Bărbatul este Ferdinand Victor Eugène Delacroix (n. 26 aprilie 1798 - d. 13 august 1863) un incurabil pictor romantic iubit de femei ( după cum afirmă Wikipedia :"Fermecător şi sclipitor, Delacroix place femeilor.") ,dar criticat în vremea sa datorită stilului său romantic îndrăzneţ (""Nimeni şi nimic nu mă impiedică să percep lucrurile aşa cum vreau eu"-afirma pictorul) în opoziţie cu cel neoclasic.
Iată-l în " Autoportretul cu vestă verde" :
Deci,şi-a pus vesta verde şi s-a dus să le cunoască pe "Femeile din Alger" pe care le descrie în jurnalul său
astfel :" În această abundență de mătăsuri şi aur trăiesc frumoase gazele omeneşti".
Priviţi-le :
Se afișează postările cu eticheta De amorul artei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De amorul artei. Afișați toate postările
vineri, 26 aprilie 2013
sâmbătă, 20 aprilie 2013
Dans nocturn
Am întârziat în mod voit postarea aceasta şi nu am făcut-o înainte de miezul nopţii ,ca sa fie încă 19 aprilie , data la care s-a născut cel mai mare pictor columbian Fernando Botero (n.19 aprilie 1932).
Şi am făcut asta pentru că vreau sa vă invit la un dans nocturn ,dans care ,in maniera in care ni-l prezintă pictorul , nu poate avea loc decât noaptea în intimitate într-un local în care cei doi au aşteptat la masă , în faţa unui pahar cu suc şi o sticlă de băutură , fumând ţigară de la ţigară, până s-a eliberat ringul de dans ,nu de alta,dar ca să aibă şi ei loc să danseze.
Era păcat să plece fără să danseze după ce corpolenta doamnă s-a antrenat ore în şir la lecţia de balet :
Mă întreb ce l-a determinat pe pictorul născut în Oraşul eternei primăveri să-şi aleagă doar astfel de modele ? Doar naivitatea .......stilului naiv ?
Până şi pe Mona Lisa a pus-o întâi la regim hipercaloric şi abia după aceea a lăsat-o să-i pozeze :
Of,doamne ! Dar cu păsările cerului ce-a mai avut ?
![]() |
| Fernando Botero |
Era păcat să plece fără să danseze după ce corpolenta doamnă s-a antrenat ore în şir la lecţia de balet :
Mă întreb ce l-a determinat pe pictorul născut în Oraşul eternei primăveri să-şi aleagă doar astfel de modele ? Doar naivitatea .......stilului naiv ?
Până şi pe Mona Lisa a pus-o întâi la regim hipercaloric şi abia după aceea a lăsat-o să-i pozeze :
Of,doamne ! Dar cu păsările cerului ce-a mai avut ?
miercuri, 10 aprilie 2013
Atelier de pictura si tatuaj
sâmbătă, 28 iulie 2012
"Nud coboara scara"
Pe canicula asta nu m-ar mira sa fiti in stare sa va imaginati ca aceasta pictura reprezinta un "nud care coboara scara " si nu un nud oricare, ci unul cu forme care sa va excite la maximum ,daca nu altceva , macar imaginatia....
La trei expozitii (Paris,Philadelphia si New York) si-a prezentat artistul francez , in persoana lui Marcel Duchamp (n.28 iulie 1887) lucrarea aceasta dar, de fiecare data admiratorii nu si-au putut imagina ceea ce voia artistul sa exprime,ba chiar critica newyorkeza a fost de parere ca "nudul care coboara scara" pare mai degraba o "explozie la o fabrica de rumegus"....(http://www.revistamagazin.ro/content/view/8479/7/).
Dar,probabil,artistul n-a avut norocul ca prezentarile sa se petreaca in timpul unei veri atat de fierbinti ca aceasta....
joi, 19 iulie 2012
La Fee Verte...
....sau "zana verde" cum i se mai spune absintului,bautura foarte tare si cu gust amar sursa de inspiratie a artistilor in vremurile de odinioara.
Nu,nu va invit la un pahar de absint pe caldurile acestea desi ,poate ,ne-ar ajuta sa vedem lucrurile (cel putin din punct de vedere politic) asa cum vrem noi sa fie,dar ,in ultima faza ,le-am vedea tot asa cum ni le prezinta cruda realitate (este parerea lui Oscar Wilde care,probabil,a experimentat efectul absintului).
E interesant de citit http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/absintul-licoarea-artistilor
Eu va invit doar sa admirati pictura lui Edgar Degas (n.19 iulie 1834,Paris) "Bautorii de absint" si veti vedea ca nu par foarte fericiti :
Mai bine un pahar de apa plata cu lamaie :
Mmmmmm......e buna si racoritoare !
Nu,nu va invit la un pahar de absint pe caldurile acestea desi ,poate ,ne-ar ajuta sa vedem lucrurile (cel putin din punct de vedere politic) asa cum vrem noi sa fie,dar ,in ultima faza ,le-am vedea tot asa cum ni le prezinta cruda realitate (este parerea lui Oscar Wilde care,probabil,a experimentat efectul absintului).
E interesant de citit http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/absintul-licoarea-artistilor
Eu va invit doar sa admirati pictura lui Edgar Degas (n.19 iulie 1834,Paris) "Bautorii de absint" si veti vedea ca nu par foarte fericiti :
Mai bine un pahar de apa plata cu lamaie :
Mmmmmm......e buna si racoritoare !
luni, 16 iulie 2012
Lectura intrerupta
Apoi am mers incet pe drumeagul ce ducea in padurea aceea cu umbra deasa .....era atat de cald afara !....
Si l-am intalnit chiar pe maestru in fata sevaletului ....
Si mi-a spus maestrul Camille Corot(n.16 iulie 1796,Paris) :"Nu trebuie să cauți. Trebuie să aștepți. Am așteptat întotdeauna, fără tulburare și nu sunt deloc nefericit."
miercuri, 16 mai 2012
Muziciana
![]() |
| Tamara de Lempicka |
Vreti sa stiti ce canta ? Imaginati-va ca asa va arata doamna in rochie albastra din pictura intr-un concert cu formatia The Abaca String Band din anul de gratie 2010 cantand la mandolina "Rondo Alla Turca " de Mozart :
Nu-i asa ca vi se pare ca a iesit soarele ?
miercuri, 25 aprilie 2012
Cu penita pe hartie....
Unii oameni au noroc....De pilda ,domnul din fotografie .....mare artist,un maestru al incifrarii,il prezinta Wikipedia, Cy Twombly(n.25 aprilie 1928).
si aici:
Nu,nu,fiti linistiti ,nu ma aventurez in a face critica de arta pentru ca nu ma pricep si apoi , arta trebuie s-o simti nu neaparat s-o intelegi si pot sa spun ca imaginea urmatoare chiar imi suscita simtul frumosului :
Sa va mai arat trandafirii lui Twombly :
miercuri, 18 ianuarie 2012
Grupul celor patru....

