Unii spun că Marin Sorescu s-a născut pe 19 februarie, altii pe 29 februarie. Nu-i nimic dacă ne amintim de el de două ori în luna februarie. Chiar e foarte bine! Confuzia porneşte probabil de aici:
(http: //www.flickriver.com/photos/tags/celebri/interesting/)
Aşa se face că a zărit de două ori lumină pe pământ.
Am zărit lumina
Am zarit lumina pe pamant
Si m-am nascut si eu
Sa vad ce mai faceti
Sanatosi? Voinici?
Cum o mai duceti cu fericirea?
Multumesc, nu-mi raspundeti.
Nu am timp de raspunsuri,
Abia daca am timp sa pun intrebari
Dar imi place aici.
E cald, e frumos,
Si atata lumina incat
Creste iarba.
Iar fata aceea, iata,
Se uita la mine cu sufletul...
Nu, draga, nu te deranja sa ma iubesti.
O cafea neagra voi servi, totusi
Din mana ta.
Imi place ca tu stii s-o faci
Amara.
Apoi a legat copacii, păsările şi tristetea la ochi ....Ne povesteşte în cântec Angela Similea.
https://www.youtube.com/watch?v=K4ZRnaxca2A
Se afișează postările cu eticheta De aducere aminte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De aducere aminte. Afișați toate postările
luni, 29 februarie 2016
sâmbătă, 20 februarie 2016
In memoriam Umberto Eco
„Trandafirul de ieri rezistă datorită numelui său, ...."
![]() | |
| UMBERTO ECO (n. 5 ianuarie 1932, Alessandria, Piemont – d. 19 februarie 2016, Milano) |
"Odată ce a terminat de scris, autorul ar trebui să moară. Ca să nu tulbure calea textului."
"Nu-mi fac griji. Cartea va dăinui. Citeşti tot timpul: citeşti în tren, în autobuz. Citeşti în parc. Citeşti când te
plimbi şi chiar când faci dragoste poţi să citeşti. Cu computerul este mai greu…"
Citate din : http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Umberto+Eco şi din https://ro.wikipedia.org/wiki/Numele_trandafirului.
luni, 1 februarie 2016
La mulţi ani,scrabble !
La 1 februarie 1982 s-a născut jocul de SCRABBLE în România.Vedeţi povestea aici: http://www.mosgerila.com ,respectiv http://www.jocuridecuvinte.eu/cronici/CRONICA1982.htm.
La 1 februarie 2010 pe pagina de sport şi politică vedeţi postarea cu titlul : Scrabble,dragostea mea...
http://lorelei-dacadragostenuenimicnue.blogspot.ro/p/sport.html.
Acum aduc un omagiu jocului de scrable arătându-vă o fotografie cu un final de meci în care sunt câştigătoare şi în care cuvântul "zâmbirii" mi-a adus cel mai mare punctaj de până acum.
Îndemnul meu este să jucaţi SCRABBLE !
La 1 februarie 2010 pe pagina de sport şi politică vedeţi postarea cu titlul : Scrabble,dragostea mea...
http://lorelei-dacadragostenuenimicnue.blogspot.ro/p/sport.html.
Acum aduc un omagiu jocului de scrable arătându-vă o fotografie cu un final de meci în care sunt câştigătoare şi în care cuvântul "zâmbirii" mi-a adus cel mai mare punctaj de până acum.
Îndemnul meu este să jucaţi SCRABBLE !
vineri, 15 ianuarie 2016
Eminescu să ne judece....
La steaua care-a răsărit
E-o cale-atât de lungă,
Că mii de ani i-au trebuit
Luminii să ne-ajungă.
Poate de mult s-a stins în drum
În depărtări albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.
Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zărit,
Azi o vedem, si nu e.
Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adâncă,
Lumina stinsului amor
Ne urmăreşte încă.
luni, 27 octombrie 2014
Toamna se numără bobocii....
