ucis II
Bombonel a realizat că este o persoană "greu de (sin)ucis" şi drept urmare a refuzat să mai joace rolul sinucigaşului şi a doua oară. Înţeleaptă hotărâre, trebuie să recunosc. Dar, cu toată înţelepciunea lui, nu poate realiza că a făcut nişte "găinării" ( mai mari şi mai mici), de la înălţimea funcţiei de prim - ministru, prejudiciind statul român, pentru care trebuie să plătească. Justiţia şi-a făcut datoria şi nu s-a lăsat influenţată de declaraţiile celor de la putere, de încercările nenumărate de a schimba legile în favoarea intereselor lor, făcându-i să fie mai presus de lege.
Politicienii (cei hoţi) se declară "sideraţi" şi "terifiaţi" de "îndrăzneala" ( inexistentă pe vremea când Bombonel era prim ministru) justiţiei de a da astfel de sentinţe, iar sora lui declară ca de la "patriotism" i se trage. Ar putea fi amuzant dacă aceste declaraţii s-ar petrece într-o piesă de teatru.Din păcate totul se petrece în realitate .....Şi, din păcate, acei "sideraţi" şi "terifiaţi" au majoritatea în parlamentul României şi vor conduce încă vreo trei ani de-acu încolo .Şi toate astea ca urmare a votului "responsabil" al românilor.
Rămâne ca vei ce vor mai vota de acum înainte să reflecteze mai serios, când vor pune ştampila pe buletinul de vot, dacă vor să ne conducă "hoţii" sau ...."vardiştii" ?
sâmbătă, 21 septembrie 2013
Cine se aseamănă se adună....
Având în vedere că amândoi sunt născuţi în zodia fecioarei, în două zile succesive, ultimile zile ale zodiei (20, respectiv 21 septembrie) primul ministru si preşedintele senatului României se aseamănă, probabil, la caracter. Ce este sigur, însă, este că s-au adunat.
Să ne amuzăm (de zilele lor din anul acesta) cu imagini în care cel puţin gesturile sau grimasele lor se aseamănă....
Iată-i în tinereţe,unul licean, altul student, un zâmbăreţ şi un visător, dar amândoi cu plete ....
Framântaţi de problemele ....ţării?
Dezamăgiţi ? ... de cine?....de ce ?.... Unul de altul ?
Fii atent ai o problemă!.....
Din păcate ....problema e a noastră.....
Continuaţi dacă vă amuză.....
Să ne amuzăm (de zilele lor din anul acesta) cu imagini în care cel puţin gesturile sau grimasele lor se aseamănă....
Iată-i în tinereţe,unul licean, altul student, un zâmbăreţ şi un visător, dar amândoi cu plete ....
Framântaţi de problemele ....ţării?
Dezamăgiţi ? ... de cine?....de ce ?.... Unul de altul ?
Fii atent ai o problemă!.....
Din păcate ....problema e a noastră.....
Continuaţi dacă vă amuză.....
joi, 5 septembrie 2013
Iubiţi şi câinii vagabonzi......
....şi eutanasiaţi întreaga clasă politică a României anului 2013, care suferă de nenumărate boli incurabile.
Mulţi bolnavi incurabili şi-ar dori eutanasierea pentru a scăpa de durerile insuportabile.Poporul român, mă întreb, cât mai poate suporta batjocura, nepăsarea, aroganţa, hoţia, crima săvârşită de această clasă politică pe care, paradoxal, tot el şi-o alege, democratic, de 23 de ani încoace.
Şi eutanasierea nici nu ar fi o pedeapsă aspră pentru politicienii noştri pentru că ar scăpa fără dureri şi nu ar avea de suportat moartea pe care a avut-o acel copil de 4 ani care a făcut imprudenţa să iasă, într-o zi de început de toamnă, ziua în amiaza mare, să se joace într-un parc dintr-o capitală a unei ţări europene a secolului 21. Nu aş vrea să fiu în pielea acelei bunici pe care nu o scuz pentru momentele de neatenţie în care şi-a pierdut nepoţii din ochi şi a fost pedepsită de soartă să-l piardă definitiv pe unul din ei, dar dacă îi putem aduce ei o oarecare vină pentru această tragedie atunci ce vină poartă cei responsabili de această întâmplare ?
