Se afișează postările cu eticheta De aducere aminte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De aducere aminte. Afișați toate postările

luni, 29 februarie 2016

Legaţi tristeţea la ochi cu un zâmbet !

Unii spun că Marin Sorescu s-a născut pe 19 februarie, altii pe 29 februarie. Nu-i nimic dacă ne amintim de el de două ori în luna februarie. Chiar e foarte bine!  Confuzia porneşte probabil de aici:
(http: //www.flickriver.com/photos/tags/celebri/interesting/)


Aşa se face că a zărit  de două   ori lumină pe pământ.

Am zărit lumina                                      
   Am zarit lumina pe pamant                                
   Si m-am nascut si eu
   Sa vad ce mai faceti
   Sanatosi? Voinici?
   Cum o mai duceti cu fericirea?
   Multumesc, nu-mi raspundeti.
   Nu am timp de raspunsuri,
   Abia daca am timp sa pun intrebari
   Dar imi place aici.
   E cald, e frumos,
   Si atata lumina incat
   Creste iarba.
    Iar fata aceea, iata,
    Se uita la mine cu sufletul...
    Nu, draga, nu te deranja sa ma iubesti.
    O cafea neagra voi servi, totusi
    Din mana ta.
     Imi place ca tu stii s-o faci
     Amara.                                                                                              

Apoi a legat copacii, păsările şi tristetea la ochi ....Ne povesteşte în cântec Angela Similea.
https://www.youtube.com/watch?v=K4ZRnaxca2A

sâmbătă, 20 februarie 2016

In memoriam Umberto Eco




„Trandafirul de ieri rezistă datorită numelui său, ...."   
UMBERTO  ECO   (n. 5 ianuarie 1932, Alessandria, Piemont – d. 19 februarie 2016, Milano)  


"Odată ce a terminat de scris, autorul ar trebui să moară. Ca să nu tulbure calea textului."

"Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te
plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu…"

Citate din : http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Umberto+Eco  şi din  https://ro.wikipedia.org/wiki/Numele_trandafirului.


luni, 1 februarie 2016

La mulţi ani,scrabble !

La 1 februarie 1982 s-a născut jocul de SCRABBLE în România.Vedeţi povestea aici: http://www.mosgerila.com ,respectiv http://www.jocuridecuvinte.eu/cronici/CRONICA1982.htm.
La 1 februarie 2010 pe pagina de sport şi politică  vedeţi postarea cu titlul : Scrabble,dragostea mea...

http://lorelei-dacadragostenuenimicnue.blogspot.ro/p/sport.html.
Acum aduc un omagiu jocului de scrable arătându-vă o fotografie cu un final de meci în care sunt câştigătoare şi în care cuvântul "zâmbirii" mi-a adus cel mai mare punctaj de până acum.


Îndemnul meu este să jucaţi  SCRABBLE !

vineri, 15 ianuarie 2016

Eminescu să ne judece....



La steaua care-a răsărit
E-o cale-atât de lungă,
Că mii de ani i-au trebuit
Luminii să ne-ajungă.

 

Poate de mult s-a stins în drum
În depărtări albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.
       

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zărit,
Azi o vedem, si nu e.

 

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adâncă,
Lumina stinsului amor
Ne urmăreşte încă.

luni, 27 octombrie 2014

Toamna se numără bobocii....

Aici e toamnă  încă....E adevărat, au fost zero grade azi noapte  şi  de dimineaţă era un strat apreciabil de brumă peste vegetaţia care mai persistă în grădină. Dar  acum,  un soare strălucitor încălzeşte atmosfera.
Spuneam  că toamna se numără bobocii....Număr şi eu  bobocii mei  de .....pisică ! Alţii nu am....Deci :
1-Roşcata, 2-Bălţata, 3-Pestriţa şi 4-Negruţa.  Bineînţeles,  s-ar putea să fie varianta masculină a lor, dar încă nu ne putem da seama  pentru că nu avem voie să-i atingem. Mama lor e foarte vigilentă şi grijulie!
Au venit pe lume în 14 octombrie (i-a adus Sfânta Parascheeva !) , deci mâine vor avea două săptămâni !
Iată-i :
O să vă ţin la curent cu evoluţia lor. La mulţi ani, bobocilor!


luni, 3 martie 2014

Convorbire telefonică

De 138 de ani (din 1876) tot vorbim la telefon...Asta datorită domnului Alexander Graham Bell (n.3 martie 1847 - d.2 august 1922) care în anul 1876 a devenit prima persoană care a brevetat un dispozitiv capabil să emită şi să recepţioneze cuvintele rostite.
Iată-l vorbind la telefon ....cu o doamnă....