Aici e toamnă încă....E adevărat, au fost zero grade azi noapte şi de dimineaţă era un strat apreciabil de brumă peste vegetaţia care mai persistă în grădină. Dar acum, un soare strălucitor încălzeşte atmosfera.
Spuneam că toamna se numără bobocii....Număr şi eu bobocii mei de .....pisică ! Alţii nu am....Deci :
1-Roşcata, 2-Bălţata, 3-Pestriţa şi 4-Negruţa. Bineînţeles, s-ar putea să fie varianta masculină a lor, dar încă nu ne putem da seama pentru că nu avem voie să-i atingem. Mama lor e foarte vigilentă şi grijulie!
Au venit pe lume în 14 octombrie (i-a adus Sfânta Parascheeva !) , deci mâine vor avea două săptămâni !
Iată-i :
O să vă ţin la curent cu evoluţia lor. La mulţi ani, bobocilor!
Spuneam că toamna se numără bobocii....Număr şi eu bobocii mei de .....pisică ! Alţii nu am....Deci :
1-Roşcata, 2-Bălţata, 3-Pestriţa şi 4-Negruţa. Bineînţeles, s-ar putea să fie varianta masculină a lor, dar încă nu ne putem da seama pentru că nu avem voie să-i atingem. Mama lor e foarte vigilentă şi grijulie!
Au venit pe lume în 14 octombrie (i-a adus Sfânta Parascheeva !) , deci mâine vor avea două săptămâni !
Iată-i :
O să vă ţin la curent cu evoluţia lor. La mulţi ani, bobocilor!
luni, 3 martie 2014
Convorbire telefonică
De 138 de ani (din 1876) tot vorbim la telefon...Asta datorită domnului Alexander Graham Bell (n.3 martie 1847 - d.2 august 1922) care în anul 1876 a devenit prima persoană care a brevetat un dispozitiv capabil să emită şi să recepţioneze cuvintele rostite.
Iată-l vorbind la telefon ....cu o doamnă....

Ia să-l sun si eu....
Alo, Mr.Bell ?
Alo ?....Alooooo?.............Aaaaalo?...........are telefonul închis sau nu este în aria de acoperire....
Asta e ! Voiam doar să-i spun că apreciez nespus ideea dumnealui cu telefonul......Cum am fi putut vorbi noi acum din tramvai, din baie, din avion....mă rog ....de peste tot... Sigur, am evoluat, nu mai avem cabluri. Avem nişte obiecte mici ca nişte bijuterii pe care le rătăceşti prin poşetă şi le cauţi cu disperare când ţi-e lumea mai dragă...Ei, nu se face, la vârsta mea, să mi-l agăţ de gât....
Apoi, după ce-l găseşti, trebuie să schimbi ochelarii pentru că nu vezi, cu cei pe care-i porţi pe stradă, unde trebuie să apeşi, pe care din grămada aceea de butonaşe drăgălaşe?
Într-un sfârşit găsesc şi ochelarii, văd unde să apăs, dar.....nu mai cântă....I-am luat piuitul! Scrie:
" Apel ratat!" Doamne, oare ce am ratat? Vreo declaraţie?....vreo invitaţie?
Pentru orice eventualitate intru în magazinul de vizavi şi-mi cumpăr o palărie nouă....
asta ?
....da , e prea înflorată pentru mine ....
mai bine asta :
mai bine nu...am să iau modelul şi mi-o croşetez singură.....
Iată-l vorbind la telefon ....cu o doamnă....

Ia să-l sun si eu....
Alo, Mr.Bell ?
Alo ?....Alooooo?.............Aaaaalo?...........are telefonul închis sau nu este în aria de acoperire....
Asta e ! Voiam doar să-i spun că apreciez nespus ideea dumnealui cu telefonul......Cum am fi putut vorbi noi acum din tramvai, din baie, din avion....mă rog ....de peste tot... Sigur, am evoluat, nu mai avem cabluri. Avem nişte obiecte mici ca nişte bijuterii pe care le rătăceşti prin poşetă şi le cauţi cu disperare când ţi-e lumea mai dragă...Ei, nu se face, la vârsta mea, să mi-l agăţ de gât....
