Într-o seară, după o ploaie frecventă în perioada aceea, ne-a bătut la uşa de la intrare un musafir pe care nu l-am poftit ... Norocul meu că nu m-am dus eu la uşă pentru că trăgeam o spaimă zdravănă. Soţul meu,cu ospitalitatea-i caracteristică, i-a deschis uşa şi l-a luat în palmă. Mi-a cerut repede o cutie penru că îl cam strângea de degete cu nişte cleşti sau coarne ciudate. Care va să zică s-a hotărât să-l aresteze preventiv până la cercetarea motivului pentru care ne-a deranjat şi mai voia să-l arate copiilor care urmau să vină la sfârşitul săptămânii. I-am dat o cutie cu ceas ca să vadă (musafirul) că suntem corecţi şi nu vom depăşi timpul legal de arestare preventivă. Vedeţi cum arăta :
Apoi am întrebat Wikipedia ce fel de animal este acesta şi am vazut că semăna perfect cu poza afişată de ei :https://ro.wikipedia.org/wiki/Rădașcă. Era, de fapt, un mascul după cum ne-am dat seama şi am căutat în Dex online care e masculinul de la "rădaşcă" dar Dex online-ul era la ora de meditaţie:
Aşa că am presupus că se cheamă Rădaşcu....
Am aflat că e o specie pe cale de dispariţie şi că e protejată de lege. I-am dat să mănânce frunze,petale de trandafiri,cireşe...numai specialităţi pentru insecte...L-am ţinut captiv vreo două zile şi am aflat că vizita copiilor de la sfârşit de săptămână se va amâna.Atunci am hotărât să-l eliberăm din arest ca nu care cumva să fim acuzaţi de arestare ilegală. Mai ales pentru că Rădaşcu a învăţat foarte repede care-i treaba cu ceasul şi ne-a arătat printr-o mişcare sugestivă că timpul de detenţie a expirat:
L-am pus în cireşul din curte.Va găsi el o bucăţică de scoarţă putrezită să se hrănească...
Nu l-am mai văzut de atunci...
Se afișează postările cu eticheta De vara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De vara. Afișați toate postările
joi, 18 iunie 2015
luni, 8 iunie 2015
Trandafirii tăi....
Trandafirii tăi
Eu i-am făcut dulceaţă
Vremea a trecut
Şi i-am mâncat demult....
La,la,la,la,la,la....pam,pam....
Eu i-am făcut dulceaţă
Vremea a trecut
Şi i-am mâncat demult....
La,la,la,la,la,la....pam,pam....
Urmează căpşunile :
Şi am citit pe net că pot face şi dulceaţă de mentă...Aha....Până mă dumiresc vă urez o vară bogată în trandafiri şi dulceţuri...Revin....
duminică, 24 mai 2015
Şi vara va sosi....
Deja e pe poteca spre casă....E cam plângăcioasă, e adevărat. Dar florile se simt foarte bine udate de lacrimile ei.
Au înflorit chiar şi trandafirii de dulceaţa :
Şi margaretele sunt frumoase:
Braduţului i-au ieşit podoabe noi...semn că vrea să se înalţe...
Casa îşi face rochie nouă ...deocamdată e în lenjeria intimă...
Codiţă o priveşte cam ciudat....
Da, va sosi ea şi vara....
Au înflorit chiar şi trandafirii de dulceaţa :
Şi margaretele sunt frumoase:
Braduţului i-au ieşit podoabe noi...semn că vrea să se înalţe...
Casa îşi face rochie nouă ...deocamdată e în lenjeria intimă...
Codiţă o priveşte cam ciudat....
Da, va sosi ea şi vara....
miercuri, 18 iunie 2014
Gutuiul
Sunt un gutui bătrân ...Noroc cu cele câteva ramuri tinere care mi-au crescut în primăvară de m-au lăsat şi nu m-au tăiat de tot....Florile de pe ramurile astea noi s-au scuturat deja....A venit vara ! E o căldură înăbuşitoare.... Dar azi am avut o bucurie....poate e ultima....cine ştie? ...
Grădinarul (sau cine o fi ăsta care m-a tăiat ?) mi-a atârnat un furtun de ramura cea mai înaltă ce mi-a
lăsat-o...M-am răcorit un pic....E bine....Apoi am auzit râsete de copii....Au venit copiii ! Tare mă bucur văzându-i jucându-se prin grădină....Nu vin atât de des cât mi-aş dori....Dar astăzi au venit ! Şi s-au răcorit şi ei sub duşul improvizat sub creanga mea cea mai înaltă....Ia ....ia priviţi şi voi :
Nu-i aşa că e o minune ce mi s-a întâmplat ?!