Ia  să-l sun si eu....

Alo, Mr.Bell ?
Alo ?....Alooooo?.............Aaaaalo?...........are telefonul închis sau nu este  în aria de acoperire....
Asta e ! Voiam doar să-i spun că apreciez  nespus  ideea  dumnealui  cu  telefonul......Cum am fi putut vorbi noi  acum din tramvai, din baie, din avion....mă  rog ....de peste tot...   Sigur, am evoluat, nu mai avem cabluri. Avem nişte obiecte mici ca nişte bijuterii  pe care le rătăceşti prin poşetă şi le cauţi cu disperare când ţi-e lumea mai dragă...Ei, nu se face, la vârsta mea, să mi-l agăţ de gât....

Apoi, după ce-l găseşti,  trebuie să schimbi ochelarii pentru că nu vezi, cu cei pe care-i porţi pe stradă, unde trebuie să apeşi, pe care din grămada aceea de butonaşe drăgălaşe?



Într-un sfârşit găsesc şi ochelarii, văd unde să apăs, dar.....nu mai cântă....I-am luat piuitul! Scrie:
" Apel ratat!" Doamne, oare ce am ratat? Vreo declaraţie?....vreo invitaţie?

Pentru orice eventualitate intru în magazinul  de vizavi  şi-mi cumpăr o palărie nouă....

asta ?
....da , e prea înflorată pentru mine ....
mai bine asta :
mai bine nu...am să iau modelul şi mi-o croşetez singură.....


luni, 27 ianuarie 2014

Icoana lui Adi Cusin



 Adi Cusin (26 ianuarie 1941, Gleiwitz, Germania - 21 aprilie 2008, București) - renumit poet român. Unul dintre cei mai importanți poeți români ai ultimilor patru decenii. Numit deseori și "noul Labiș"
(http://ro.wikipedia.org/wiki/Adi_Cusin)



marți, 31 decembrie 2013

Tristeţile lui Ilarie Voronca

Nu vreau să vă întristez în ultima zi a anului...Vreau doar să vă aduc aminte de poetul Ilarie Voronca, pe numele său adevărat Eduard Marcus, născut în ultima zi a anului 1903 la Brăila şi decedat la 8 aprilie 1946,Paris.

Evreu  de origine română, a trăit acele vremuri ruşinoase pentru omenire în care naţia sa a fost prigonită şi, poate, de aceea poeziile lui emană atât de multă tristeţe.
Iată una din ele :
Tristeţi
        
Îmi port ca pe-un copil bolnav tristetea,
prin parcu-n care frunzele, asemeni clopotelor plang;
si-aud cum creste nelinistea începutului de toamna departe,
si cum alearga pasarile ploii, pe acoperisuri negre si se frâng.

E-aceeasi amintire si-aceeasi deznadejde veche.
As vrea cu bratele tale de asta-vara sa ma cuprinzi;
pasesc pe urmele trecutului nostru, cum as merge dupa un om cunoscut,
si, totusi, nu-ti mai gasesc gestul, în lacul cu mohorâte oglinzi.

E pretutindeni, un aer apasator, ca de spital,
si pomii în despletiri, îsi spun mâhniri stiute.
Amintirea ta îmi închide drumul ca un mal,
si-mi simt gândurile, în pietrisul umed, cazute.

Asa: vino sa-mi ridici sufletul, ca pe-o coaja de copac,
si sa-mi citesti durerile închise – cuiburi de pasari triste,
acolo. Mâinile tale sa-mi fie deznadejdii, matasoase batiste,
si ochii tai, pentru copilul tristetelor mele, odihnitor hamac,

Vântul rascoleste cerul ca pe-o carte deschisa.
Aud fâsâitul foilor pe care-s scrise atâtea povesti dureroase.
... De departe vine prevestirea unui sfârsit apasator,
si eu îmi port tristetea ca pe-un copil, prin sali de spital reci si întunecoase.