Apoi, după ce-l găseşti, trebuie să schimbi ochelarii pentru că nu vezi, cu cei pe care-i porţi pe stradă, unde trebuie să apeşi, pe care din grămada aceea de butonaşe drăgălaşe?
Într-un sfârşit găsesc şi ochelarii, văd unde să apăs, dar.....nu mai cântă....I-am luat piuitul! Scrie:
" Apel ratat!" Doamne, oare ce am ratat? Vreo declaraţie?....vreo invitaţie?
Pentru orice eventualitate intru în magazinul de vizavi şi-mi cumpăr o palărie nouă....
asta ?
....da , e prea înflorată pentru mine ....
mai bine asta :
mai bine nu...am să iau modelul şi mi-o croşetez singură.....
luni, 27 ianuarie 2014
Icoana lui Adi Cusin
Adi Cusin (26 ianuarie 1941, Gleiwitz, Germania - 21 aprilie 2008, București) - renumit poet român. Unul dintre cei mai importanți poeți români ai ultimilor patru decenii. Numit deseori și "noul Labiș"
(http://ro.wikipedia.org/wiki/Adi_Cusin)
marți, 31 decembrie 2013
Tristeţile lui Ilarie Voronca
Nu vreau să vă întristez în ultima zi a anului...Vreau doar să vă aduc aminte de poetul Ilarie Voronca, pe numele său adevărat Eduard Marcus, născut în ultima zi a anului 1903 la Brăila şi decedat la 8 aprilie 1946,Paris.
Evreu de origine română, a trăit acele vremuri ruşinoase pentru omenire în care naţia sa a fost prigonită şi, poate, de aceea poeziile lui emană atât de multă tristeţe.
Iată una din ele :
Evreu de origine română, a trăit acele vremuri ruşinoase pentru omenire în care naţia sa a fost prigonită şi, poate, de aceea poeziile lui emană atât de multă tristeţe.
Iată una din ele :
Tristeţi
Îmi port ca pe-un copil bolnav tristetea,
prin parcu-n care frunzele, asemeni clopotelor plang;
si-aud cum creste nelinistea începutului de toamna departe,
si cum alearga pasarile ploii, pe acoperisuri negre si se frâng.
E-aceeasi amintire si-aceeasi deznadejde veche.
As vrea cu bratele tale de asta-vara sa ma cuprinzi;
pasesc pe urmele trecutului nostru, cum as merge dupa un om cunoscut,
si, totusi, nu-ti mai gasesc gestul, în lacul cu mohorâte oglinzi.
E pretutindeni, un aer apasator, ca de spital,
si pomii în despletiri, îsi spun mâhniri stiute.
Amintirea ta îmi închide drumul ca un mal,
si-mi simt gândurile, în pietrisul umed, cazute.
Asa: vino sa-mi ridici sufletul, ca pe-o coaja de copac,
si sa-mi citesti durerile închise – cuiburi de pasari triste,
acolo. Mâinile tale sa-mi fie deznadejdii, matasoase batiste,
si ochii tai, pentru copilul tristetelor mele, odihnitor hamac,
Vântul rascoleste cerul ca pe-o carte deschisa.
Aud fâsâitul foilor pe care-s scrise atâtea povesti dureroase.
... De departe vine prevestirea unui sfârsit apasator,
si eu îmi port tristetea ca pe-un copil, prin sali de spital reci si întunecoase.
Nu fiţi trişti....De mâine începe un alt calendar, poate mai norocos, aducător de bine...Să sperăm ....
Şi poezia lui Ilarie Voronca "Alt calendar " e mai puţin tristă ....e o amintire a dragostei din vară la început de toamnă...E frumoasă.... Citiţi :
Alt calendar!
Numele tau pe buza sau în minte
Cum taie unda pastravul mai iute
Chiar muta gura n-are sa te uite
(Ciungul misca-n gând bratul ca-nainte).
