Se afișează postările cu eticheta De sambata asta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De sambata asta. Afișați toate postările

sâmbătă, 24 august 2013

La zingarella

Theodor Aman - Ţigăncuşa
Dumnezeu să-l  odihnească în pace pe regele ţiganilor, iar moştenitorilor lui să le dea Dumnezeu minte cât mai multă. Şi dacă s-au pricopsit ţiganii cu două capete încoronate îi sfătuiesc să nu fie trişti  pentru că doi regi le vor aduce...  doua  regine ....ţigănci ....Şi după cum spune "Corul ţiganilor" din opera "Trubadurul" de Verdi :

"Cine-i aceea ce vieţii îi dă farmec?
Cine-i aceea  ce vieţii îi dă farmec?                                                
Ei, da, ei, spuneţi cine e ?                                     
Nu-i nimeni alta,nu-i nimeni alta
Decât ţiganca !"

Să ascultăm această piesă muzicală  deosebit de frumoasă :



"Chi del gitano i giorni abbella?
Chi del gitano i giorni abbella,
chi? chi i giorni abbella?
La zingarella, la zingarella,
La zingarella !"

sâmbătă, 17 august 2013

Probe de curaj

E vacanţă şi unii nu pierd ocazia să-şi testeze curajul şi abilităţile fizice .Am să vă arăt nişte fotografii cu teste de curaj copilăreşti. Priviţi :
Sunt gata să mă caţăr în copac !
waw ! am şi ajuns sus ?acum ce fac ?



Da,da mă ţin bine !


ce naiba caut eu aici ? mamiiii.....
Începe să-mi placă !

Hei,cine mă dă jos ?



sâmbătă, 29 iunie 2013

Dacă e sâmbătă.....

....plecăm la iarbă verde....la ...."locuinţa mea de vară"....
Culegem flori  de câmp şi ne jucăm cu mingea :
Sărim să atingem curcubeul :
Ba chiar îl susţinem cu mâinile:
Mai facem şi treabă....udăm grădina şi copiii  ca să crească mari :
Că doar ...."eu vara nu dorm"......

(n-am găsit un clip cu "vara nu dorm " la iarbă verde ....puteţi  să vi-l imaginaţi adaptat la iarbă verde...)

Dar dacă, totuşi, mă apuca somnul tare de tot :
..."eu  vara nu dorm " decât  în coş la iarbă verde....



sâmbătă, 4 mai 2013

Zâmbetul....

Recunosc , am o idee fixă cu ....zâmbetul....

Am să vă arăt  "Zâmbetul " Getei Brătescu (n.4 mai 1926,Ploiesti), artist vizual din România :

Mda....greu ajunge la zâmbet ....multă muncă pentru un zâmbet....şi dispare repede....

Dar  priviţi   şi zâmbetul  din copilărie până  la bătrâneţe a actriţei  Audrey Hepburn (n.4 mai 1929 - d.20 ianuarie 1993) .L-am decupat din mai multe fotografii şi am construit un colaj de zâmbete ....Sper să vă placă .



Şi încă unul colorat :

Nu-i aşa  că e fermecător  şi vă dă o stare de bine ?

Zâmbiţi ,vă rog !

sâmbătă, 9 februarie 2013

Saturday Night

Da.... in curand e sambata noaptea  si e timpul sa petreceti,sa va distrati ,sa scapati de tensiunile acumulate in timpul unei saptamani de lucru si sa va incarcati bateriile pentru o noua saptamana de lucru.
Cantareata daneza Whigfield  va arata in videoclipul urmator cum sa va  pregatiti pentru  noaptea de sambata.



Si daca doriti sa aveti ochi sexi  inspirati-va  din videoclipul urmator:



Va urez distractie placuta !

sâmbătă, 10 noiembrie 2012

E sambata !

I'm already in weekend !

sâmbătă, 8 septembrie 2012

La balul de sambata seara

Ce sa facem noi in seara asta ?
Ne-am hotarat : mergem la bal !