Cum e posibil să-ţi scoţi copilul în parc, în Bucureştiul anului 2013, în miezul zilei şi să ţi-l sfâşie câinii vagabonzi ? Uite că politicienii noştri au făcut ca aşa ceva să fie posibil.....
Te-apucă scârba privindu-i pe toate posturile de televiziune aruncând vina de la unii la alţii, citind pasaje din legi pe care tot ei le-au făcut şi pe care nu le cunosc şi nu le respectă.
Ponta, primul şi cel dintâi ministru, declară că "problema câinilor maidanezi este gravă şi nu trebuie să o uităm" recunoscând, implicit, prin aceasta că au uitat-o, totuşi. I-a pocnit o criză de amnezie şi (ghinionul dracului) s-a întâmplat tragedia tocmai în timpul acestei crize. Îşi aduce aminte, totuşi, că şi Băsescu a fost primar şi mai este încă preşedinte şi n-a făcut nimic pentru a rezolva problema acestor câini. Amintirile despre ce a făcut şi face Băsescu îl chinuiesc profund şi nu e în stare să facă nimic coerent şi de folos în această guvernare. Cred că merită să-l scăpăm de chinuri ....
Dragnea, vicepremierul, declară că "acum, în ceasul cel de-al 12-lea sau 13-lea, trebuie să ne trezim toţi şi să facem ceva pentru rezolvarea problemei câinilor maidanezi ". Boala somnului este şi asta o boală destul de gravă mai ales când a ajuns, după cum se înţelege din declaraţie, în ultima fază când pacienţii sunt somnolenţi. Iată încă un motiv pentru a-i scăpa de chinuri....
Oprescu, primarul general al capitalei, cu lacrimi tardive şi atitudine teatrală se declară iubitor de oameni,dar nu poate să spună parinţilor acestui copil "Iertaţi-ne, dacă puteţi "şi ar demisiona în "cinci secunde" dacă asta l-ar aduce înapoi în viaţă pe acel copil. Anunţă că va organiza referendum în Bucureşti cu privire la eutanasierea maidanezilor....Am ieşi mai ieftin să-l scăpăm de chinul regretelor prin eutanasiere....
Un altul (i-am uitat numele), cineva din lumea sportului, îşi arată compasiunea la adresa familiei îndoliate oferindu-le 3 bilete gratuite la un meci de fotbal.....Doamne, atât de departe a ajuns degradarea morală a românilor ? ! E strigător la cer !
miercuri, 29 mai 2013
Microscopica.....lui Topârceanu
Peregrinând prin imaginile de pe internet o văzui pe următoarea :
care se numeşte "Little _crow", adică mica cioară şi mi-am adus aminte brusc (instantaneu şi dintr-odată) de "Microscopica" lui Topârceanu, o fabulă mică pentru oameni mari care zice aşa :
Când pleca odată la război un om,
I-a strigat o cioară dintr-un vârf de pom:
- Du-te la bătaie, pentru ţară mori,
Şi-ţi va da nevasta un copil din flori.
Omul,
Auzind acestea, n-a mai vrut să plece,
Deci a fost la urmă, fiindc-a dezertat,
Condamnat la moarte şi executat.
Morala :
Cine crede tot ce-i spui
Este vai de capul lui.
Reflectaţi la aceasta !
care se numeşte "Little _crow", adică mica cioară şi mi-am adus aminte brusc (instantaneu şi dintr-odată) de "Microscopica" lui Topârceanu, o fabulă mică pentru oameni mari care zice aşa :
Când pleca odată la război un om,
I-a strigat o cioară dintr-un vârf de pom:- Du-te la bătaie, pentru ţară mori,
Şi-ţi va da nevasta un copil din flori.