Speriosii ochi ramasi ca doua ciute,
Si pasarile, câte, prinse-n tinte
Nu stii? Treceam prin vad si-ti spuneam: "Tin-te
De gâtul meu". Te luam în brate: "Uite".
Râsul se lua la-ntrecere cu râul.
Ce fu mai fraged? Unda sau cuvântul?
Cocorii-si desfaceau în zare brâul.
Septembre clar. Mai gâfâie pamântul?
Mai vin convoaie de oglinzi cu grâul?
Numele tau pe buze... Numai vântul.
Numele tau pe buza sau în minte
Cum taie unda pastravul mai iute
Chiar muta gura n-are sa te uite
(Ciungul misca-n gând bratul ca-nainte).
Speriosii ochi ramasi ca doua ciute,
Si pasarile, câte, prinse-n tinte
Nu stii? Treceam prin vad si-ti spuneam: "Tin-te
De gâtul meu". Te luam în brate: "Uite".
Râsul se lua la-ntrecere cu râul.
Ce fu mai fraged? Unda sau cuvântul?
Cocorii-si desfaceau în zare brâul.
Septembre clar. Mai gâfâie pamântul?
Mai vin convoaie de oglinzi cu grâul?
Numele tau pe buze... Numai vântul.
sâmbătă, 28 decembrie 2013
duminică, 22 decembrie 2013
Vin colindătorii
Leru-i ler
Să colinde-n seara asta minunată
Leru-i ler
Dar li-i gura arsă şi li-s ochii-n lacrimi
Leru-i ler
Prea degeaba sânge, prea degeaba patimi
Leru-i ler.
Şovăielnic pasu', mâinile plapânde
Leru-i ler
Tremurat li-i glasul, nu ştiu să colinde
Leru-i ler
Dacă stau la poartă şi nu zic nimica
Leru-i ler
Domnilor de astăzi, să v-apuce frica!
Leru-i ler.
Mută-i întrebarea ce răsună-afară
Leru-i ler
Am murit degeaba...ce-aţi făcut din ţară?
Leru-i ler
Tot în frig şi-n foame, tot cu mâini întinse
Leru-i ler
Pe la porţi străine ce ne stau închise
Leru-i ler.
Să ne aducem aminte de 22 decembrie 1989....
joi, 12 decembrie 2013
"Omul care aduce cartea"
Avem mare nevoie de oameni care ne aduc cărţi, acum, când internetul, calculatorul ne îndepărtează tot mai mult de ele, ne determină să lăsăm cartea din mână şi să ne jucăm sau să stăm la taclale pe internet.
Nu ştiu ce câştigăm prin jocul pe calculator, dar ştiu sigur că pierdem foarte mult din puterea de a ne imagina ,de a analiza o lectură a unei cărţi bune. De aceea am toată stima faţă de cei care ne îndeamnă la lectură.
Şi cel care o face cel mai bine la ora actuală este criticul literar Dan C. Mihăilescu (n.12 decembrie 1953, Bucureşti) cunoscut publicului larg din emisiunea "Omul care aduce cartea" difuzată la Pro TV.
Şi una din cărţile dumnealui :
Nu ştiu ce câştigăm prin jocul pe calculator, dar ştiu sigur că pierdem foarte mult din puterea de a ne imagina ,de a analiza o lectură a unei cărţi bune. De aceea am toată stima faţă de cei care ne îndeamnă la lectură.
Şi cel care o face cel mai bine la ora actuală este criticul literar Dan C. Mihăilescu (n.12 decembrie 1953, Bucureşti) cunoscut publicului larg din emisiunea "Omul care aduce cartea" difuzată la Pro TV.