....artisti plastici :Oscar Han (n. 3 decembrie 1891, București - d. 14 februarie 1976, București-sculptor, Ștefan Dimitrescu (n. 18 ianuarie 1886 – d. 22 mai 1933)-pictor ,Nicolae Tonitza (n. 13 aprilie 1886, Bârlad - d. 26 februarie 1940, București)-pictor si Francisc Șirato (n. 15 august 1877, Craiova - d. 4 august 1953, București)-pictor.
Prima expoziţie a „Grupului celor patru" a avut loc în anul 1926, iar în cei opt ani de existenţă al acestuia, artiştii au reuşit să organizeze şapte expoziţii, toate în Bucureşti. Ultima dintre ele a avut loc în 1934, chiar după moartea pictorului Ştefan Dimitrescu (în 1933), care a figurat postum cu un „Autoportret".
Grupul celor patru s-a format pe criterii de amiciţie şi de comuniune spirituală şi a tras de partea sa toată floarea criticilor şi istoricilor de artă şi a altor oameni de cultură din epocă", aminteşte curatorul Ruxandra Garofeanu.
Si pentru ca astazi se implinesc 126 de ani de la nasterea pictorului Stefan Dimitrescu am sa "deschid" aici o mica expozitie cu cateva lucrari ale celor patru.
M-am gandit la chipul unei femei realizat de fiecare din cei patru in maniera proprie.Priviti :
Tarancuta lui Oscar Han :