Grădinarul (sau cine o fi ăsta care m-a tăiat ?) mi-a atârnat un furtun de ramura cea mai înaltă ce mi-a
lăsat-o...M-am răcorit un pic....E bine....Apoi am auzit râsete de copii....Au venit copiii ! Tare mă bucur văzându-i jucându-se prin grădină....Nu vin atât de des cât mi-aş dori....Dar astăzi au venit ! Şi s-au răcorit şi ei sub duşul improvizat sub creanga mea cea mai înaltă....Ia ....ia priviţi şi voi :
Nu-i aşa că e o minune ce mi s-a întâmplat ?!
sâmbătă, 17 mai 2014
Curcubeul meu....
Nori negri se apropiau de gradina mea....
Dar i-am alungat cu un zambet....
Atunci a aparut un curcubeu...
Alungati norii negri cu un zambet....
Dar i-am alungat cu un zambet....
Atunci a aparut un curcubeu...
Alungati norii negri cu un zambet....
luni, 1 iulie 2013
"Cuptior,cuptior câte mai faci"...
A început şi luna iulie, luna lui Cuptor cum i se spune la noi.Se va încălzi, din nou, tare, aşa că pregătiţi-vă costumele de baie, ochelarii de soare, umbreluţele de soare, crema pentru piele, flaconul cu apă şi înarmaţi-vă cu ...poftă de viaţă. E frumoasă vara şi ne place.
Eu v-am adus de pe internet un ţărm de mare,un palmier şi doua şezlonguri.Vă rog, serviţi....luaţi loc....
Duiliu Zamfirescu a scris o poezie inspirată din luna lui Cuptor.
Iat-o :
Eu v-am adus de pe internet un ţărm de mare,un palmier şi doua şezlonguri.Vă rog, serviţi....luaţi loc....
Duiliu Zamfirescu a scris o poezie inspirată din luna lui Cuptor.
Iat-o :
Călin, jitarul de la sat,
Cu pușca vecinic de-a spinare,
Era pe holde împărat
Și statul lui n-avea hotare.
În el tot câmpul se-ncredea,
Toți fluturii și toată floarea:
Sulfina, seara-l adormea
Și-l deștepta în zori cicoarea.
Odată, deșteptat în zori
De-acel miros de dimineață,
Își ridică ocii din flori
Și se uită peste fâneață.
Din pricina zilelor calde,
Mărica, zână printre fete,
Se coborâse să se scalde
Ș-acum... se descingea de bete.
Jitarul nostru, năzdrăvan,
Se subțiè ca o șopârlă,
Ș-ascuns de-un ciot, de-un bolovan,
Se strecură până la gârlă...
Cuptior, cuptior, câte mai faci
Cu vinovata ta căldură!...
Noroc numai că poți să taci.
Așa și eu: streajă la gură.
Cu pușca vecinic de-a spinare,
Era pe holde împărat
Și statul lui n-avea hotare.
În el tot câmpul se-ncredea,
Toți fluturii și toată floarea:
Sulfina, seara-l adormea
Și-l deștepta în zori cicoarea.
Odată, deșteptat în zori
De-acel miros de dimineață,
Își ridică ocii din flori
Și se uită peste fâneață.
Din pricina zilelor calde,
Mărica, zână printre fete,
Se coborâse să se scalde
Ș-acum... se descingea de bete.
Jitarul nostru, năzdrăvan,
Se subțiè ca o șopârlă,
Ș-ascuns de-un ciot, de-un bolovan,
Se strecură până la gârlă...
Cuptior, cuptior, câte mai faci
Cu vinovata ta căldură!...
Noroc numai că poți să taci.
Așa și eu: streajă la gură.
Am înjghebat aici şi o poză (din altele găsite pe net) care vrea să vă ajute să vi-i imaginaţi pe jitarul Călin şi pe Mărica,zâna printre fete.Nu-i exact ce-mi imaginam eu, dar ....asta am găsit....
Nu, doamne fereşte, n-o împuşcă....dar n-am găsit jitar "Cu puşca vecinic de-a spinare"....
vineri, 21 iunie 2013
"Soarele stă"....
.....deasupra noastră şi ne luminează generos cea mai lungă zi a anului ,21 iunie ,solstiţiul de vară ,aici în emisfera nordică.
