Se afișează postările cu eticheta De groaza. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De groaza. Afișați toate postările
miercuri, 31 octombrie 2012
Halloween
Am gasit un clip in care ne este prezentata originea sarbatorii Halloween si inca doua povesti infricosatoare .Va avertizez ca imaginile sunt ....socante ! Cei slabi de inger sa nu se uite...
Daca nu vi s-a parut suficient de infricosator incercati si cu Fantomas:
Puteti sa vedeti si filmul ca sa va distrati si sa va vina inima la loc :
Petrecere frumoasa de Halloween !
Si nu aruncati dovleacul....Aici gasiti reteta de la o placinta delicioasa : http://www.adihadean.ro/2010/10/placinta-cu-dovleac-2/
joi, 19 ianuarie 2012
Nevermore



Geamul l-am deschis o clipă şi, c-un foşnet grav de-aripă,
a intrat un Corb, străvechiul timpului stăpînitor.
N-a-ncercat vreo plecăciune de salut sau sfiiciune,
Ci făptura-i de tăciune şi-a oprit, solemn, din zbor,
Chiar pe bustul albei Palas – ca un Domn stăpînitor,
Sus, pe bust, se-opri din zbor.
Printre negurile-mi dese, parcă-un zîmbet mi-adusese,
Cum privea, umflat în pene, ţanţoş şi încrezător.
Şi-am vorbit: ,,Ţi-e creasta cheală, totuşi intri cu-ndrăzneală,
Corb bătrîn, strigoi de smoală dintr-al nopţii-adînc sobor!
Care ţi-e regalul nume dat de-al Iadului sobor?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore!''
Mult m-am minunat, fireşte, auzindu-l cum rosteşte
Chiar şi-o vorbă fără noimă, croncănită-ntîmplător;
Însă nu ştiu om pe lume să primească-n casă-anume
Pasăre ce-şi spune-un nume – sus, pe bust, oprită-n zbor –
Pasăre, de nu stafie, stînd pe-un bust strălucitor-
Corb ce-şi spune: ,,Nevermore''.
Dar, în neagra-i sihăstrie, alta nu părea că ştie,
Sufletul şi-l îmbrăcase c-un cuvînt sfîşietor.
Mult rămase, ca o stană.n-a mişcat nici fulg, nici pană,
Pînă-am spus: ,,S-au dus, în goană, mulţi prieteni, mulţi,ca-n zbor-
Va pleca şi el, ca mîine, cum s-a dus Nădejdea-n zbor''.
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
Uluit s-aud că-ncearcă vorbă cugetată parcă,
M-am gîndit: ,,E-o vorbă numai, de-altele-i neştiutor.
L-a-nvăţat vreun om, pe care Marile Dezastre-amare
L-au purtat fără-ncetare cu-ăst refren chinuitor –
Bocetul Nădejdii-nfrînte i-a ritmat, chinuitor,
Doar cuvîntul: «Nevermore»''.
Corbul răscolindu-mi, însă, desnădejdea-n suflet strînsă,
Jilţul mi l-am tras alături, lîngă bustul sclipitor;
Gînduri rînduiam, şi vise, doruri, şi nădejdi ucise,
Lîngă vorba ce-o rostise Corbul nopţii, cobitor –
Cioclu chel, spectral, sinistru, bădăran şi cobitor –
Vorba Never – Nevermore.
Nemişcat, învins de frică, însă negrăind nimică,
Îl priveam cum mă fixează, pînă-n gînd străbătător,
Şi simţeam iar îndoiala, mîngîiat de căptuşeala
Jilţului, pe care pala rază-l lumina uşor –
Dar pe care niciodată nu-l va mîngîia, uşor,
Ea, pierduta mea Lenore.
Şi-am simţit deodată-o boare, din căţui aromitoare,
Nevăzuţi pluteau, c-un clinchet, paşi de înger pe covor;
,,Ţie, ca să nu mai sîngeri, îţi trimite Domnul îngeri'' –
Eu mi-am spus – ,,să uiţi de plîngeri, şi de dusa ta Lenore.
Bea licoarea de uitare, uită gîndul la Lenore !''
Spuse Corbul : ,,Nevermore''.
,,Tu, profet cu neagră pană, vraci, oracol, sau satană,
Sol al Beznei sau Gheenei, dacă eşti iscoditor,
În noroasa mea ruină, lîngă-un ţărm fără lumină,
Unde spaima e regină – spune-mi, spune-mi te implor,
Este-n Galaad – găsi-voi un balsam alinător?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
,,Tu, profet cu neagră pană, vraci, oracol, sau satană,
Spune-mi, pe tăria bolţii şi pe Domnul iertător,
Sufletu-ntîlni-va oare, în Edenul plin de floare,
Cea mai pură-ntre fecioare – îngerii îi spun Lenore –
Fata căreia şi-n ceruri îngeri îi spun Lenore?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
,,Fie-ţi blestemat cuvîntul! Piei, cu beznele şi vîntul,
Piei în beznă şi furtună, sau pe ţărmul Nopţii-n zbor!
Nu-mi lăsa nici fulg în casă din minciuna-ţi veninoasă!
Singur pentru veci mă lasă ! Pleacă de pe bust în zbor!
Scoate-ţi pliscu-nfipt în mine, pleacă la Satan, în zbor!''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
Şi de-atunci, pe todeauna, Corbul stă, şi stă într-una,
Sus, pe albul bust, deasupra uşii mele, pînditor,
Ochii veşnic stau de pază, ochi de demon ce visează,
Lampa îşi prelinge-o rază de pe pana-i pe covor;
Ştiu, eu n-am să scap din umbra-i nemişcată pe covor.
Niciodată – Nevermore.
sâmbătă, 24 septembrie 2011
Parca as mai vrea un film.....
Filmele pe care vreau sa vi le propun acum trebuia sa vi le propun miercuri in 21 septembrie ,dar atunci am ales sa dansez cu....Leonard Cohen....:)
Acum ma mustra constiinta fata de H.G.Wells si fata de Stephen King,amandoi nascuti in 21 septembrie,si am sa va propun doua ecranizari dupa doua romane omonime ale acestor autori:


Iata afisele filmelor:


Si cate o scurta prezentare:
Mi-au placut ultimele imagini:
Si acum Misery:
Daca versiunea din 1933 a filmului Omul Invizibil starneste mai mult zambetul decat groaza ,filmul Misery dupa romanul omonim a lui Stephen King iti da fiori de groaza.
Va urez vizionare placuta!
Acum ma mustra constiinta fata de H.G.Wells si fata de Stephen King,amandoi nascuti in 21 septembrie,si am sa va propun doua ecranizari dupa doua romane omonime ale acestor autori:


Iata afisele filmelor:


Si cate o scurta prezentare:
Mi-au placut ultimele imagini:
Si acum Misery:
Daca versiunea din 1933 a filmului Omul Invizibil starneste mai mult zambetul decat groaza ,filmul Misery dupa romanul omonim a lui Stephen King iti da fiori de groaza.
Va urez vizionare placuta!
joi, 15 septembrie 2011
Oglinda sparta
Oglinda reflectă adevărul, sinceritatea, conținutul inimii și al conștiinței.Pe o oglindă chinezească dintr-un muzeu de la Hanai se poate citi: "Precum soarele, precum luna, precum apa, precum aurul, fii limpede și strălucitoare și oglindește ceea ce se află în inima ta". (de la Wikipedia citare).
Eu sunt Pisicel si-mi place tare mult sa ma privesc in oglinda:

Sunt foarte mandru de imaginea mea!Daca oglinda reflecta adevarul ar trebui ca toti cei din jurul meu sa-mi arate mai mult decat respect.Ba chiar ar trebui sa le fie frica de mine.Dar ....nu se intampla deloc asa....
Mai deunazi, motanul vecinilor ,o dihanie cu niste ochi verzi infricosatori, a inceput sa se stropseasca la mine fara sa-i dau nici un motiv....Pur si simplu mi-a stat inima in loc de frica!Vedeti si voi cat e de infricosator:

In alta zi cainele vecinilor mi-a iesit in cale cu un ditamai cutitul plin de sange ...nu stiu pe cine taiase...n-am vazut si chiar de as fi vazut gura mi-ar fi pecetluita pe vecie....Nici acum nu mi-am revenit din spaima si nu prea mai ies din casa de frica .Vedeti ,cred ca si voi ati face la fel:

Dar si in casa pericolele nu stau departe de mine ....Ieri ma urcasem pe pervazul ferestrei ca ma plictisisem sa tot stau pe canapea si cand sa ma dau jos mi-a iesit in fata o mana care indrepta spre mine un pistol....n-am vazut decat mana care s-a retras vazand ca am intepenit cu bratele ridicate in semn ca ma predau fara a opune nici un fel de rezistenta ...Probabil a vrut doar sa ma sperie de data asta....:

Ce sa va mai spun....am auzit ca in cartier au fost gasiti doi motanei fara suflare ucisi in nu se stie ce imprejurare si nici politia n-a elucidat inca aceste cazuri:


M-am hotarat atunci sa sparg oglinda care se dovedea mincinoasa si mi-am luat avant sarind de la departare in imaginea care mi se arata si care ,probabil,nu era a mea.
Ce credeti ca a aparut atunci pe oglinda crapata in mai multe directii? Un ochi infricosator ma privea si ia priviti ce scria pe ea:


Am sunat imediat la Miss Marple :

care la randul ei a luat legatura cu Miss Agatha Christie
(careia i-a transmis urari de bine si de sanatate si din partea mea ,pentru ca era ziua ei) si am pornit la elucidarea misterului care ma inconjura,eu oferindu-le serviciul de a-l inlocui pe Hercule Poirot care era plecat intr-o alta misiune pentru a dezlega alt mister.
Sunt sigur ca misterul va fi dezlegat pentru ca Doamnele Agatha Christie si Marple sunt specialiste in dezlegare de mistere.
Eu sunt Pisicel si-mi place tare mult sa ma privesc in oglinda:

Sunt foarte mandru de imaginea mea!Daca oglinda reflecta adevarul ar trebui ca toti cei din jurul meu sa-mi arate mai mult decat respect.Ba chiar ar trebui sa le fie frica de mine.Dar ....nu se intampla deloc asa....
Mai deunazi, motanul vecinilor ,o dihanie cu niste ochi verzi infricosatori, a inceput sa se stropseasca la mine fara sa-i dau nici un motiv....Pur si simplu mi-a stat inima in loc de frica!Vedeti si voi cat e de infricosator:

In alta zi cainele vecinilor mi-a iesit in cale cu un ditamai cutitul plin de sange ...nu stiu pe cine taiase...n-am vazut si chiar de as fi vazut gura mi-ar fi pecetluita pe vecie....Nici acum nu mi-am revenit din spaima si nu prea mai ies din casa de frica .Vedeti ,cred ca si voi ati face la fel:

Dar si in casa pericolele nu stau departe de mine ....Ieri ma urcasem pe pervazul ferestrei ca ma plictisisem sa tot stau pe canapea si cand sa ma dau jos mi-a iesit in fata o mana care indrepta spre mine un pistol....n-am vazut decat mana care s-a retras vazand ca am intepenit cu bratele ridicate in semn ca ma predau fara a opune nici un fel de rezistenta ...Probabil a vrut doar sa ma sperie de data asta....:

Ce sa va mai spun....am auzit ca in cartier au fost gasiti doi motanei fara suflare ucisi in nu se stie ce imprejurare si nici politia n-a elucidat inca aceste cazuri:


M-am hotarat atunci sa sparg oglinda care se dovedea mincinoasa si mi-am luat avant sarind de la departare in imaginea care mi se arata si care ,probabil,nu era a mea.
Ce credeti ca a aparut atunci pe oglinda crapata in mai multe directii? Un ochi infricosator ma privea si ia priviti ce scria pe ea:


Am sunat imediat la Miss Marple :

care la randul ei a luat legatura cu Miss Agatha Christie
(careia i-a transmis urari de bine si de sanatate si din partea mea ,pentru ca era ziua ei) si am pornit la elucidarea misterului care ma inconjura,eu oferindu-le serviciul de a-l inlocui pe Hercule Poirot care era plecat intr-o alta misiune pentru a dezlega alt mister.Sunt sigur ca misterul va fi dezlegat pentru ca Doamnele Agatha Christie si Marple sunt specialiste in dezlegare de mistere.
vineri, 2 septembrie 2011
Seara de vineri...malefica....
Nu va sfatuiesc sa porniti asa de una singura ca fata din fotografie prin padure intr-o noapte de vineri si mai ales daca e si 13 a lunii.Se zice ca in noptile de vineri bantuie duhurile rele....
Daca intalniti in cale si un copac uscat din care zboara pasari in toate partile:
Si pe deasupra incepe sa tune si sa fulgere:
Nici nu trebuie sa va apara in fata asemenea fantasme diabolice( vazute si desenate de Marcel Chirnoaga):
ca v-ati pricopsit deja cu o spaima sora cu moartea.
Mai bine stati linistite in casa si priviti-va in oglinda....
Deh....depinde si cine va tine oglinda.....
Daca totusi sunteti dornice de senzatii tari la inceput de weekend mai bine urmariti filmul :
Actorii Keanu Reeves( nascut in 2 septembrie 1964)in rolul avocatului Kevin Lomax si inegalabilul Al Pacino in rolul maleficului John Milton alaturi de frumoasa actrita Charlize Teron in rolul sotiei avocatului,Mary Ann , va garanteaza senzatii tari, chiar halucinogene, mai mult decat o plimbare in noaptea de vineri de una singura printr-o padure bantuita de duhuri rele.
sâmbătă, 13 august 2011
De groaza lui....Hitchcock
Am ales din creatia lui Hitchcock filmul Psycho,dar daca sunteti pasionati de filme horror puteti alege aproape oricare din filmele lui si veti simti aceeasi...groaza.
Jocul lui Anthony Perkins,cel care m-a incantat in "Va place Brahms",e un joc remarcabil.Citisem pe undeva ca si psihicul sau a ramas putin afectat dupa ce a interpretat rolul acesta.
Intentia lui Hitchcock a fost urmatoarea:
"În Psycho m-au interesat destul de puţin subiectul şi personajele. Ceea ce m-a interesat a fost să impresionez publicul cu ajutorul montajului, al imaginii, al benzii sonore şi a tot ceea ce este pur tehnic. Este o mare satisfacţie pentru noi să folosim arta cinematografică pentru a crea emoţie. Şi în Psycho am reuşit acest lucru." - Alfred Hitchcock, 1966 (Le Cinema selon Hitchcock)
si a fost realizata pe deplin.
Jocul lui Anthony Perkins,cel care m-a incantat in "Va place Brahms",e un joc remarcabil.Citisem pe undeva ca si psihicul sau a ramas putin afectat dupa ce a interpretat rolul acesta.
Intentia lui Hitchcock a fost urmatoarea:
"În Psycho m-au interesat destul de puţin subiectul şi personajele. Ceea ce m-a interesat a fost să impresionez publicul cu ajutorul montajului, al imaginii, al benzii sonore şi a tot ceea ce este pur tehnic. Este o mare satisfacţie pentru noi să folosim arta cinematografică pentru a crea emoţie. Şi în Psycho am reuşit acest lucru." - Alfred Hitchcock, 1966 (Le Cinema selon Hitchcock)
si a fost realizata pe deplin.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




