Se afișează postările cu eticheta De admirat. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De admirat. Afișați toate postările

miercuri, 9 iulie 2014

Cum miroşi un trandafir.....

Întâi şi-ntâi îl ocheşti, îl admiri din depărtare  şi-i  zâmbeşti.... cam aşa :
Apoi te aşezi lângă el şi  îl priveşti cu atenţie şi admiraţie spunându-i vorbe dulci, laudându-i culoarea şi prospeţimea şi chiar poţi să-i trimiţi şi sărutări....Le va primi cu drăgălăşenie şi te va răsplăti cu parfumul lui care se va propaga prin aer către tine,  fără să fie nevoie să-ti bagi nasul în cupa lui  în care ai putea întâlni o albină care nu este întotdeauna prea ospitalieră ....
Uite-aşa :

luni, 8 iulie 2013

A fost o zi de luni ?

Pentru a atenua influenţele  zilei de luni (care în general nu place multora) m-am gândit  să vă ofer spre  desfătarea ochilor  câteva fotografii  ale unei fete deosebit de frumoasă, îmbrăcată  de vară, de plajă, adică în bikini (pentru că tot am adus ieri vorba despre bikini).
Fata se numeşte Daniella Sarahyba, s-a născut  în 8 iulie 1984, este din Brazilia  şi este  fotomodel.
Aici puteţi vedea mai multe fotografii : http://sportsillustrated.cnn.com/vault/swimsuit/modelfeatured/daniella_sarahyba/2010/model/1/45/index.htm  dintre care am ales şi eu trei ca sa vi le arăt.



Da !  E  frumoasă !
La mulţi ani, Daniella Sarahyba !



marți, 29 noiembrie 2011

O fata frumoasa




Am gasit in "Salonul Doamnelor" o poza de toamna foarte frumoasa si mi s-a parut ca aceasta fotografie a Danielei Nane (n.29.11.1971) se potriveste foarte bine cu acel decor de toamna.Sper ca-i place toamna....

vineri, 18 noiembrie 2011

Bujori albi in vas verde

Cum aratau bujorii in tineretea lui Baba :

luni, 14 noiembrie 2011

Daca va e dor de iarna.....

....priviti "Cotofana" lui Claude Monet:




O vedeti? Hai sa va scot un detaliu:


Contempla si ea iarna....

miercuri, 3 august 2011

Mie-mi place Mihaela....

Si mi-a placut de la inceput.Are un dar innascut pentru profesiunea de moderator in emisiunile televizate.E naturala,spontana ,inteligenta si tot ce vreti.Imi aduc aminte de plecarea ei prima data de la Antena ,de la Duminica in familie...Pusesera vreo doua sau trei in locul ei si n-au mai facut decat vreo doua emisiuni...Si-au dat seama ca n-avea rost sa continue...
Spun toate astea pentru ca am vazut multe cuvinte jignitoare la adresa ei in presa,in emisiuni televizate,in forumuri pe net si mi se pare nedrept ...Dar ce sa-i faci,invidia e mare....e mare pacoste in sufletul omului....
Astazi e ziua ei.Ii spun "La multi ani !" si-am sa pun aici o poza mai veche sa serveasca drept model viitoarelor mirese:

joi, 2 iunie 2011

Carciumareasa





Florile lui Radu Gyr

Sunt flori ce-ţi ies în drum să te sărute
şi-ţi gângure crâmpeie de voroave.
Altele mici şi proaste şi gângave
au ochi adânci şi-ntrebători de ciute.

Unele cântă, altele spun snoave,
cârciumărese zvelte şi limbute.
Sunt flori ce parcă tremură lăute
se spovedesc şi-nchină cruci firave.

Sunt flori cu străluciri de spade goale,
flori cu obraji şi gene lungi de îngeri,
flori îmbrăcate-n platoşe şi zale,

flori prăbuşite-n lacrimi şi înfrângeri,
flori ce te mustră şi te-nfruntă-n cale
şi flori care te iartă că le-nsângeri.

joi, 26 mai 2011

Doi copii

Va prezint "Doi copii" ai pictorului Aurel Baesu (n.26 mai 1896 Falticeni) ca sa va coloreze ziua si sa va smulga zambete de admiratie :






Si pentru ca placerea sa continue va propun sa vedeti videoclipul urmator pe care l-am gasit intamplator pe net si mi-a placut tare mult.Generatiile viitoare vor asista (probabil) la o spectaculoasa renastere a unei noi formatii The Beatles.

duminică, 15 mai 2011

Noaptea muzeelor

Noaptea trecuta a fost "Noaptea muzeelor",o noapte in care iubitorii de arta si frumos au participat la evenimentele organizate ,cu aceasta ocazie, in muzeele din tara.
Am ales trei opere de arta pe care sa le admirati drept elogiu celor care le-au creat si a caror zi de nastere este 15 mai:
Fata melancolica a lui Jan Stursa,sculptor ceh....

......un ciobanas a lui Nicolae Grigorescu...

....si o ceasca cu plante de pe deal a lui Stefan Caltia...

vineri, 29 aprilie 2011

E nunta-n cartier....


Gioconda se marita
E nunta-n cartier (dar nu orice cartier ci ...un cartier regal!)
Dar cine e alesul
Nu e niciun mister....

( E Mister William,Print al Marii Britanii,Duce de Cambridge!)

O poveste desprinsa parca din cartile cu poze ale copilariei...O fata frumoasa( si nu tocmai saraca)a gasit un print,un print adevarat...si l-a transformat in printul inimii ei...
Dar sa le vedem ,in ziua nuntii lor,pe femeile din viata Printului William:
-strabunica Printului William,Elizabeth Bowes Lyon (Elizabeth Angela Marguerite; 4 august 1900 – 30 martie 2002)supranumita Regina Mama Elisabeta,Ducesa de York,(Ducesa zambitoare) a fost soția regelui George al VI-lea al Regatului Unit.-casatorita in anul 1923:

-bunica Printului William,Elisabeta a II-a (engleză Elizabeth Alexandra Mary) (n. 21 aprilie 1926) este regină a șaisprezece state suverane, cunoscute sub numele de Commonwealth;casatorita la 20 noiembrie 1947:

-mama Printului William, Diana, Prințesă de Wales (Diana Frances, născută Spencer) (1 iulie 1961–31 august 1997) a fost prima soție a lui Charles, Prinț de Wales, moștenitorul tronului Regatului Unit;casatorita la 29 iulie 1981:

-si Catherine, Ducesă de Cambridge (n. 9 ianuarie 1982) este soția Prințului William -casatoria a avut loc astazi,29 aprilie 2011:


Si iata si sarutul, mult asteptat, din balconul Palatului Buckingham:


Sa le uram ,ca la noi,"Casa de piatra!",iar peste 100 de ani sa se consemneze:"Si au trait fericiti pana la adanci batraneti!"

marți, 12 aprilie 2011

"Iar te-ai cufundat in stele si in nori si-n ceruri nalte?"

Pentru ca se implinesc 50 de ani de la primul zbor al omului in spatiu si pentru ca imi plac fotografiile frumoase am gasit cateva imagini de admirat la adresa urmatoare : http://www.recorduri.lovendal.net/cele-mai-spectaculoase-8-imagini-ale-universului-din-2009/
Va invit sa le admirati:
-Urme ciudate pe Marte("diavolii nisipurilor")
-O gaura neagra
-O stea expulzata in spatiul interplanetar
-La moartea unei stele