Şi una din cărţile dumnealui :vineri, 22 noiembrie 2013
Freaky Friday
Nu ştiu dacă pentru voi vinerea asta a început într-un mod trăsnit, ciudat sau doar într-un mod obişnuit al zilelor de vineri, ca ultime zile de lucru din săptămână. Mai aveţi timp ca ziua aceasta să vă bine-dispună dacă veţi viziona filmul :
O comedie spumoasă în care diferenţa de opinii între generaţii (mamă si fiică) este atât de mare încât convieţuirea lor ajunge de nesuportat . Pentru rezolvarea situaţiei se intervine "de sus" schimbându-se rolurile şi astfel este pusă fiecare în pielea celeilalte. De aici situaţiile comice curg spre deliciul spectatorilor.
Rolul mamei este interpretat de actriţa americană Jamie Lee Curtis (n. 22 noiembrie 1958) supranumită şi "regina fricii" pentru rolurile sale din filmele horror.
Să-i urăm "La mulţi ani !" la aniversarea a 55 de ani şi să urmarim un clip de prezentare al acestei comedii :
http://www.youtube.com/watch?v=UShtvCen6So
O comedie spumoasă în care diferenţa de opinii între generaţii (mamă si fiică) este atât de mare încât convieţuirea lor ajunge de nesuportat . Pentru rezolvarea situaţiei se intervine "de sus" schimbându-se rolurile şi astfel este pusă fiecare în pielea celeilalte. De aici situaţiile comice curg spre deliciul spectatorilor.
Rolul mamei este interpretat de actriţa americană Jamie Lee Curtis (n. 22 noiembrie 1958) supranumită şi "regina fricii" pentru rolurile sale din filmele horror.
Să-i urăm "La mulţi ani !" la aniversarea a 55 de ani şi să urmarim un clip de prezentare al acestei comedii :
http://www.youtube.com/watch?v=UShtvCen6So
luni, 18 noiembrie 2013
I'll miss you....
Îmi va fi dor de tine Toamnă .....Buletinul meteo a anunţat că vrei să pleci....Te-aş ruga să mai stai pâna la Crăciun....Culorile tale sunt atât de frumoase !...Urmează un anotimp doar în alb şi negru şi asta dacă vom avea noroc să avem parte de zăpadă....
De aceea am ales acest clip al Amandei Lear ( n.18 noiembrie 1946) ....pentru ca are imagini de toamnă foarte frumoase....dar şi cântecul e frumos....

Şi o bârfă ( apăruta la noi anul trecut) despre această controversată cântareaţă :
http://www.realitatea.net/cel-mai-cunoscut-transsexual-din-lume-amanda-lear-se-iubeste--la-72-de-ani--cu-un-baiat-de-25_931870.html
De aceea am ales acest clip al Amandei Lear ( n.18 noiembrie 1946) ....pentru ca are imagini de toamnă foarte frumoase....dar şi cântecul e frumos....

Şi o bârfă ( apăruta la noi anul trecut) despre această controversată cântareaţă :
http://www.realitatea.net/cel-mai-cunoscut-transsexual-din-lume-amanda-lear-se-iubeste--la-72-de-ani--cu-un-baiat-de-25_931870.html
marți, 5 noiembrie 2013
Omagiu actriţei Vivien Leigh
Astăzi, 5 noiembrie 2013, se împlinesc 100 de ani de la naşterea actriţei Vivien Leigh (n.5 noiembrie 1913 - d. 8 iulie 1967).
"Pe aripile vântului", "Un tramvai numit dorinţă","Podul Waterloo","Anna Karenina","Lady Hamilton", "Cezar si Cleopatra", "Corabia nebunilor" sunt , zic eu , cele mai cunoscute filme în care a jucat. A luat de doua ori Premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă. Frumuseţea ei şi expresivitatea feţei nu cred că au fost egalate până acum.
Am ales un videoclip în care sunt prezentate "feţele" artistei atât în imagini surprinse înafara scenei cât şi în scene din filme sau piese de teatru.
"Pe aripile vântului", "Un tramvai numit dorinţă","Podul Waterloo","Anna Karenina","Lady Hamilton", "Cezar si Cleopatra", "Corabia nebunilor" sunt , zic eu , cele mai cunoscute filme în care a jucat. A luat de doua ori Premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă. Frumuseţea ei şi expresivitatea feţei nu cred că au fost egalate până acum.