Sigur ne-am simţi bine la plajă lângă scoica aceasta de mare:
Dar ne-am simti bine şi într-un circuit turistic în care să ne bucurăm de priveliştea nopţilor albe din Golful Finic :
Găsiţi aici o modalitate de a realiza un asemenea vis, dacă aveţi bani cu prisosinţă: http://www.bestholidays.ro/circuit-nopti-albe-in-golful-finic-2013-do-1758.html
Sigur ne-am simţi bine la plajă lângă scoica aceasta de mare:
Dar ne-am simti bine şi într-un circuit turistic în care să ne bucurăm de priveliştea nopţilor albe din Golful Finic :
Găsiţi aici o modalitate de a realiza un asemenea vis, dacă aveţi bani cu prisosinţă: http://www.bestholidays.ro/circuit-nopti-albe-in-golful-finic-2013-do-1758.html
sâmbătă, 11 august 2012
Cel mai sprinten carabus ...
...este David Garrett care a prins viteza de 13 note muzicale pe secunda (inregistrat si in Cartea Recordurilor) la interpretarea piesei muzicale"Zborul carabusului " de Rimski Korsakov.
Ascultati bazaitul carabusului :
Extraordinar !
miercuri, 8 august 2012
Fiecare cu Elena lui....
Multi oameni celebri au avut o Elena ,de la grecul Paris (sau poate chiar mai dinainte ....recunosc nu-i stiu pe toti) si pana la actualul cetatean ales si inca suspendat , istoria ne-a dezvaluit multe Elene importante.
Astazi fiind 8 august va voi aminti despre Elena marelui imparat Napoleon Bonaparte,cel care in 8 august 1815 s-a aruncat ,sau a fost aruncat, in bratele Elenei sale ,de fapt , o insula situata in partea de sud a oceanului Atlantic la cca.1800 km de Africa si 3500 km de Brazilia, denumita Sfanta Elena pentru ca a fost descoperita in 21 mai 1502(21 mai -sarbatoarea Sfintilor mari imparati Constantin si Elena) de un navigator portughez.
Daca aveti placerea sa vizitati insula va recomand sa cititi despre ea la adresa de mai jos:
http://www.zf.ro/dupa-afaceri/insula-unde-quot-sfintii-quot-joaca-golf-3081413/
Eu am sa va mai arat cateva poze gasite pe net.
Insula vietii,sperantei si solitudinii.... asa se numeste fotografia urmatoare:
Napoleon in exil :
Resedinta lui Napoleon in timpul exilului - LongwoodHouse :
Deci ,daca simtiti nevoia sa va relaxati....seamana cu "Locuinta mea de vara / ...e la tara ".
Astazi fiind 8 august va voi aminti despre Elena marelui imparat Napoleon Bonaparte,cel care in 8 august 1815 s-a aruncat ,sau a fost aruncat, in bratele Elenei sale ,de fapt , o insula situata in partea de sud a oceanului Atlantic la cca.1800 km de Africa si 3500 km de Brazilia, denumita Sfanta Elena pentru ca a fost descoperita in 21 mai 1502(21 mai -sarbatoarea Sfintilor mari imparati Constantin si Elena) de un navigator portughez.
Daca aveti placerea sa vizitati insula va recomand sa cititi despre ea la adresa de mai jos:
http://www.zf.ro/dupa-afaceri/insula-unde-quot-sfintii-quot-joaca-golf-3081413/
Eu am sa va mai arat cateva poze gasite pe net.
Insula vietii,sperantei si solitudinii.... asa se numeste fotografia urmatoare:
Napoleon in exil :
Resedinta lui Napoleon in timpul exilului - LongwoodHouse :
Deci ,daca simtiti nevoia sa va relaxati....seamana cu "Locuinta mea de vara / ...e la tara ".
marți, 24 iulie 2012
La seceris
Ati vazut la intrare cum s-a copt graul si cum arata lanul de grau la lumina zilei...Sa vi-l arat mai de aproape :
Am luat o secera in mana (ciocanul l-am lasat) si am pornit :
Doar e vremea secerisului :
Cand eram mica mama ma lua sa mergem dupa spice.
Locuiam la marginea orasului intr-o casa cu gradina,curte,animale,pasari.....De gaste imi era tare frica.Ma lua cate un gansac suierator hotarat sa-si apere familia si ma invartea prin curte de ameteam....Dar boabele de grau le placeau tare mult si vara ,in timpul secerisului , mergeam sa adunam spice in urma combinei care secera si treiera . Si acum imi aduc aminte cum ma intepau paiele secerate ramase pe miriste.Uram sa merg dupa spice !
Dar intre timp m-am obisnuit ....Ia vedeti cum ma descurc ....Sunt una din ele :
Maine am sa coc paine pentru ca gaste nu mai am....
Am luat o secera in mana (ciocanul l-am lasat) si am pornit :
Doar e vremea secerisului :
Cand eram mica mama ma lua sa mergem dupa spice.
