Se afișează postările cu eticheta De amorul artei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De amorul artei. Afișați toate postările

vineri, 26 aprilie 2013

Bărbatul cu vestă verde şi femeile lui din Alger....

Bărbatul este  Ferdinand Victor Eugène Delacroix (n. 26 aprilie 1798 - d. 13 august 1863)  un incurabil pictor romantic  iubit de femei ( după cum afirmă Wikipedia :"Fermecător şi sclipitor, Delacroix place femeilor.") ,dar  criticat în vremea sa datorită stilului său romantic  îndrăzneţ (""Nimeni şi nimic nu mă impiedică să percep lucrurile aşa cum vreau eu"-afirma pictorul) în opoziţie cu cel neoclasic.

Iată-l  în " Autoportretul  cu vestă verde" :

Deci,şi-a pus vesta verde şi s-a dus să le cunoască  pe "Femeile din Alger" pe  care  le descrie în jurnalul său
astfel :" În această abundență de mătăsuri şi aur trăiesc frumoase gazele omeneşti".
Priviţi-le :

sâmbătă, 20 aprilie 2013

Dans nocturn

Am întârziat în mod voit  postarea aceasta  şi  nu am făcut-o înainte de miezul nopţii ,ca sa fie încă 19 aprilie , data la care s-a născut  cel mai mare pictor columbian Fernando Botero (n.19 aprilie 1932).
Fernando Botero
Şi am făcut asta pentru că vreau sa vă  invit la un dans nocturn ,dans care ,in maniera in care ni-l prezintă pictorul , nu poate  avea loc decât noaptea în intimitate într-un local  în care cei doi au aşteptat la masă , în faţa unui pahar cu  suc  şi o sticlă de băutură , fumând ţigară de la ţigară, până s-a  eliberat  ringul de dans ,nu de alta,dar ca să aibă şi ei loc să danseze.

Era păcat să plece fără să danseze după ce corpolenta doamnă s-a antrenat   ore în  şir  la lecţia  de balet :

Mă întreb ce l-a determinat  pe pictorul  născut în Oraşul  eternei  primăveri  să-şi aleagă  doar astfel  de modele ? Doar  naivitatea .......stilului naiv ?
Până  şi  pe Mona Lisa   a pus-o întâi  la regim  hipercaloric  şi abia după aceea  a lăsat-o să-i pozeze :

Of,doamne !  Dar cu păsările  cerului  ce-a mai avut ?




miercuri, 10 aprilie 2013

Atelier de pictura si tatuaj

Daca  aveti nevoie de un tablou care sa va incante privirea sau de un tatuaj  care sa va reprezinte adresati-va cu incredere acestor maestri :

Antonia si Dragos
Sa-i vedem la lucru:





sâmbătă, 28 iulie 2012

"Nud coboara scara"





Pe canicula asta nu m-ar mira sa fiti in stare sa va imaginati ca aceasta pictura reprezinta un "nud care coboara scara " si nu un nud oricare, ci unul cu forme care sa va excite la maximum ,daca nu altceva , macar imaginatia....
La trei expozitii (Paris,Philadelphia si New York) si-a prezentat artistul francez ,  in persoana lui Marcel Duchamp (n.28 iulie 1887) lucrarea aceasta dar, de fiecare data admiratorii nu si-au putut imagina ceea ce voia artistul sa exprime,ba chiar critica newyorkeza a fost de parere ca "nudul care coboara scara" pare mai degraba o "explozie la o fabrica de rumegus"....(http://www.revistamagazin.ro/content/view/8479/7/).
Dar,probabil,artistul n-a avut norocul ca prezentarile sa se petreaca in timpul unei veri atat de fierbinti ca aceasta....

joi, 19 iulie 2012

La Fee Verte...

....sau "zana verde" cum i se mai spune absintului,bautura foarte tare si cu gust amar sursa de inspiratie a artistilor in vremurile de odinioara.


Nu,nu va invit la un pahar de absint pe caldurile acestea desi ,poate ,ne-ar ajuta sa vedem lucrurile (cel putin din punct de vedere politic) asa cum vrem noi sa fie,dar ,in ultima faza ,le-am vedea tot asa cum ni le prezinta cruda realitate (este parerea lui Oscar Wilde care,probabil,a experimentat efectul absintului).
E interesant de citit  http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/absintul-licoarea-artistilor
Eu va invit  doar sa admirati pictura lui Edgar Degas (n.19 iulie 1834,Paris) "Bautorii de absint" si veti vedea ca nu par foarte fericiti :
Mai bine un pahar de apa plata cu lamaie :

Mmmmmm......e buna si racoritoare !

luni, 16 iulie 2012

Lectura intrerupta

M-am oprit din citit cautand sa inteleg....nu,nu ce citeam ....sa inteleg comportamentul oamenilor....


Apoi am mers incet pe drumeagul ce ducea in padurea aceea cu umbra deasa .....era atat de cald afara !....

Si l-am intalnit chiar pe maestru  in fata sevaletului ....

Si mi-a spus maestrul Camille Corot(n.16 iulie 1796,Paris) :"Nu trebuie să cauți. Trebuie să aștepți. Am așteptat întotdeauna, fără tulburare și nu sunt deloc nefericit."

miercuri, 16 mai 2012

Muziciana

Tamara de Lempicka
Ce putem face intr-o zi de primavara mohorata si ploioasa ca aceasta ? Va propun o varianta :admirati  pictura in stil Art Deco a Tamarei de Lempicka (n.16 mai 1898,Polonia -d.18 martie 1980,Mexic) o pictorita poloneza reprezentanta de varf a  acestei miscari artistice in pictura.