Cine-i dispus sa ma ia la dans ?


    


Tu? Bine,da si mana cealalta....

Hei,ce-ai patit ?
Asa....ne-ntelegem perfect....
Dansuri mai ritmate nu au ?
Ne descurcam binisor....
Noi am prins buchetul !

sâmbătă, 24 martie 2012

"STOP TBC"

Astazi,conform Wikipedia,este Ziua mondiala a luptei impotriva tuberculozei epidemice.Aceasta zi marcheaza momentul in care Robert Koch a informat oficial comunitatea stiintifica internationala ca a descoperit bacilul TBC,pe 24 martie 1882.

Existenta acestui bacil a preocupat nu numai persoanele din lumea stiintifica  ci chiar  si  pe poeti  fiind "Un subiect anume facut pentru poeti !" dupa cum declara poetul George Toparceanu la o conferinta  tinuta special pentru dezbaterea acestui subiect ,de fapt " o oda" inchinata acestui bacil infricosator.

Ca sa nu va plictisiti am sa spicuiesc doar   cateva idei  din aceasta conferinta,idei care va vor dezvalui ce este de fapt acest bacil ,unde se gaseste si masuri de prevenire a imbolnavirii cu acesta.

Din urmatoarele versuri veti descoperi unde puteti sa-l intalniti:

Bacilul despre care as vrea sa va vorbesc
Se afla-aici în sala... stiu bine ca m-asculta, 
Dar nu vrea sa-si tradeze prezenta lui oculta.
Intrarea n-a platit-o fiindca-i mititel, 
Dar unde-i lume multa acolo e si el!
Incognito ca regii si nepoftit patrunde
În orice fel de casa; îl întâlnesti oriunde:
În berarii, pe strada, la cinematograf;
Îi place sa se joace cu alti bacili în praf;
Se duce la plimbare cu trenul, cu tramvaiul, 
Si peste tot se tine de bietul om ca scaiul, 
În fabrica, la scoala sau pe trotuar hai-hui, —
Dar peste tot îsi vede de-afacerile lui!
Îsi da ades pe credit persoana lui culanta
Cu o scadenta lunga, când nu e... galopanta, 
Regia de tutunuri îi face mult rabat;
La bauturi spirtoase e cointeresat;
Din orice-abuz profita... La pânda, invizibil, 
În lupta mare-a vietii e mic, dar e teribil —
Si chiar atunci când pare ca doarme, e destept, 
La primarii el este , , consilier de drept"
Si, tare-n atmosfera comunelor urbane, 
E cel mai mare dusman al speciei umane...

Desi e mic bacilul e foarte periculos :

O fi el mic, bacilul... da-i rau! Pe lânga el, 
O biata matahala de urs e ca un miel.
Câti oameni mor, de pilda, în fiecare tara
Mâncati de ursi? Trei-patru...
Pe când aceasta fiara, 
Acest vrajmas de moarte al genului uman
Ataca si distruge pe fiecare an
Nu zece, nu o suta... ci mii si mii de vieti, 
Ci zeci de mii si sute de mii de tinereti "
Ca judecându-l dupa ispravile lui crunte
Si dupa lacomie, apare cât un munte!
Un monstru, un balaur încolacit în spatiu
Ce-nghite fara mila, înghite cu nesatiu
Si tot nu-i mai ajunge, tot nu mai e satul...

Cum  arata bacilul,ce forma are  din ce specie face parte :

Dupa savanti si medici ca doctorul Argon, 
Bacilul se prezinta sub forma de baston...
Dar bolnavii, saraicii, spun doctorului Ciuca, 
Ca lor li se prezinta sub forma de maciuca!
Ce-i el de fapt? Un zero, un fel de vârcolac
Nici cât un ou de musca, nici cât un vârf de ac, — 
Ceva asa, cilindric... 