Nu fiţi trişti....De mâine începe un alt calendar, poate mai norocos, aducător de bine...Să sperăm ....

Şi poezia lui Ilarie Voronca  "Alt calendar " e mai puţin tristă ....e o amintire a dragostei din vară la început de toamnă...E frumoasă.... Citiţi :

Alt calendar!

Numele tau pe buza sau în minte
Cum taie unda pastravul mai iute
Chiar muta gura n-are sa te uite
(Ciungul misca-n gând bratul ca-nainte).

Speriosii ochi ramasi ca doua ciute,
Si pasarile, câte, prinse-n tinte
Nu stii? Treceam prin vad si-ti spuneam: "Tin-te
De gâtul meu". Te luam în brate: "Uite".

Râsul se lua la-ntrecere cu râul.
Ce fu mai fraged? Unda sau cuvântul?
Cocorii-si desfaceau în zare brâul.

Septembre clar. Mai gâfâie pamântul?
Mai vin convoaie de oglinzi cu grâul?
Numele tau pe buze... Numai vântul.

 

sâmbătă, 28 decembrie 2013

Jingle Bells în stil New Romantic...

...cu Richard Clayderman ( Philippe Pagès, n. 28 decembrie 1953)
La mulţi ani !

 

duminică, 22 decembrie 2013

Vin colindătorii

                
Vin colindătorii cum veneau odată
Leru-i ler
Să colinde-n seara asta minunată
Leru-i ler
Dar li-i gura arsă şi li-s ochii-n lacrimi
Leru-i ler
Prea degeaba sânge, prea degeaba patimi
Leru-i ler.


Şovăielnic pasu', mâinile plapânde
Leru-i ler
Tremurat li-i glasul, nu ştiu să colinde
Leru-i ler
Dacă stau la poartă şi nu zic nimica 
Leru-i ler
Domnilor de astăzi, să v-apuce frica!
Leru-i ler.




Mută-i întrebarea ce răsună-afară
Leru-i ler
Am murit degeaba...ce-aţi făcut din ţară?
Leru-i ler
Tot în frig şi-n foame, tot cu mâini întinse
Leru-i ler
Pe la porţi străine ce ne stau închise
Leru-i ler.







Să ne aducem aminte de 22 decembrie 1989....






joi, 12 decembrie 2013

"Omul care aduce cartea"

Avem mare nevoie de oameni care ne aduc cărţi, acum, când internetul, calculatorul ne îndepărtează tot mai mult de ele, ne determină să lăsăm cartea din mână şi  să ne jucăm sau să stăm la taclale pe internet.
Nu ştiu ce câştigăm prin jocul pe calculator, dar ştiu sigur că pierdem foarte mult  din puterea de a ne imagina ,de a analiza  o lectură a unei cărţi bune. De aceea am toată stima faţă de cei care ne  îndeamnă  la lectură.
Şi cel care o face  cel mai bine la ora actuală este  criticul literar  Dan C. Mihăilescu (n.12 decembrie 1953, Bucureşti) cunoscut publicului larg din emisiunea "Omul care aduce cartea" difuzată la  Pro TV.

Şi una din cărţile dumnealui :

vineri, 22 noiembrie 2013

Freaky Friday

Nu ştiu dacă pentru voi vinerea asta a început într-un mod trăsnit, ciudat  sau doar într-un mod obişnuit al zilelor de vineri, ca ultime zile de lucru din săptămână. Mai aveţi timp ca ziua aceasta să vă bine-dispună dacă veţi viziona filmul :
O comedie spumoasă în care diferenţa de opinii între generaţii (mamă  si fiică) este atât de mare încât convieţuirea lor  ajunge de nesuportat . Pentru rezolvarea situaţiei se intervine "de sus" schimbându-se rolurile şi  astfel este pusă fiecare în pielea celeilalte. De aici situaţiile comice curg spre deliciul spectatorilor.
Rolul mamei este interpretat de actriţa  americană Jamie Lee Curtis (n. 22 noiembrie 1958) supranumită şi "regina fricii" pentru rolurile sale din filmele horror.
Să-i urăm "La mulţi ani !" la aniversarea a 55 de ani şi să urmarim  un clip de prezentare al acestei comedii :
http://www.youtube.com/watch?v=UShtvCen6So

luni, 18 noiembrie 2013

I'll miss you....