Am ales un videoclip în care sunt prezentate "feţele" artistei atât în imagini surprinse înafara scenei cât şi în scene din filme sau piese de teatru.
sâmbătă, 2 noiembrie 2013
"Domnul muşchi şi dinţi"...
.... a fost numit actorul american Burt Lancaster (n.2 noiembrie 1913 - d.20 octombrie 1994) şi asta pentru că avea un fizic atletic şi un zâmbet atrăgător.
A cunoscut "Gustul dulce al succesului" pe care vi-l împărtăşeşte şi dvs. dacă, bineînţeles, veţi urmări acest film de succes realizat în anul 1957, film care a fost selectat pentru păstrarea în Registrul National de Film din Statele Unite de către Biblioteca Congresului ca fiind "cultural, istoric sau estetic semnificativ."
Iată afişul filmului :
Eu mi-l amintesc din filmul "Trapez" în care a jucat alături de Tony Curtis şi Gina Lolobrigida :
Aici câteva imagini din acest film :
A cunoscut "Gustul dulce al succesului" pe care vi-l împărtăşeşte şi dvs. dacă, bineînţeles, veţi urmări acest film de succes realizat în anul 1957, film care a fost selectat pentru păstrarea în Registrul National de Film din Statele Unite de către Biblioteca Congresului ca fiind "cultural, istoric sau estetic semnificativ."
Iată afişul filmului :
Eu mi-l amintesc din filmul "Trapez" în care a jucat alături de Tony Curtis şi Gina Lolobrigida :
Aici câteva imagini din acest film :
sâmbătă, 26 octombrie 2013
Marele Cărturar
Dimitrie Cantemir (n. 26 octombrie 1673 - d. 21 august 1723),domnitor al Moldovei, cărturar, istoric, filozof, om politic şi scriitor român. Primul român ales ca membru al Academiei de Ştiinţe din Berlin (1714). Recunoscut ca fiind unul dintre marii umanişti ai Europei.
Am copiat aici şi un citat al marelui cărturar care este un îndemn la lectură :
"Cei ce topesc multe lumânări în citirea cărţilor, tocesc şi vederea ochilor trupului; dar cei ce n-au căutat niciodată pe slove, măcar că şi-au păzit mai ascuţită vederea ochilor, însă neştiinţa i-a vârât în întuneric şi în tartarul necunoştinţei."(Dimitrie Cantemir)
Pentru a nu ajunge "în întuneric şi în tartarul necunoştinţei" puteţi începe chiar cu cărţile scrise de Dimitrie Cantemir. Iată câteva dintre ele :
Lectură plăcută !
Am copiat aici şi un citat al marelui cărturar care este un îndemn la lectură :
"Cei ce topesc multe lumânări în citirea cărţilor, tocesc şi vederea ochilor trupului; dar cei ce n-au căutat niciodată pe slove, măcar că şi-au păzit mai ascuţită vederea ochilor, însă neştiinţa i-a vârât în întuneric şi în tartarul necunoştinţei."(Dimitrie Cantemir)
Pentru a nu ajunge "în întuneric şi în tartarul necunoştinţei" puteţi începe chiar cu cărţile scrise de Dimitrie Cantemir. Iată câteva dintre ele :
Lectură plăcută !
joi, 24 octombrie 2013
Te rongyos élet !....
....înseamnă ceva de genul : "tu,viaţă zdrenţuită" şi este o arie din opereta "Silvia" de Emmerich Kálmán (Imre Kálmán), născut Imre Koppstein, (n. 24 octombrie 1882, Siófok, Ungaria - d. 30 octombrie 1953, Paris) şi care a fost un compozitor evreu, originar din Ungaria.