Tarancuta lui Stefan Dimitrescu:


Fata (una din ele :)) lui Tonitza :


Bucovineanca lui Sirato:


Si pentru ca unde sunt femei trebuie sa fie si flori iata un vas de lut cu flori de la Stefan Dimitrescu:
luni, 26 decembrie 2011
joi, 15 decembrie 2011
Ploua,ploua
Si afara ploua,ploua.....cum bine zice Toparceanu in poezia "Noiembrie" (da,stiu ca e decembrie ,dar se comporta ca noiembrie):
Plouă stupid…
Cerul îşi scutură
Ca dintr-o ciutură
Frigul lichid.
Cârduri de ciori -
Neagră pecingine,
Flori de funingine
Zboară sub nori…
Plouă perfid.
Şi-n doză minimă
Picură-n inimă
Neant acid.
Plouă de sus…
Toamna ironică
Îmi scrie-o cronică
Cât un Larousse.
(O Halim?, -
Pentru că nu cere
Nici introducere,
Nici “va urma”…)
Plouă placid:
A…e…i…o…u…ă…
Dacă continuă,
Mă sinucid!
Nuuuuu ! Doamne fereste !
Va dau eu o umbrela foarte colorata asa cum a pictat-o
Friedensreich Hundertwasser(n.15 decembrie 1928,Viena):

Cu aceasta umbrela mergeti repede prin ploaie si va adapostiti in locuinta urmatoare din filmul "The Lord of the Rings"(Stapanul inelelor) creata de acelasi autor:

va asezati confortabil ,beti o cafeluta dintr-o ceasca pictata tot de el:

si va relaxati incurcand niste fire colorate dupa ideea aceluiasi artist:

Unu pe fata....unu pe dos....si tot asa....
Plouă stupid…
Cerul îşi scutură
Ca dintr-o ciutură
Frigul lichid.
Cârduri de ciori -
Neagră pecingine,
Flori de funingine
Zboară sub nori…
Plouă perfid.
Şi-n doză minimă
Picură-n inimă
Neant acid.
Plouă de sus…
Toamna ironică
Îmi scrie-o cronică
Cât un Larousse.
(O Halim?, -
Pentru că nu cere
Nici introducere,
Nici “va urma”…)
Plouă placid:
A…e…i…o…u…ă…
Dacă continuă,
Mă sinucid!
Nuuuuu ! Doamne fereste !
Va dau eu o umbrela foarte colorata asa cum a pictat-oFriedensreich Hundertwasser(n.15 decembrie 1928,Viena):

Cu aceasta umbrela mergeti repede prin ploaie si va adapostiti in locuinta urmatoare din filmul "The Lord of the Rings"(Stapanul inelelor) creata de acelasi autor:

va asezati confortabil ,beti o cafeluta dintr-o ceasca pictata tot de el:

si va relaxati incurcand niste fire colorate dupa ideea aceluiasi artist:

Unu pe fata....unu pe dos....si tot asa....
luni, 12 decembrie 2011
miercuri, 30 noiembrie 2011
luni, 28 noiembrie 2011
The Creation of Eve

-Hmmm....ia uite-l cum doarme saracu'...De plictiseala banuiesc...Ia sa i-o fac EU pe Eva sa-l mai tina treaz din cand in cand...
Si asa facu...Probabil ca o fi fost intr-o luni in primele ore ( e luna inca pe cer) ca pana sa se lumineze de ziua sa se poata dumiri Eva ce are de facut...mancare,croit frunze,spalat,calcat,curatenie,facut copii,facut cafeaua.... I-a pus dumnezeu mana-n cap!
Tabloul l-a pictat William Blake(n.28.11.1757).
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





,_Singapore_-_20040616.jpg)




