Îmi va fi dor de tine  Toamnă .....Buletinul meteo a anunţat că vrei să pleci....Te-aş ruga să mai stai  pâna la Crăciun....Culorile tale sunt atât de frumoase !...Urmează un anotimp doar  în alb şi negru  şi asta dacă vom avea noroc să avem  parte de zăpadă....
De aceea am ales acest clip al Amandei Lear ( n.18 noiembrie 1946) ....pentru ca are imagini de toamnă foarte frumoase....dar şi cântecul e frumos....











Şi o bârfă ( apăruta la noi anul trecut) despre această controversată cântareaţă : 
http://www.realitatea.net/cel-mai-cunoscut-transsexual-din-lume-amanda-lear-se-iubeste--la-72-de-ani--cu-un-baiat-de-25_931870.html

marți, 5 noiembrie 2013

Omagiu actriţei Vivien Leigh

Astăzi, 5 noiembrie 2013, se împlinesc 100 de ani de la naşterea  actriţei Vivien Leigh (n.5 noiembrie 1913 - d. 8 iulie 1967).
"Pe aripile vântului", "Un tramvai numit dorinţă","Podul Waterloo","Anna Karenina","Lady Hamilton", "Cezar si Cleopatra", "Corabia nebunilor" sunt , zic eu , cele mai cunoscute filme în care a jucat. A luat de doua ori Premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă. Frumuseţea ei  şi expresivitatea feţei nu cred că au fost egalate până acum.

Am ales un videoclip în care sunt prezentate "feţele" artistei  atât în imagini surprinse înafara scenei cât şi în scene din filme sau piese de teatru.



sâmbătă, 2 noiembrie 2013

"Domnul muşchi şi dinţi"...

.... a fost numit  actorul  american Burt Lancaster (n.2 noiembrie 1913 - d.20 octombrie 1994)  şi asta pentru că avea un fizic atletic şi un zâmbet atrăgător.
A cunoscut  "Gustul dulce al succesului"  pe care vi-l împărtăşeşte şi dvs. dacă, bineînţeles, veţi urmări acest film de succes realizat în anul 1957,  film  care  a fost selectat pentru păstrarea în Registrul National de Film din Statele Unite de către Biblioteca Congresului ca fiind "cultural, istoric sau estetic semnificativ."
Iată afişul filmului :

Eu mi-l amintesc din filmul "Trapez" în care a jucat alături de Tony Curtis şi  Gina Lolobrigida :

 Aici câteva imagini din acest film :

sâmbătă, 26 octombrie 2013

Marele Cărturar

Dimitrie Cantemir (n. 26 octombrie 1673 - d. 21 august 1723),domnitor al Moldovei, cărturar, istoric, filozof, om politic şi scriitor român. Primul român ales ca membru al Academiei de Ştiinţe din Berlin (1714). Recunoscut ca fiind unul dintre marii umanişti  ai Europei.
Am copiat aici şi un citat al marelui cărturar care este un îndemn la lectură :

"Cei ce topesc multe lumânări în citirea cărţilor, tocesc şi vederea ochilor trupului; dar cei ce n-au căutat niciodată pe slove, măcar că şi-au păzit mai ascuţită vederea ochilor, însă neştiinţa i-a vârât în întuneric şi în tartarul necunoştinţei."(Dimitrie Cantemir)

Pentru a nu ajunge "în întuneric şi în tartarul necunoştinţei" puteţi începe chiar cu cărţile scrise de Dimitrie Cantemir. Iată câteva dintre  ele :

Lectură plăcută !

joi, 24 octombrie 2013

Te rongyos élet !....

....înseamnă ceva de genul : "tu,viaţă zdrenţuită" şi este o arie din opereta "Silvia" de Emmerich Kálmán (Imre Kálmán), născut Imre Koppstein, (n. 24 octombrie 1882, Siófok, Ungaria - d. 30 octombrie 1953, Paris) şi care  a fost un compozitor evreu, originar din Ungaria.
Să ascultăm  această arie interpretată de doi interpreţi a teatrului de operetă din Budapesta ( Szendy Szilvi  şi Peller Károly)  a căror prestaţie mi se pare reuşită :