Omul,
Auzind acestea, n-a mai vrut să plece,
Deci a fost la urmă, fiindc-a dezertat,
Condamnat la moarte şi executat.
Morala :
Cine crede tot ce-i spui
Este vai de capul lui.
Reflectaţi la aceasta !
sâmbătă, 17 noiembrie 2012
Ah - haa....
Daca intentionati sa va despartiti.....poate acest clip va va face sa va mai ganditi si veti renunta .....priviti si ascultati ....nu vi se rupe sufletul ?
Si versurile de la: http://www.versuri.ro/
No more carefree laughter
Silence ever after
Walking through an empty house, tears in my eyes
Here is where the story ends, this is goodbye
Knowing me, knowing you (ah-haa)
There is nothing we can do
Knowing me, knowing you (ah-haa)
We just have to face it, this time we're through
(This time we're through, this time we're through
This time we're through, we're really through)
Breaking up is never easy, I know but I have to go
(I have to go this time
I have to go, this time I know)
Knowing me, knowing you
It's the best I can do
Mem'ries (mem'ries), good days (good days), bad days (bad days)
They'll be (they'll be), with me (with me) always (always)
In these old familiar rooms children would play
Now there's only emptiness, nothing to say
Knowing me, knowing you (ah-haa)
There is nothing we can do
Knowing me, knowing you (ah-haa)
We just have to face it, this time we're through
(This time we're through, this time we're through
This time we're through, we're really through)
Breaking up is never easy, I know but I have to go
(I have to go this time
I have to go, this time I know)
Knowing me, knowïng you
It's the best I can do
Si versurile de la: http://www.versuri.ro/
No more carefree laughter
Silence ever after
Walking through an empty house, tears in my eyes
Here is where the story ends, this is goodbye
Knowing me, knowing you (ah-haa)
There is nothing we can do
Knowing me, knowing you (ah-haa)
We just have to face it, this time we're through
(This time we're through, this time we're through
This time we're through, we're really through)
Breaking up is never easy, I know but I have to go
(I have to go this time
I have to go, this time I know)
Knowing me, knowing you
It's the best I can do
Mem'ries (mem'ries), good days (good days), bad days (bad days)
They'll be (they'll be), with me (with me) always (always)
In these old familiar rooms children would play
Now there's only emptiness, nothing to say
Knowing me, knowing you (ah-haa)
There is nothing we can do
Knowing me, knowing you (ah-haa)
We just have to face it, this time we're through
(This time we're through, this time we're through
This time we're through, we're really through)
Breaking up is never easy, I know but I have to go
(I have to go this time
I have to go, this time I know)
Knowing me, knowïng you
It's the best I can do
miercuri, 17 octombrie 2012
Imbracati-i pe cei goi...
....pentru ca astazi este Ziua Internațională pentru eradicarea sărăciei.....
Exista mai multe indemnuri biblice pentru a-i ajuta pe cei care sunt in nevoie ,dar exista si o "euforie" a celui care ajuta dupa parerea lui Witt Williams.(http://cercetatiscripturile.intercer.net/article.php?id=5058).
Iata aici un caz in care deveniti clar euforici dupa ce va manifestati compasiunea fata de cei ....goi....
Exista mai multe indemnuri biblice pentru a-i ajuta pe cei care sunt in nevoie ,dar exista si o "euforie" a celui care ajuta dupa parerea lui Witt Williams.(http://cercetatiscripturile.intercer.net/article.php?id=5058).
Iata aici un caz in care deveniti clar euforici dupa ce va manifestati compasiunea fata de cei ....goi....
sâmbătă, 18 august 2012
Daca aveti probleme in casnicie......
1.Mergeti la un consilier :
După câţiva ani de căsnicie, săturându-se să se tot certe, un cuplu se hotărăşte
să apeleze la un consilier. Când ajung la cabinetul consilierului, acesta îi întreabă
direct:
- Care este problema?
Imediat, soţul face o faţă lungă şi se aşează pe scaun fără a spune nimic.
