Se afișează postările cu eticheta De....bine sa ne fie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De....bine sa ne fie. Afișați toate postările

joi, 12 septembrie 2013

Pâinea noastră cea de toate zilele...

....ne-o dă primul ministru mai ieftin de la 1 septembrie pentru că i-a scăzut TVA-ul  de la 24% la 9%. Măsura a fost stabilită nu  de dragul consumatorului cât de speranţa guvernului  că, astfel,  va scădea evaziunea fiscală în Industria Panificaţiei.
Nu-mi este clar cine a câştigat  şi cine a pierdut ca urmare a acestei măsuri, dar eu  am luat-o, e adevărat, cu 50 de  bani mai ieftin decât  acum două săptămâni această pâine care are ( şi asta e adevărat) gust de pâine adevărată  ca pâinea de casă ( ca la ţară).
Satisfacţia mea n-a durat, însă, prea mult.Când am scos câteva felii să fac sandwichuri  am avut următoarea surpriză :
Sau, poate, intenţia producătorului este să mă determine să fac economie şi la unt şi alte chestii pe care vreau să le pun între feliile de pâine ?  Sau,  de unde, dumnezeule, o fi ştiut că n-am voie să mănânc multă pâine ?
Asta chiar mă pune pe gânduri.....
Mai spunea cineva că, dacă vrei să slăbeşti sau ,măcar, să-ţi  menţii silueta trebuie să mănânci ... gaura de la covrig.....
Poftă bună să avem !



duminică, 12 august 2012

Hai sa visam frumos !

Un cuplu trece prin fata unei cofetarii:
- Mmmmm ce bine miroase, spune ea.
- Daca vrei mai trecem odata.
 
 
Noapte buna !

sâmbătă, 28 iulie 2012

Sa ne racorim cu.....

o felie de pepene.... Serviti :


Pofta buna !

marți, 22 mai 2012

Sezonul cireselor si a capsunilor




Poate va tenteaza capsunile albe cu gust de ananas (White Dream) :

Nu..... parca-s de plastic.... si mai sunt si foarte scumpe ( acuma zic precum vulpea care n-ajunge la struguri :) )
Acuma chiar asa....prefer capsunile.... capsuni si ananasul ....  ananas.....Ce umblam cu cioara vopsita ?....

Dar capsunile trase in ciocolata ? Mmmmmm....

Pofta buna !

vineri, 11 mai 2012

Love is somewhere between cherries....

....am citit undeva asta ,dar nu mai tin minte unde....de fapt,vreau sa va spun ca au aparut ciresele  si am sa va servesc cateva din causul mainilor :


Nu sunt din creanga asta ....asta-i de-acum doi ani , dar  sper ca ciresul nostru va face cirese si anul acesta...

Le-am cumparat de la un aprozar (cum se numea pe vremuri magazinul de legume si fructe), erau din Italia mi-a spus vanzatoarea.Acolo s-au facut mai repede ....
Serviti cu incredere ,am rugat-o pe fetita aceasta sa va aleaga cateva  mai coapte si mai frumoase:

Pofta buna !

luni, 30 ianuarie 2012

Happy Monday

Fiti fericiti astazi( mai aveti cateva ore de suprema fericire) pentru ca ,dupa cum spune un psiholog,astazi e cea mai fericita zi de luni din anul 2012.
Oricat va veti stradui, in nicio zi de luni de acum pana la sfarsitul anului nu veti mai avea fericirea zilei de azi. Asa ca ....exploatati-o la maximum !
Ce idei,care sa va induca aceasta stare de fericire,sa va dau ?
Incercati un film cu Gene Hackman (n.30 ianuarie ) sau cu Vanessa Redgrave (n tot in 30 ianuarie) sau ascultati un cantec cu : Phil Collins ( de asemenea n.in 30 ianuarie).
Programati-va vacanta langa palmierul acela din imagine,repede pana nu se ocupa toate locurile....