S-a zis ca face parte din regnul vegetal, 
Dar eu nu cred... fiindca nu-mi pare natural
Sa fie din aceeasi familie cu floarea, 
Sa fie var cu macul si ruda cu cicoarea, 
Cu gingasa mimoza, cu palidul narcis...
Ar însemna ca-si face familia de râs!
Nu, nu prea are alura de planta — dimpotriva:
Ati întâlnit vreodata o planta agresiva?
Vazut-ati dumneavoastra o floare sau un pom
Sa sara din gradina si sa se dea la om?
Ori ati putea concepe vreun fel de ciupercuta
Ce sta sa se rapeada, când nimeni n-o asmuta?...
Dar, în sfârsit, s-admitem ca scârba asta mica
Ar mosteni-n caracter ceva de la urzica, — 


Felul cum actioneaza :

Nu prea importa regnul din care face parte
Cât mai cu seama felul cum stie sa se poarte.
Distruge-n organisme tesuturile vii;
Se instaleaza în trupuri firave de copii;
Îl poarta-n nas si-n gura aproape-orice persoana. 


De obicei, traieste la umbra. Scos la soare, 
Devine melancolic si, câteodata, moare.
Dar nu întotdeauna. Uscat ca o mumie, 
Ades, de suparare, el cade-n letargie, 
Devine colb, se-nalta pe-un strat de aer moale, 
Pluteste-n atmosfera... si dând mereu târcoale
În jurul nostru, iarasi gaseste un cotlon
Si capatând viata — devine iar baston! 

Felul cum se inmulteste :

El dragoste nu face. Cu omul în contrast, 
Bacilul lui Koch este surprinzator de cast.
Dar cum se înmulteste atunci? Prin ce minune?
— Prin sciziparitate sau prin diviziune:
Se rupe-ntâi în doua... apoi se face-n patru...
Si-n noua luni e-n stare sa-ti umple acest teatru
Cu fii, nepoti, nepoate, si socri mari, si frati, 
Si veri, si verisoare, si cuscri, si cumnati, 
Ca nici un fel de baba (de-a lor) n-ar fi în stare
Sa-ti spuna a cui este si câte neamuri are!


Si ,in sfarsit, cateva masuri profilactice :

Cum toata lumea stie, microbul se propaga
Prin aer, prin contactul cu un bolnav în casa,
Prin lapte si prin carne de vaca ofticoasa, —
Dar mai ales sarutul, când cade pe-un teren
Prielnic, raspândeste agentul patogen.
Deci n-ar fi rau, fiindca prudenta e de aur,
Sa va feriti din calea acestui mic balaur
Si orice om cuminte sa cugete mai des
Ca n-are nici o graba si nici un iteres
Sa moara de ftizie...
Ca poate sa-si aleaga o alta maladie [1]
Sau poate sa-si dea singur în cap c-o caramida,
În caz când existenta îi pare insipida;
Dar daca-i place viata si soarele, atunci
E bine sa respecte aceste vechi porunci,
Pe care medicina de-un veac i le prescrie
Si dumenalui se face mereu ca nu le stie:
Sa nu stai toata ziua vârât cu nasu-n scripte,
Iar laptele si carnea — sa fie bine fripte.
În orice alimente si-n orice bautura
Sa puneti acid fenic — nu mult: o picatura...
Si cel putin o data la doua saptamâni
Tot omul sa se spele pe fata si pe mâini...
La posta sau la gara (si-n orice loc murdar)
E obligat tot omul sa scuipe-n buzunar,
Ca pe podea nu-i voie decât în caz de boala...
Iar când te duci la teatru sau intri în vreo scoala
Si aerul de-acolo îti pare echivoc,
E mai recomandabil sa nu respiri de loc...
Acei ce au bronsita sau tuse magareasca,
De semenii lor teferi grozav sa se fereasca!
Sa nu-si mai piarda noaptea cu lucruri nepermise,
Sa tina toata iarna ferestrele deschise
Iar vara sa se duca la aer, la Sinaia,
Sa steie-nchisi în casa, c-afara-i uda ploaia...
Pe lânga asta-i bine, când suferi de-anemie,
Cu propria ta viata sa faci economie.
De nu vrei ca la urma sa te trezesti mofluz,
Evita surmenajul si orice fel de-abuz,
Rareste-o cu tutunul, mai lasa bautura!...
Iar daca, din pacate, vrei sa-ti apropii gura
De epiderma unei persoane din elita, —
Oricât ar fi persoana accea de grabita,
La locul ce urmeaza sa fie sarutat
Sa dai întâi c-o cârpa muiata-n sublimat.
Ori, ca sa fiti mai siguri de viata, eu va zic:
Nu sarutati nici mâna, nici gura, nici... nimic!
 