Să ascultăm această arie interpretată de doi interpreţi a teatrului de operetă din Budapesta ( Szendy Szilvi şi Peller Károly) a căror prestaţie mi se pare reuşită :
Să ascultăm această arie interpretată de doi interpreţi a teatrului de operetă din Budapesta ( Szendy Szilvi şi Peller Károly) a căror prestaţie mi se pare reuşită :
Doamna Draga
Am ales, pentru a-i spune actriţei Draga Olteanu Matei (n.24 octombrie 1933) la împlinirea a 80 de ani de viaţă "La mulţi ani !", acest videoclip care ne dezvăluie activitatea actriţei după ce a plecat din Bucureşti şi s-a stabilit la Piatra Neamţ. Titlul acestui videoclip este DREPT LA TINTA 2013 - LECŢIE DE VIAŢĂ.
Într-adevăr, o adevărată lecţie de viaţă pe care actriţa le-o dă celor care iubesc meseria de actor şi care, dacă n-au avut şansa s-o practice până acum, o fac de-acuma sub îndrumarea acestei actriţe talentate şi cu dăruire de sine.Urăm succes trupei "Teatrul vostru" şi felicitări Doamnei Draga !
Într-adevăr, o adevărată lecţie de viaţă pe care actriţa le-o dă celor care iubesc meseria de actor şi care, dacă n-au avut şansa s-o practice până acum, o fac de-acuma sub îndrumarea acestei actriţe talentate şi cu dăruire de sine.Urăm succes trupei "Teatrul vostru" şi felicitări Doamnei Draga !
marți, 22 octombrie 2013
Belle de jour...
Trebuie să mă grăbesc să scriu această postare pentru că, deja, ziua s-a cam terminat şi se instalează seara....
Pe "Frumoasa de zi " :
o găsiţi ca fiind una din cele "8 femmes" din filmul cu acelasi titlu al regizorului François Ozon.
Ambele sunt filme de succes: primul mai aproape de începutul carierei, realizat în 1967, iar al doilea realizat în 2012. În cei 45 de ani, de la realizarea primului şi pâna la realizarea celui de-al doilea, farmecul actriţei nu s-a deteriorat câtuşi de puţin.
Astăzi Catherine Fabienne Dorléac alias Catherine Deneuve (n.22 octombrie 1943) împlineşte venerabila vârstă de 70 de ani. Dacă veţi citi : http://www.cinemagia.ro/actori/catherine-deneuve-2028/
veţi vedea ca are realizat un film şi în anul acesta :
ceea ce înseamnă că îndrăgita actriţă este pe "drumul ei " cel obişnuit cu succesul .
La mulţi ani,Catherine Deneuve !
Pe "Frumoasa de zi " :
o găsiţi ca fiind una din cele "8 femmes" din filmul cu acelasi titlu al regizorului François Ozon.
Ambele sunt filme de succes: primul mai aproape de începutul carierei, realizat în 1967, iar al doilea realizat în 2012. În cei 45 de ani, de la realizarea primului şi pâna la realizarea celui de-al doilea, farmecul actriţei nu s-a deteriorat câtuşi de puţin.
Astăzi Catherine Fabienne Dorléac alias Catherine Deneuve (n.22 octombrie 1943) împlineşte venerabila vârstă de 70 de ani. Dacă veţi citi : http://www.cinemagia.ro/actori/catherine-deneuve-2028/
veţi vedea ca are realizat un film şi în anul acesta :
ceea ce înseamnă că îndrăgita actriţă este pe "drumul ei " cel obişnuit cu succesul .
La mulţi ani,Catherine Deneuve !
joi, 10 octombrie 2013
Indiferenţă....
Căutam expresii, cuvinte, imagini care să exprime indiferenţa. Sunt pe net o mulţime de imagini care, după părerea celor care le-au postat, exprimă indiferenţa. De exemplu aceasta :
Sau aceasta :
Mie nu mi se pare aşa, dar, probabil, ştiu ei de ce le consideră indiferente pe aceste pisicuţe.
Adevărul este că nu-mi dau seama nici de ce această pictura a lui Jean-Antoine Watteau (n.10 octombrie, 1684, Valenciennes - d. 18 iulie 1721, Nogent-sur-Marne), pictor francez, se numeşte Indiferentul...