Soţia începe să vorbească non stop, descriind problemele căsătoriei.
După ce o ascultă 5, 10, 15 minute, consilierul se apleacă peste ea,
o ia de umeri, o sărută pasional şi o lasă înapoi pe scaun.
După aceasta, soţia stătea într-un colţ, mută de plăcere.
Consilierul se uită la soţ, care se uită şi el la ei, fără să-i vină a crede.
Consilierul îi spune:
- Soţia dvs. are NEVOIE de asta de cel puţin două ori pe săptămână!
Soţul se scarpină şi răspunde:
- Păi aş putea să o aduc aici în fiecare marţi şi joi.
2.Discutati pe forum :
Intrebare pe un forum pentru barbati:
Daca vorbesc singur, intr-o padure, si nu ma aude nimeni, tot nevasta-mea are dreptate?
3.Zambiti inainte de culcare :
Un cersetor suna la o usa si ii deschide o gospodina iritata, cu miinile in solduri, pusa pe
scandal:
- Ce mai vrei, ba, si tu, ratatule?
- Pai stiti, daca ati avea niste sticle goale de bere, pe care le-as putea vinde ...
- Arat eu ca si cum as bea bere ?!
- Aaaa ... atunci niste sticle goale de otet !?
- Doamna ...
Nu banuiati nimic atunci cand inculpatul v-a condus in acel parc intunecat?
- Eheee! ...
Banuiam eu ceva ... dar nici ca-mi trecea prin cap ca o sa-mi ia geanta
si o sa fuga, nenorocitul !!!
--- --- ---
Doi informaticieni stau de vorbă: -Bă, tu ce windows ai?
-Termopane, de ce?
4.Incercati un tango acrobatic :http://www.youtube.com/watch_popup?v=5hIc2ODfRxQ
joi, 5 ianuarie 2012
Der Sinn und Wert des Lebens

.... adica "Sensul si valoarea vietii" le-a descoperit pentru dvs. filozoful german Rudolf Eucken (nascut in 5 ianuarie 1846),laureat al premiului Nobel pentru literatura, probabil in timpul plimbarilor sale pe aleea care-i poarta numele din oraselul natal Aurich,Hanovra.Nu,n-am citit-o,e mult prea complicata pentru intelegerea mea si pentru starea sufleteasca actuala,dar am gasit un citat din ea pe care vi-l reproduc aici si care poate va va determina sa cautati cartea:
"Pentru a se pune la adăpost de încurcături şi contradicţii, viaţa nu poate urma decât o singură cale: dincolo de datorie şi predispoziţii sufleteşti, omul trebuie să realizeze o unitate şi profunzime a eului său, stadiu în care viaţa se desprinde de existenţa nudă, devenind substanţă. În măsura în care acest deziderat este îndeplinit, viaţa nu mai are nevoie de vreo confirmare din afară, ea poartă propriul său adevăr în propria-i înfăptuire. Această viaţă se dezvoltă, ridicându-se deasupra contrastului dintre om-lume, forţă-obiect, o interiorizare spirituală dincolo de cea subiectivă. Conţinuturile şi valorile spirituale relevate de această interiorizare sunt situate pe culmi sigure, deasupra îngustimii particularităţii umane."
Eu am sa recitesc "Frunza" lui Emil Garleanu( nascut tot in 5 ianuarie dar in 1878 in Iasi) si voi descoperi sensul si valoarea vietii unei ....frunze.
Cititi si voi si reflectati....

"S-a desfăcut din mugur, într-o dimineaţă caldă a începutului de primăvară. Cea dintâi rază de soare s-a împletit pe dânsa ca o sârmă de aur, făcând-o să tremure de fericirea unei asemenea atingeri. Ziua întâi i s-a părut scurtă, şi apropierea nopţii o mâhni. Lumina se stinse, răcoarea o făcu să se zgribulească, să se vâre între celelalte şi să aştepte, aţipind, până a doua zi, venirea soarelui.