Cam asta-i tot....

sâmbătă, 11 februarie 2012

Frumoasa mea cu ochii verzi

...ca doua mistice smaralde....

sâmbătă, 26 noiembrie 2011

Buy Nothing Day

Sa nu cumparati nimic astazi.Astazi facem economie .Plimbati-va prin magazine ,priviti si atat.Chiar daca va va rasuna in urechi vocea Tinei Turner(n.26.11.1939)spunand ca tot ce vedeti sunt pur si simplu "The Best" sa nu cumparati nimic.Azi e ziua in care nu se cumpara nimic.
Eu n-am stiut asta de dimineata si-acum imi pare rau....Am facut praf vreo suta si ceva de lei si asta nu-i putin lucru pentru un pensionar.Asa-mi trebuie daca n-am putut sa stau in casa....
Dar pe Tina Turner puteti s-o ascultati:



Si chiar daca ,prin absurd, Eugen Ionescu(n.26.11.1909) va va transmite ca este "absurd" sa nu cumparati nimic in sambata asta ,totusi sa n-o faceti.
Mai bine uitati-va la Horatiu Malaiele care va da o...lectie:

sâmbătă, 19 noiembrie 2011

Sarutul frantuzesc

Ati fi putut sa va incepeti sambata asta libera alergand usor ,nu chiar in stilul atletei etiopiene Meseret Defar (n.19.11.1983)care alearga 5000 de metri pana ajung eu din dormitor in bucatarie (in vastul meu apartament de doua camere):

sau puteati sa faceti o plimbare cu bicicleta fara sa visati ca veti ajunge in Turul Frantei precum ciclistul francez Richard Virenque (n.19.11.1969):

sau puteati inota in stil fluture fara sa ravniti vreun titlu de campion precum inotatoarea australiana Jessicah Schipper (n.19.11.1986):

sau,in sfarsit,ati fi putut sari parleazul la propriu nu la figurat( vezi http://www.lumeasatului.ro/202--ograda-cu-semne.html) daca stati la tara si aveti parleaz sau orice alt gard care va sta in cale ,dar bineinteles nu in stilul atletei americane Gail Devers(n.19.11.1966)si in nici un caz sa nu va lasati unghiile sa creasca prea mult pentru ca s-ar putea sa va impiedicati in ele:








Toate acestea fac bine la sanatate , va mentin in forma si aveti sansa sa ajungeti la o silueta demna de invidiat.
Dar nu disperati daca silueta dvs. nu este asa cum ati dori.
Designerul vestimentar Calvin Klein (n.19.11.1942) s-a gandit si la femeile mai plinute si a creat modele frumoase si pentru ele:










Dupa ce ati ales toaleta pentru seara aceasta nu va mai ramane de facut altceva decat sa va dati cu un parfum tot marca Calvin Klein :
(se numeste euphoria crystaline )







si sa asteptati.....
Nu va mai uitati atata la ceas:






vine acuma si ....:"French Kiss" cu Meg Ryan(n.19.11.1961) si Kevin Kline :





O seara placuta !

sâmbătă, 3 septembrie 2011

Seara de sambata......Fiecare vis are un preț ....