Vi se pare indiferent acest tânăr domn?
La citate pe tema "indiferenţă" am găsit următoarea cugetare şi povaţă dată de un Anonim :
“Nu-ti fie teama de dusmani, în cel mai rau caz, ei te pot ucide; nu-ti fie teama de prieteni, în cel mai rau caz, ei te pot trada; fie-ti teama de cei indiferenti – ei nici nu ucid, nici nu tradeaza, dar cu acordul lor tacit se comit omoruri si tradari.” ( Anonim)
Oare trebuie să ne temem de acest "Indiferent"? Sigur ştie :
...dar nu mai avem cum să-l întrebăm .....
Expresii care să exprime indiferenţa sunt :"Nu-mi pasă", "Mi se rupe..", "Mă doare-n cot".....
Adevărul este că odată cu înaintarea în vârsta devenim mai indiferenţi din mai multe cauze...
Am să vă relatez diferenţa între "indiferenţa" femeilor bătrâne şi a celor tinere exprimată prin modul lor de a se închina ( a face semnul crucii). Sigur, bancul are mai multă savoare dacă e relatat verbal şi nu în scris ....
Sper să zâmbiţi şi aşa....
Femeile tinere, cele pline de evlavie, îşi fac cruce printr-un gest amplu ducând cele trei degete :
de la frunte la buric sau chiar mai jos ("Atâta de lungă") şi de la umărul drept la cel stâng ("şi-atâta de lată").
Femeile bătrâne fac gestul mai scurt, de la frunte la bărbie şi de la un obraz la altul, repede şi de mai multe ori ( "Fie cum'a fi, numa fie, Fie cum'a fi, numa fie.....")
" Fie cum'a fi, numa fie" este o expresie a indiferenţei....
Sau aceasta :
Mie nu mi se pare aşa, dar, probabil, ştiu ei de ce le consideră indiferente pe aceste pisicuţe.
Adevărul este că nu-mi dau seama nici de ce această pictura a lui Jean-Antoine Watteau (n.10 octombrie, 1684, Valenciennes - d. 18 iulie 1721, Nogent-sur-Marne), pictor francez, se numeşte Indiferentul...
![]() |
Vi se pare indiferent acest tânăr domn?
La citate pe tema "indiferenţă" am găsit următoarea cugetare şi povaţă dată de un Anonim :
“Nu-ti fie teama de dusmani, în cel mai rau caz, ei te pot ucide; nu-ti fie teama de prieteni, în cel mai rau caz, ei te pot trada; fie-ti teama de cei indiferenti – ei nici nu ucid, nici nu tradeaza, dar cu acordul lor tacit se comit omoruri si tradari.” ( Anonim)
Oare trebuie să ne temem de acest "Indiferent"? Sigur ştie :
![]() |
| Antoine Watteau |
Expresii care să exprime indiferenţa sunt :"Nu-mi pasă", "Mi se rupe..", "Mă doare-n cot".....
Adevărul este că odată cu înaintarea în vârsta devenim mai indiferenţi din mai multe cauze...
Am să vă relatez diferenţa între "indiferenţa" femeilor bătrâne şi a celor tinere exprimată prin modul lor de a se închina ( a face semnul crucii). Sigur, bancul are mai multă savoare dacă e relatat verbal şi nu în scris ....
Sper să zâmbiţi şi aşa....
Femeile tinere, cele pline de evlavie, îşi fac cruce printr-un gest amplu ducând cele trei degete :
Femeile bătrâne fac gestul mai scurt, de la frunte la bărbie şi de la un obraz la altul, repede şi de mai multe ori ( "Fie cum'a fi, numa fie, Fie cum'a fi, numa fie.....")
" Fie cum'a fi, numa fie" este o expresie a indiferenţei....
Abonați-vă la:
Postări (Atom)









.jpg)


