In ce ma priveste eu ma complac in starea aceea stupida care mi-a venit ieri,dar de data asta in limba engleza:

miercuri, 4 ianuarie 2012

Studiu despre fericire

Un studiu despre fericire la nivel mondial,spune Realitatea Tv,ne prezinta pe noi,romanii,ca fiind printre cei mai nefericiti oameni de pe planeta.Sa fie Dracu' chiar atat de negru ? Noi si in vremuri mai grele i-am dat o tenta gri si-am facut haz de necaz....
Dar la cat de diferita este perceptia oamenilor despre fericire,un studiu care intreaba acolo cativa oameni nu poate fi concludent.Ar trebui facut referendum ca sa fie cat de cat concludent.
Dar sa nu ne batem capu' cu asta...
Eu vreau sa va propun un remediu pentru starea de nefericire si anume sa traiti in "O lume minunata " a lui Mihai Constantinescu(nascut in 4 ianuarie 1946 in Bucuresti) si veti vedea ca rezultatul studiului va fi altul.Iar daca va veti permite si "Sus in deal e-o casa" va garantez ca veti fi numai "Un zambet si-o floare"si veti iubi chiar si cainii vagabonzi.

sâmbătă, 30 iulie 2011

O seara cu Pastorel....

M-am pregatit pentru seara aceasta speciala si din urmatoarea epigrama mi-am dat seama ce-i place lui Pastorel,care este crezul sau :

Să cred

Să cred nu ştiu în care Dumnezeu
Şi cui să mă închin nu am habar,
Dar am crezut şi crede-voi mereu
În Artă, în Moldova şi-n Cotnar.

Deci am pregatit cu mare "Arta" (de fapt le-am gasit pe net) niste sarmale moldovenesti dupa reteta ce am gasit-o in cartea aceasta:








si priviti ce minunatie a iesit :


Nu-i asa ca sunt apetisante ?
M-am pregatiti si cu cateva sticle de Cotnari:
si chiar l-am turnat in pahare...










Pentru "Moldova" am gasit o fotografie cu viile din Cotnari si cred ca o sa-i placa:


Crezand ca l-am invitat la crama Pastorel mi-a raspuns asa:

Invitat fiind la cramă
Am răspuns, ca bun creştin,
Printr-o scurtă telegramă:
''Vin!''

Deci,sa-nceapa distractia !

Vazand sarmalele m-a intrebat:
-Cum s-ar defini sarmaua?
Vazandu-ma in incurcatura a raspuns tot el :


Vis inaripat al verzei ce-l avu cat a durat
somnul lung metamorfozic in butoiul de murat.

Potpuriu de porc si vaca, simfonia tocaturii,
imn de lauda mancarii, inaltat in cerul gurii.

O cocheta care-si scalda trupu-n sos si in smantana
si se-nfasoara in varza ca in valuri de cadana.

O abila diplomata ce-a-ncheiat o stransa liga
c-o bardaca de vin rosu si-un ceaun de mamaliga.

Oponenta din principiu si un strasnic adversar
pentru tot ce e dieta sau regim alimentar.

Un buchet de mirodenii, o frivola parfumata
ce te-mbie cu mirosuri de slanina afumata.

Locatara principala tine-n spatiu tolerate,
perle de piper picante, boabe de orez umflate.

O prozaica'nnascuta, cum s-o prinzi in prozodie
ca de cand e lumea, porcul n-a citit o poezie.

Un aducator de sete, de bei vinul cu ocaua.
Iata-n cateva cuvinte, cum s-ar defini sarmaua!

Si vinului i-a dedicat o epigrama:

Bătrânului Cotnar nu-i sapă tronul
Vrun prinţ de viţă nobilă, ca el,
Vrun Cabernet, Pinot sau Ottonel,
Ci veneticul de pripas: sifonul!

Apoi mi-a dezvaluit secretul scrierii epigramelor bune:

Din coadă versul ca să sune,
Aşază-l bine pe picioare,
Adaugă patru rime bune
Şi nu uita să pui şi sare.


La sfarsit ne-a spus aceste doua epigrame:

Spuneţi şi copiilor

Spuneţi şi copiilor,
(Culmea ironiilor):
Am pus cap beţiilor
În Şoseaua Viilor!


Nu contrazice

Nu contrazice voia sorţii
Şi nu sfida stihiile!
Aşa fu scris: cei morţi cu morţii,
Iară cei vii cu... viile!

Mi-am amintit madrigalul Domnului Mircea Ionescu Quintus si am incheiat petrecerea astfel:

"Să-nchinăm paharul
Pentru Păstorel
N-a fost nici Cotnarul
Mai spumos ca el "

vineri, 22 iulie 2011

La Vie En Rose

Hai sa ne imbracam in roz ....sa privim viata in roz...




si sa dansam un tango....