Cand proaspat imbogatitul Bud m-a sunat la telefon sa ma intrebe daca vreau sa ne intalnim sambata seara, fredonandu-mi melodia atat de indragita la telefon, am fost atat de incantata incat,de teama sa nu se razgandeasca,am intrebat repede:
-Unde?
Raspunsul a venit tot atat de prompt :
-pe Wall Street.
Zis si facut.Am intrebat Wikipedia unde este Wall Street si mi-a raspuns:"Wall Street is a street in Lower Manhattan, New York City."
Am chemat repede un taxi,apoi un avion si din nou un taxi(ce sa va spun,mi-am cheltuit toate economiile mele din ultimii 20 de ani si am mai facut si un credit de nevoi personale pe care l-am primit doar cu buletinul....dar ce conteaza pentru fericirea care ma astepta acolo ...) si ....am ajuns sambata ,in seara asta.
M-am invartit eu cat m-am invartit pe-acolo (nu stiam de ce e lumea atat de agitata)
si ma uitam sa-l zaresc pe EL.Il stiam doar din poze,iar lui ii spusesem ca voi avea in mana un trandafir rosu drept semn de recunoastere.
Cand,deodata aud o voce in spatele meu:
-Pe mine ma astepti,baby ?
Ma-ntorc si dau cu ochii de:

Cred ca va dati seama ce am simtit....Am alergat de nu ma mai tineau picioarele si o data am intors capul sa vad daca nu cumva ma urmareste si am rasuflat usurata cand mi-am dat seama ca mi-a intors si el spatele si a plecat.
Se mai vedea doar asa o pata nedefinita in departare:

Dezamagita am hoinarit mai departe pe Wall Street,am trecut pe langa un cinematograf care avea urmatorul afis:

Atunci mi-am dat seama ca , de fapt,Bud ma invitase la film,doar ca eu credeam ca Bud e cel din planul al doilea al afisului....Urmarind filmul m-am dumirit ca Bud era Charlie Sheen nascut in 3 septembrie 1965, New York.
Am inteles si mesajul filmului adica :"Fiecare vis are un pret..."

sâmbătă, 13 august 2011

De groaza lui....Hitchcock

Am ales din creatia lui Hitchcock filmul Psycho,dar daca sunteti pasionati de filme horror puteti alege aproape oricare din filmele lui si veti simti aceeasi...groaza.
Jocul lui Anthony Perkins,cel care m-a incantat in "Va place Brahms",e un joc remarcabil.Citisem pe undeva ca si psihicul sau a ramas putin afectat dupa ce a interpretat rolul acesta.
Intentia lui Hitchcock a fost urmatoarea:
"În Psycho m-au interesat destul de puţin subiectul şi personajele. Ceea ce m-a interesat a fost să impresionez publicul cu ajutorul montajului, al imaginii, al benzii sonore şi a tot ceea ce este pur tehnic. Este o mare satisfacţie pentru noi să folosim arta cinematografică pentru a crea emoţie. Şi în Psycho am reuşit acest lucru." - Alfred Hitchcock, 1966 (Le Cinema selon Hitchcock)
si a fost realizata pe deplin.

sâmbătă, 6 august 2011

O zi obisnuita de sambata

Ce sa faci intr-o zi obisnuita de sambata ? Poti ,de pilda,sa vezi filmul cu urmatorul afis :

Nu,nu l-am vazut si nu stiu cum este,dar e cu Monica Davidescu si astazi e ziua ei...
In felul acesta ori de cate ori veti avea imaginea ei pe ecran (o imagine deosebit de agreabila ) ii veti putea adresa o urare de "La multi ani!"
Daca nu va satisface pe deplin rolul ei,iata ce spune interpreta intr-un interviu:
"E posibil ca în unele roluri să nu fi dat tot ce aş fi dorit, dar pentru mine, eşecul a fost un pas înainte.",deci cautati alt film cu ea si sigur veti fi satisfacuti.

De altfel,imaginea ei e in masura sa va redea,singura, buna dispozitie pentru o zi de sambata obisnuita: