Se afișează postările cu eticheta De dragul democratiei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De dragul democratiei. Afișați toate postările

duminică, 16 noiembrie 2014

Bravo români, Bravo România !



Da, sunt mândră că sunt româncă ! Românii s-au deşteptat ! Cineva acolo sus ne mai iubeşte ! Să sperăm că  în continuare lucrurile vor fi atât de bine  făcute încât cei care au plecat din ţară şi care i-au  deşteptat acum pe români  se vor putea întoarce în ţară  lângă familiile lor. Doamne ajută!

vineri, 14 noiembrie 2014

Oficial ne merge bine

Aşa am înţeles din anunţul făcut, cu mare pompă, de premierul, încă, în funcţie. Institutul Naţional de Statistică s-a grăbit să elaboreze datele statistice  cu două zile înainte de ziua alegerilor prezidenţiale pentru ca premierul sa-şi încheie campania electorală  umflându-se în pene cu realizări marcante : România  are creştere economică şi, de fapt, nu a fost în recesiune tehnică aşa cum se vehicula acum câteva luni. Atunci când  EUROSTAT-ul  spunea că România a intrat în recesiune tehnică, INS (care tot veşti bune ne-a dat iniţial ) şi-a cerut scuze că a gresit. Dar acum ambele instituţii s-au pus de acord. Unii analişti economici spun că nu e chiar aşa, că cifrele, că modul de calcul, că ....Ce să înţelegem noi ? Pe vremea când eram studentă la Politehnică se spunea că haosul din lume l-au creat ....economiştii ! Aşa o fi ?! În ce mă priveşte, în calitate de absolventă de Politehnică (dar fără simţ tehnic) i-aş mai adăuga şi pe jurişti ca fondatori ai haosului.
Dar să nu-i uităm pe politicieni pentru că, până la urmă, despre politică e vorba aici.
Duminică, adică poimâine, avem de ales omul care să ne reprezinte , preşedintele ţării,  al nostru, al românilor.
Avem de ales între un tontălău ( la Braşov se spunea despre saşi că ori sunt foarte deştepţi, ori tontălăi  - nu era variantă de mijloc) şi un şarlatan. Un tontălău politic ( doar politic, sper) şi un şarlatan politic (şi nu doar politic, cred).
A vota sau a nu vota : aceasta-i  întrebarea !
Deşi  mi-e greaţă  de tot ce e legat de politica românească  am să  merg la vot. Şi chiar dacă  îmi place ca oamenii să zâmbească, zâmbetul lui Ponta mă scârbeşte  profund.
Deşi :
şi  simt că  votez degeaba :
Democraţia  îmi spune :
Cine dracu e Democraţia ?




vineri, 27 iulie 2012

Flacara democratiei

De teama ca  se va arde, primarul unei localitati din Oltenia (ah,oltenii si dambovitenii de ce nu pot fi calmi precum ardelenii sau molcomi precum moldovenii ?) a aruncat torta democratiei intr-un canal....

Drept urmare am considerat ca e necesar sa vedem ce se spune despre democratie si am cules din
http://subiecte.citatepedia.ro  parerea unora si altora despre democratie :


Cântă cucu-n România
"Unde e democraţia?"
Dar întreabă, calmă, gaia:
"Ce e aia? Ce e aia?"
(epigramă de Alexandru Misiuga)

"Democraţia este guvernarea poporului, de către popor, pentru popor."
(definiţie de Abraham Lincoln)




"Democraţia este un mecanism care garantează că nu vom fi guvernaţi mai bine decât merităm."
"Democratia înlocuieste multi incompetenti - care aleg - cu putini corupti - care numesc."
(definiţii de George Bernard Shaw)

"Democraţia este un sistem politic prost, însă cel mai bun dintre cele pe care omenirea le-a inventat până acum."(definiţie de Winston Churchill)

"Democraţia înseamnă că eşti lăsat să votezi cu candidatul care ţi-e cel mai puţin antipatic."
(definiţie de Robert Byrne)

"Democraţie. Autocraţia celor aleşi."

"Democraţia e plantă plăpândă. N-o striviţi! Ajutaţi-o să înflorească."
"Paradoxul democraţiei. Prin alegeri libere, oameni fără demnitate devin demnitari."
"Democraţia este periculoasă pentru popoarele cu spirit jovial. Ele vor alege mereu bufoni în funcţiile cheie ale statului."
"Dacă presa este câinele de pază al democraţiei, daţi-i voie să latre."
"De regulă, peste democraţiile infantile, pe lângă plaga sărăciei şi corupţiei, mai vine şi ciuma naţionalismului."
"Social democraţia vrea să facă din români un popor marsupial, iar din bugetul de stat, un uriaş marsupiu."
(definiţii aforistice de Valeriu Butulescu )

"A fost un proces democratic. Cel linşat a trebuit să respecte voinţa majorităţii."
(aforism de Milivoje Radovanovic)


    "E femeia ideală
    Care însă, din păcate,
    După ce-ai văzut-o goală,
    N-are ce să-ţi mai arate."
(definiţie epigramatică de Iulian Bosta)

 "Democraţia este numele pe care îl dăm poporului de fiecare dată când avem nevoie de el."
(definiţie de Robert de Flers)

Epitaful democraţiei

"Dă, Doamne, minte şi povaţă
Şi strânge înţelepţii-aproape,
Căci mulţi trudiră să-mi dea viaţă,
Dar şi mai mulţi... să mă îngroape!"
(epitaf epigramatic de Constantin Cristian)






Ce ne spun inteleptii nostri ?
Domnul Gabriel Liiceanu :"Nu-mi place hipopotamul,dar de ce as lua in brate crocodilul?"
Domnul Andrei Plesu: "Nu vad niciun motiv  sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste."

Luati aminte !