Vreti sa stiti ce canta ? Imaginati-va  ca asa va  arata doamna in rochie albastra  din pictura  intr-un concert cu formatia The Abaca String Band din anul de gratie 2010 cantand la mandolina "Rondo Alla Turca " de Mozart :

Nu-i asa ca vi se pare ca a iesit soarele ?

miercuri, 25 aprilie 2012

Cu penita pe hartie....



Unii oameni au noroc....De pilda ,domnul din fotografie .....mare artist,un maestru al incifrarii,il prezinta Wikipedia, Cy Twombly(n.25 aprilie 1928).

Oare ce sentimente  profunde sunt incifrate aici :



 

si aici: 


 Nu,nu,fiti linistiti ,nu ma aventurez in a face critica de arta pentru ca nu ma pricep si apoi , arta trebuie s-o simti nu neaparat s-o intelegi  si pot sa spun ca imaginea urmatoare chiar imi suscita   simtul  frumosului :
                                             
Sa va mai arat  trandafirii lui Twombly :




miercuri, 18 ianuarie 2012

Grupul celor patru....


....artisti plastici :Oscar Han (n. 3 decembrie 1891, București - d. 14 februarie 1976, București-sculptor, Ștefan Dimitrescu (n. 18 ianuarie 1886 – d. 22 mai 1933)-pictor ,Nicolae Tonitza (n. 13 aprilie 1886, Bârlad - d. 26 februarie 1940, București)-pictor si Francisc Șirato (n. 15 august 1877, Craiova - d. 4 august 1953, București)-pictor.

Prima expoziţie a „Grupului celor patru" a avut loc în anul 1926, iar în cei opt ani de existenţă al acestuia, artiştii au reuşit să organizeze şapte expoziţii, toate în Bucureşti. Ultima dintre ele a avut loc în 1934, chiar după moartea pictorului Ştefan Dimitrescu (în 1933), care a figurat postum cu un „Autoportret".

Grupul celor patru s-a format pe criterii de amiciţie şi de comuniune spirituală şi a tras de partea sa toată floarea criticilor şi istoricilor de artă şi a altor oameni de cultură din epocă", aminteşte curatorul Ruxandra Garofeanu.

Si pentru ca astazi se implinesc 126 de ani de la nasterea pictorului Stefan Dimitrescu am sa "deschid" aici o mica expozitie cu cateva lucrari ale celor patru.
M-am gandit la chipul unei femei realizat de fiecare din cei patru in maniera proprie.Priviti :
Tarancuta lui Oscar Han :

















Tarancuta lui Stefan Dimitrescu:











Fata (una din ele :)) lui Tonitza :












Bucovineanca lui Sirato:












Si pentru ca unde sunt femei trebuie sa fie si flori iata un vas de lut cu flori de la Stefan Dimitrescu:

luni, 26 decembrie 2011

Imagini de iarna

Iarna asa cum a vazut-o pictorul Maurice Utrillo (n.26 decembrie 1983,Paris):



joi, 15 decembrie 2011

Ploua,ploua

Si afara ploua,ploua.....cum bine zice Toparceanu in poezia "Noiembrie" (da,stiu ca e decembrie ,dar se comporta ca noiembrie):


Plouă stupid…
Cerul îşi scutură
Ca dintr-o ciutură
Frigul lichid.

Cârduri de ciori -
Neagră pecingine,
Flori de funingine
Zboară sub nori…

Plouă perfid.
Şi-n doză minimă
Picură-n inimă
Neant acid.

Plouă de sus…
Toamna ironică
Îmi scrie-o cronică
Cât un Larousse.

(O Halim?, -
Pentru că nu cere
Nici introducere,
Nici “va urma”…)

Plouă placid:
A…e…i…o…u…ă…
Dacă continuă,
Mă sinucid!

Nuuuuu ! Doamne fereste !
Va dau eu o umbrela foarte colorata asa cum a pictat-o
Friedensreich Hundertwasser(n.15 decembrie 1928,Viena):



Cu aceasta umbrela mergeti repede prin ploaie si va adapostiti in locuinta urmatoare din filmul "The Lord of the Rings"(Stapanul inelelor) creata de acelasi autor:



va asezati confortabil ,beti o cafeluta dintr-o ceasca pictata tot de el:



si va relaxati incurcand niste fire colorate dupa ideea aceluiasi artist:



Unu pe fata....unu pe dos....si tot asa....

luni, 12 decembrie 2011

Tipatul lui Munch












De ce tipa? De frica? Era ...strain in noapte?

Linistea vine de la Frank Sinatra ....ascultati:

miercuri, 30 noiembrie 2011

Yvonne si ....altele....




(picturi de William Adolphe Bouguereau (n.30.11.1825))

luni, 28 noiembrie 2011

The Creation of Eve



-Hmmm....ia uite-l cum doarme saracu'...De plictiseala banuiesc...Ia sa i-o fac EU pe Eva sa-l mai tina treaz din cand in cand...

Si asa facu...Probabil ca o fi fost intr-o luni in primele ore ( e luna inca pe cer) ca pana sa se lumineze de ziua sa se poata dumiri Eva ce are de facut...mancare,croit frunze,spalat,calcat,curatenie,facut copii,facut cafeaua.... I-a pus dumnezeu mana-n cap!

Tabloul l-a pictat William Blake(n.28.11.1757).