Doamna Draga

 Am ales, pentru a-i spune actriţei Draga Olteanu Matei (n.24 octombrie 1933) la împlinirea a 80 de ani de viaţă  "La mulţi ani !", acest videoclip care ne dezvăluie activitatea actriţei  după ce a plecat din Bucureşti şi s-a stabilit la Piatra Neamţ. Titlul acestui videoclip este DREPT LA TINTA 2013 - LECŢIE DE VIAŢĂ.
Într-adevăr, o adevărată lecţie de viaţă pe care actriţa le-o dă celor care iubesc meseria de actor şi care, dacă n-au avut şansa s-o practice până acum, o fac de-acuma  sub îndrumarea acestei actriţe talentate  şi cu dăruire de sine.Urăm succes trupei "Teatrul vostru" şi  felicitări Doamnei Draga !



marți, 22 octombrie 2013

Belle de jour...

Trebuie să mă grăbesc să scriu această postare pentru că, deja,  ziua s-a cam terminat şi se instalează seara....
Pe "Frumoasa de zi " :
o găsiţi  ca fiind una din cele "8 femmes" din filmul cu acelasi titlu al regizorului  François Ozon.
Ambele sunt filme de succes:  primul mai aproape  de  începutul carierei, realizat în 1967, iar al doilea realizat în 2012. În cei 45 de ani, de la realizarea primului şi pâna la realizarea celui de-al doilea,  farmecul actriţei nu s-a deteriorat câtuşi de puţin.
Astăzi Catherine Fabienne Dorléac alias Catherine Deneuve (n.22 octombrie 1943) împlineşte venerabila vârstă de 70 de ani. Dacă  veţi citi :  http://www.cinemagia.ro/actori/catherine-deneuve-2028/  
veţi vedea ca are realizat un film şi în anul acesta :
ceea ce înseamnă că îndrăgita actriţă este pe "drumul ei " cel obişnuit cu succesul .
La mulţi ani,Catherine Deneuve !
 

joi, 10 octombrie 2013

Indiferenţă....

Căutam expresii, cuvinte, imagini  care să exprime indiferenţa. Sunt pe net o mulţime de imagini care, după părerea celor care le-au postat, exprimă indiferenţa. De exemplu aceasta :
Sau aceasta :

Mie nu mi se pare aşa, dar, probabil, ştiu  ei de ce le consideră indiferente pe aceste pisicuţe.
Adevărul este că nu-mi dau seama nici de ce această pictura a lui Jean-Antoine Watteau (n.10 octombrie, 1684, Valenciennes - d. 18 iulie 1721, Nogent-sur-Marne), pictor francez, se numeşte  Indiferentul...



L'Indifférent 

 Vi se pare indiferent acest tânăr domn?

La citate pe tema "indiferenţă" am găsit următoarea cugetare şi povaţă dată de  un  Anonim  :
“Nu-ti fie teama de dusmani, în cel mai rau caz, ei te pot ucide; nu-ti fie teama de prieteni, în cel mai rau caz, ei te pot trada; fie-ti teama de cei indiferenti – ei nici nu ucid, nici nu tradeaza, dar cu acordul lor tacit se comit omoruri si tradari.” ( Anonim)
Oare trebuie să ne temem de acest "Indiferent"? Sigur ştie :
Antoine Watteau
...dar nu mai avem cum să-l întrebăm .....

Expresii care să exprime indiferenţa sunt :"Nu-mi pasă", "Mi se rupe..",  "Mă doare-n cot".....
Adevărul este că odată cu înaintarea în vârsta devenim mai indiferenţi din mai multe cauze...
Am să vă relatez diferenţa între "indiferenţa" femeilor bătrâne şi a celor tinere exprimată  prin modul lor de a se închina ( a face semnul crucii). Sigur, bancul  are mai multă savoare dacă e relatat verbal şi nu în scris ....
Sper să zâmbiţi şi aşa....
Femeile tinere, cele pline de evlavie, îşi fac cruce printr-un gest amplu ducând cele trei degete :

de la frunte la buric sau chiar mai jos ("Atâta de lungă") şi de la umărul drept la cel stâng ("şi-atâta de lată").
Femeile bătrâne fac gestul mai scurt, de la frunte la bărbie şi de la un obraz la altul, repede şi de mai multe ori ( "Fie cum'a fi, numa fie, Fie cum'a fi, numa fie.....")

" Fie cum'a fi, numa  fie" este o expresie a indiferenţei....