Cu ce revărsare de strălucire se ridică stăpânitorul lumii până sus, pe cer! Raza se coborî din nou, şi toată ziua, încălzită, frunza se scăldă în albastrul văzduhului.
În scurtă vreme se desfăcu mare, verde, mai frumoasă ca toate, mai sus decât celelalte, tocmai în vârf. De deasupra îi cădea lumina, dedesubt se ridica, până la ea, mireasma crinilor albi, singuratici, cu potirul plin de colbul aurului mirositor.
Un ciripit străin o miră. Şi cea dintâi rândunică, venită de departe, tăia albastrul ca o săgeată, înconjură copacul de câteva ori cu strigăte de bucurie, apoi se aşeză pe streaşina casei, cântând mereu...
Dar într-o dimineaţă raza de soare nu mai veni. Cerul rămase acoperit de nori. Cea dintâi picătură de ploaie o izbi rece, greoaie. Câteva zile a plouat. Nici rândunele nu se mai vedeau. Dar mirosul crinilor, seara, se împrăştia puternic, umed: o ameţea.
După zilele acestea, lipsite de scânteiere, soarele răsări într-o dimineaţă înfocat, vărsând parcă flăcări, încălzind totul în câteva clipe. Raza o fripse. În după-amiaza zilei acesteia, o păsărică cu pene verzi şi galbene, un scatiu, veni, moleşit de căldură, de se furişă sub dânsa, la umbră, la adăpost. Şi frunza se bucură, acoperi cum putu mai bine păsărica; iar aceasta ciripi, întâi înăbuşită, din guşă, apoi mai prelung, mai dulce, cum nu auzise frunza cântec.
Şi în fiecare zi pasărea venea să se ascundă de căldura cotropitoare, în fiecare zi frunza o ferea, şi seara cântecul se împrăştia vesel.
Cât n-ar fi dat acuma frunza pe o picătură de ploaie! Dar norii fugeau goniţi de vânturile din înălţimi; cerul de sticlă, înflăcărat, uscase totul. Crinii nu mai miroseau; când şi când, rozeta, care îşi scutura seminţa coaptă, împrăştia mireasma ei în zorii unora din dimineţi. Prea multă lumină, prea multă căldură.
Nopţile senine, cu crai nou, cerul spuzit de stele o fermecau. Ar fi vrut să fie veşnic noapte...
Pasărea venea mereu, câteodată şi noaptea rămânea acolo, aţipind, cu căpuşorul sub aripă.
Şi trecu mult până ce, odată, vântul de toamnă începu să bată. Zilele erau mai răcoroase, nopţile mai reci; cerul arareori curat. Puternic sufla vântul tomnatic! Apusurile erau ca sângele şi parcă înroşeau şi pământul. Frunza îşi simţi puterile slăbite; cu greu putea să ţie piept vântului, care o clătina în toate părţile; câteva tovarăşe, smulse, fluturară prin aer, apoi fuseseră duse departe.
Pasărea îi venea mai rar, nu mai cânta, şi asta o mâhnea cumplit.
Frunza tânjea, se îngălbenea; celelalte, de pe acelaşi copac, parcă se îngălbeniseră şi mai repede. Începuseră să cadă. Frunza auzea mereu, de acolo, din vârf, foşnetul cobitor al tovarăşelor ce o părăseau, strecurându-se uşor, ca o şoaptă, ca o rugăciune, aşternându-se jos, într-un lăvicer, pe deasupra căruia vântul alerga grăbit.
De dimineaţă până seara, şi noaptea, frunzele cădeau întruna. Unele mai repezi, altele mai domoale, legănându-se în aer ca o aripă de fluture, aninându-se de ramuri ca cerând ajutor; numai într-un târziu, dându-se învinse, cădeau, îngropându-se între celelalte.
Într-o dimineaţă se sperie. În tot copacul rămăsese numai ea! Ramurile goale se loveau unele de altele, tremurând ca de frig. Deasupra, cerul cu nori greoi ca de bumbac; în largul lui, stoluri întregi de păsări plecau în şir; atunci băgă de seamă că şi cuiburile rândunelelor rămăseseră goale.
Un fior o străbătu şi se gândi la pasărea care nu o văzuse de câteva zile. În clipele acestea, când parcă se cutremura la gândul că poate şi dânsa va trebui să se desprindă, să moară, ca şi celelalte, vederea prietenei pe care o adăpostise atâta i-ar fi fost de ajutor.
Şi pasărea parcă auzi chemarea tovarăşei de altădată; veni, dar se opri puţin, pe o altă ramură, ca şi când n-ar fi cunoscut locul obişnuit în care cântase; apoi îşi luă zborul şi, în trecerea grăbită, fără să întoarcă măcar capul, lovi cu vârful aripii frunza care, de-abia mai ţinându-se, căzu la rândul ei.
Şi lăvicerul de jos nu se mai îngroşă, din ce fusese, cu această, cea din urmă, moartă."

Aveti nevoie de o batista ?....sa va stergeti lacrima....
Va ofer batista lui....Henri Matisse :
vineri, 30 decembrie 2011
Daca
Rudyard Kipling (n.30 decembrie 1865)De poti sa nu -ti pierzi capul, cand toti in jurul tau
Si l-au pierdut pe-al lor gasindu-ti tie vina;
De poti atunci cand toti te cred nedemn si rau,
Si nu-ti pierzi nici o clipa increderea in tine;
De poti s-astepti oricat, fara sa-ti pierzi rabdarea,
De rabzi sa fii mintit fara ca tu sa minti,
Sau cand hulit de oameni, tu nu cu razbunarea
Sa vrei a le raspunde, dar nici cu rugaminti;
De poti visa, dar fara sa te robesti visarii,
De poti gandi, dar fara sa-ti faci din asta tel,
De poti sa nu cazi prada nicicand disperarii,
Succesul si dezastrul primindu-le la fel;
De rabzi s-auzi cuvantul rostit candva de tine,
Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut;
De poti sa-ti vezi idealul distrus si din ruine
Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut;
De poti risca pe o carte intreaga ta avere,
Si tot ce-ai strans o viata sa pierzi intr-un minut,
Si atunci, fara a scoate o vorba de durere,
Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput;
Si daca corpul tau uzat si obosit,
Il vei putea forta sa-ti mai slujeasca inca,
Numai cu strajnicia vointei tale, si-astfel,
Sa steie peste vreme asa cum sta o stanca;
De poti vorbi multimii fara sa minti, si daca
Te poti plimba ca regii, fara a te-ngamfa,
De, nici amicii, nici dusmanii nu pot vreun rau sa-ti faca,
Pentru ca doar dreptatea este calauza ta;
Si daca poti sa umpli minuta trecatoare;
Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom,
Al tau va fi pamantul, cu bunurile-i toate,
Si ceea ce mai mult chiar, sa stii, ve fi un OM!
duminică, 25 septembrie 2011
Dragoste cu sila nu se poate ...
luni, 19 septembrie 2011
Lunea filozofica


Să devenim unul singur
Se povesteşte, în India, că un bărbat şi o femeie abia căsătoriţi se certau întruna. Nu se puteau înţelege în nici o privinţă. Fiecare îi reproşa celuilalt micile mizerii ale vieţii zilnice. Traiul lor era numai amărăciune şi scandaluri.
La sfatul unor prieteni, cei doi au mers să discute cu un guru din vecinătate.
Fiecare şi-a expus reproşurile, pe rând. Înţeleptul i-a ascultat cu atenţie, clătinând din cap, iar la sfârşit le-a spus:
- Nu văd decât o soluţie. O soluţie valabilă pentru toţi. Pentru ca un cuplu să fie armonios, trebuie ca soţii, amândoi, să fie ca unul singur.
Atunci bărbatul şi femeia au spus, într-un glas:
- Să fie unul singur, de acord! Dar care dintre cei doi?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







.jpg)