Locuiam la marginea orasului intr-o casa cu gradina,curte,animale,pasari.....De gaste imi era tare frica.Ma lua cate un gansac suierator hotarat sa-si apere familia si ma invartea prin curte de ameteam....Dar boabele de grau le placeau tare mult si vara ,in timpul secerisului , mergeam sa adunam spice in urma combinei care secera si treiera . Si acum imi aduc aminte cum ma intepau paiele secerate ramase pe miriste.Uram sa merg dupa spice !
Dar intre timp m-am obisnuit ....Ia vedeti cum ma descurc ....Sunt una din ele :
Maine am sa coc paine pentru ca gaste nu mai am....
luni, 23 iulie 2012
De dor....
..... de ce ? De alt anotimp....Am citit undeva ca in fiecare anotimp ne e dor de altul....Nu mai tin minte cine a spus asta,dar e adevarat.....
Mi-e dor de o gura de aer proaspat si rece de iarna cu zapada multa , pufoasa si moale dintr-un varf de munte neumblat de oameni asa ca in imaginea urmatoare :
O bataie zdravana cu zapada si o plimbare cu sania trasa de cai :
apoi m-as intoarce din nou la vara ca inca n-am secerat graul.....al meu e verde inca....
Mi-e dor de-un buchetel de toporasi culesi din zapada la inceput de primavara :
M-as bucura de parfumul lor si-apoi m-as intoarce in vara ca inca n-am secerat graul......
Mi-e dor de culorile toamnei :
......dar inca n-am secerat graul......Doar ce-am scuturat toti macii :
Maine m-apuc de secerat !
Mi-e dor de o gura de aer proaspat si rece de iarna cu zapada multa , pufoasa si moale dintr-un varf de munte neumblat de oameni asa ca in imaginea urmatoare :
O bataie zdravana cu zapada si o plimbare cu sania trasa de cai :
apoi m-as intoarce din nou la vara ca inca n-am secerat graul.....al meu e verde inca....
Mi-e dor de-un buchetel de toporasi culesi din zapada la inceput de primavara :
M-as bucura de parfumul lor si-apoi m-as intoarce in vara ca inca n-am secerat graul......
Mi-e dor de culorile toamnei :
Maine m-apuc de secerat !
marți, 17 iulie 2012
Invitatie la festival....
....si nu oriunde ci tocmai in Japonia , in Kyoto ,la festivalul Gion Matsuri care este unul din cele trei mari festivaluri japoneze.Se petrece in luna iulie in fiecare an si este organizat de templul sintoist Yasaka din sectorul Higashiyama.Locuitorii din Kyoto cred ca sunt protejati de zeitatile templului Yasaka.
Are loc o fastuoasa procesiune pe strazile orasului si se incheie cu un ritual de purificare in incinta templului unde toti vizitatorii trec pe sub o ghirlanda gigantica impletita care ,se spune,aduce sanatate (informatii de pe Wikipedia).
Iata cateva imagini culese de pe internet din Kyoto si de la festival :
Are loc o fastuoasa procesiune pe strazile orasului si se incheie cu un ritual de purificare in incinta templului unde toti vizitatorii trec pe sub o ghirlanda gigantica impletita care ,se spune,aduce sanatate (informatii de pe Wikipedia).
Iata cateva imagini culese de pe internet din Kyoto si de la festival :
luni, 2 iulie 2012
Vis de vara
E luni....hai sa visam....O sa-mi spuneti ca lunea nu se viseaza ca lunea ....nici iarba nu creste....Sa incercam ,totusi, poate se realizeaza .... la sfarsitul saptamanii.
E luni si soarele ne priveste aruncandu-ne raze fierbinti....
Am iesit din casuta mea de vacanta unde era racoare si eram inconjurata de multe flori frumos mirositoare
si am pornit pe aleea acoperita cu nisip
spre mare :
Acolo ma astepta un loc rezervat numai pentru mine :
Ma credeti ,nu-i asa? Visati si voi !
E luni si soarele ne priveste aruncandu-ne raze fierbinti....
Am iesit din casuta mea de vacanta unde era racoare si eram inconjurata de multe flori frumos mirositoare
si am pornit pe aleea acoperita cu nisip
spre mare :
Acolo ma astepta un loc rezervat numai pentru mine :
Ma credeti ,nu-i asa? Visati si voi !
joi, 25 august 2011
vineri, 12 august 2011
Toamna ne da tarcoale.....
Abonați-vă la:
Postări (Atom)















































