Se afișează postările cu eticheta De dragoste. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta De dragoste. Afișați toate postările
duminică, 14 februarie 2016
Fără Valentine's day
O poezie despre iubire a doamnei Vali Zăvoianu ....
(http://confluente.ro/Vali_zavoianu_curriculum_vi_vali_zavoianu_1367652785.html)
Se inventară sarbatori iubite
În care oamenii, pe rând, îşi spun
Iubirea în cadouri spilcuite
Si dorul în baloane de săpun.
Se inventară paşi în calendare,
De parcă oamenii-ar uita sa meargă;
Să nu spui "te iubesc" la întâmplare,
Baloanele de dor să nu se spargă.
Aşa că mă revolt, sunt împotrivă,
Să îmi reglementeze ei iubirea
Şi s-o aşeze sec într-o arhivă
Din care sa ramână amintirea.
Şi răzvrătită spun iubirea toată
Şi azi, şi mâine, şi întotdeauna;
Să spună ei pe an numai o dată,
Şi eu să spun tot timpul, ca nebuna.
Şi n-au decât să-nveţe a iubi
O zi pe an ca nişte condamnaţi.
Eu te iubesc în fiecare zi...
Să fim de calendarul lor salvati.
duminică, 17 februarie 2013
De dragoste....olteneasca...
....e bine sa te feresti....Cel putin asa inteleg eu din cantecul Ioanei Radu (n.17 februarie 1917- d.19 septembrie 1990).
Cica dragostea olteneasca :te usuca,te faci iasca,te baga-n boala caineasca,te scoate la primavara galben ca turta de ceara....Doamne fereste !
Ascultati si luati masurile ce se impun :
Cica dragostea olteneasca :te usuca,te faci iasca,te baga-n boala caineasca,te scoate la primavara galben ca turta de ceara....Doamne fereste !
Ascultati si luati masurile ce se impun :
joi, 13 decembrie 2012
Dorinte de Craciun
Ati insirat dorintele pe care le aveti de Craciun intr-o scrisoare catre Mos ?
Sau aveti o singura dorinta pe care s-o impartasiti cuiva anume asa cum face Mariah Carey in cantecul urmator ?
joi, 16 august 2012
luni, 30 iulie 2012
I do,I do,I do,I do,I do......
Love me or leave me, make your choice but believe me
I love you
I do, I do, I do, I do, I do
I can't conceal it, don't you see, can't you feel it?
Don't you too?
I do, I do, I do, I do, I do
Oh, I've been dreaming through my lonely past
Now I just made it, I found you at last
So come on, now let's try it, I love you, can't deny it
'Cos it's true
I do, I do, I do, I do, I do
Oh, no hard feelings between you and me
If we can't make it, but just wait and see
So come on, now let's try it, I love you, can't deny it
'Cos it's true
I do, I do, I do, I do, I do
So love me or leave me, make your choice but believe me
I love you
I do, I do, I do, I do, I do
I can't conceal it, don't you see, can't you feel it?
Don't you too?
I do, I do, I do, I do, I do
sâmbătă, 24 martie 2012
marți, 14 februarie 2012
Aveti grija sa nu calcati vreo inima....
De ziua indragostitilor va sta la picioare un covor de inimi....Nu, sa nu calcati peste acest covor...Asezati-va alaturi si alegeti o inima de care sa aveti grija tot restul vietii cu toata dragostea de care sunteti in stare sa i-o daruiti. Nu strica sa-i faceti declaratii de dragoste din cand in cand ,sa-i oferiti flori,sa-i dedicati cantece si poezii si altele ,chiar lucruri trasnite ,care sa impiedice monotonia sa se aseze in relatia voastra.Incercati ,macar astazi de ziua indragostitilor.Succes !
joi, 19 ianuarie 2012
Nevermore



Geamul l-am deschis o clipă şi, c-un foşnet grav de-aripă,
a intrat un Corb, străvechiul timpului stăpînitor.
N-a-ncercat vreo plecăciune de salut sau sfiiciune,
Ci făptura-i de tăciune şi-a oprit, solemn, din zbor,
Chiar pe bustul albei Palas – ca un Domn stăpînitor,
Sus, pe bust, se-opri din zbor.
Printre negurile-mi dese, parcă-un zîmbet mi-adusese,
Cum privea, umflat în pene, ţanţoş şi încrezător.
Şi-am vorbit: ,,Ţi-e creasta cheală, totuşi intri cu-ndrăzneală,
Corb bătrîn, strigoi de smoală dintr-al nopţii-adînc sobor!
Care ţi-e regalul nume dat de-al Iadului sobor?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore!''
Mult m-am minunat, fireşte, auzindu-l cum rosteşte
Chiar şi-o vorbă fără noimă, croncănită-ntîmplător;
Însă nu ştiu om pe lume să primească-n casă-anume
Pasăre ce-şi spune-un nume – sus, pe bust, oprită-n zbor –
Pasăre, de nu stafie, stînd pe-un bust strălucitor-
Corb ce-şi spune: ,,Nevermore''.
Dar, în neagra-i sihăstrie, alta nu părea că ştie,
Sufletul şi-l îmbrăcase c-un cuvînt sfîşietor.
Mult rămase, ca o stană.n-a mişcat nici fulg, nici pană,
Pînă-am spus: ,,S-au dus, în goană, mulţi prieteni, mulţi,ca-n zbor-
Va pleca şi el, ca mîine, cum s-a dus Nădejdea-n zbor''.
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
Uluit s-aud că-ncearcă vorbă cugetată parcă,
M-am gîndit: ,,E-o vorbă numai, de-altele-i neştiutor.
L-a-nvăţat vreun om, pe care Marile Dezastre-amare
L-au purtat fără-ncetare cu-ăst refren chinuitor –
Bocetul Nădejdii-nfrînte i-a ritmat, chinuitor,
Doar cuvîntul: «Nevermore»''.
Corbul răscolindu-mi, însă, desnădejdea-n suflet strînsă,
Jilţul mi l-am tras alături, lîngă bustul sclipitor;
Gînduri rînduiam, şi vise, doruri, şi nădejdi ucise,
Lîngă vorba ce-o rostise Corbul nopţii, cobitor –
Cioclu chel, spectral, sinistru, bădăran şi cobitor –
Vorba Never – Nevermore.
Nemişcat, învins de frică, însă negrăind nimică,
Îl priveam cum mă fixează, pînă-n gînd străbătător,
Şi simţeam iar îndoiala, mîngîiat de căptuşeala
Jilţului, pe care pala rază-l lumina uşor –
Dar pe care niciodată nu-l va mîngîia, uşor,
Ea, pierduta mea Lenore.
Şi-am simţit deodată-o boare, din căţui aromitoare,
Nevăzuţi pluteau, c-un clinchet, paşi de înger pe covor;
,,Ţie, ca să nu mai sîngeri, îţi trimite Domnul îngeri'' –
Eu mi-am spus – ,,să uiţi de plîngeri, şi de dusa ta Lenore.
Bea licoarea de uitare, uită gîndul la Lenore !''
Spuse Corbul : ,,Nevermore''.
,,Tu, profet cu neagră pană, vraci, oracol, sau satană,
Sol al Beznei sau Gheenei, dacă eşti iscoditor,
În noroasa mea ruină, lîngă-un ţărm fără lumină,
Unde spaima e regină – spune-mi, spune-mi te implor,
Este-n Galaad – găsi-voi un balsam alinător?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
,,Tu, profet cu neagră pană, vraci, oracol, sau satană,
Spune-mi, pe tăria bolţii şi pe Domnul iertător,
Sufletu-ntîlni-va oare, în Edenul plin de floare,
Cea mai pură-ntre fecioare – îngerii îi spun Lenore –
Fata căreia şi-n ceruri îngeri îi spun Lenore?''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
,,Fie-ţi blestemat cuvîntul! Piei, cu beznele şi vîntul,
Piei în beznă şi furtună, sau pe ţărmul Nopţii-n zbor!
Nu-mi lăsa nici fulg în casă din minciuna-ţi veninoasă!
Singur pentru veci mă lasă ! Pleacă de pe bust în zbor!
Scoate-ţi pliscu-nfipt în mine, pleacă la Satan, în zbor!''
Spuse Corbul: ,,Nevermore''.
Şi de-atunci, pe todeauna, Corbul stă, şi stă într-una,
Sus, pe albul bust, deasupra uşii mele, pînditor,
Ochii veşnic stau de pază, ochi de demon ce visează,
Lampa îşi prelinge-o rază de pe pana-i pe covor;
Ştiu, eu n-am să scap din umbra-i nemişcată pe covor.
Niciodată – Nevermore.
joi, 17 noiembrie 2011
Adio,arme
"Un scriitor trebuie să scrie ceea ce vrea să spună și nu să vorbească despre asta."a transmis Ernest Hemingway participantilor la ceremonia de decernare a premiilor Nobel pentru literatura in anul 1954, atunci cand a fost premiat.Intr-adevar ,Hemingway a scris , atat de simplu,atat de frumos ,fara cuvinte sofisticate,un stil care mie mi-a mers la inima si-l consider scriitorul meu preferat, iar "Adio,arme" este cartea mea de suflet.M-am folosit de faptul ca astazi e aniversarea zilei de nastere a actorului Rock Hudson(n.17 noiembrie 1925),cel care a jucat in versiunea ecranizata a romanului, realizata in 1957, ca sa va destainuiesc acest lucru.Oare n-am mai facut-o ?
Ecranizarea aceasta,atunci cand am vazut-o,dupa ce am citit prima oara cartea,a raspuns perfect imaginii create in mintea mea de lectura cartii.
Iata afisul filmului si cateva imagini din film aflate in colectia actorului din rolul principal :

sâmbătă, 5 noiembrie 2011
Lectia de iubire
Pentru ca e sambata si aveti doua zile libere la dispozitie cred ca aveti mare nevoie ,domnilor, de aceasta lectie.
Deci,ascultati-l cu mare atentie pe Bryan Adams :
Va dau si versurile ca sa va fie clar ce si cum trebuie sa faceti:
Have you ever really loved a woman?
To really love a woman
To understand her - you gotta know her deep inside
Hear every thought - see every dream
N' give her wings - when she wants to fly
Then when you find yourself lyin' helpless in her arms
Ya know ya really love a woman
When you love a woman you tell her
that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that it's gonna last forever
So tell me have you ever really
- really really ever loved a woman?
To really love a woman
Let her hold you -
til ya know how she needs to be touched
You've gotta breathe her - really taste her
Til you can feel her in your blood
N' when you can see your unborn children in her eyes
Ya know ya really love a woman
When you love a woman
you tell her that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that you'll always be together
So tell me have you ever really -
really really ever loved a woman?
You got to give her some faith - hold her tight
A little tenderness - gotta treat her right
She will be there for you, takin' good care of you
Ya really gotta love your woman...
Then when you find yourself lyin' helpless in her arms
Ya know ya really love a woman
When you love a woman you tell her
that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that ït's gonna last forever
So tell me have you ever really
- really really ever loved a woman?
Just tell me have you ever really,
really, really, ever loved a woman?
Just tell me have you ever really,
really, really, ever loved a woman?
Deci,ascultati-l cu mare atentie pe Bryan Adams :
Va dau si versurile ca sa va fie clar ce si cum trebuie sa faceti:
Have you ever really loved a woman?
To really love a woman
To understand her - you gotta know her deep inside
Hear every thought - see every dream
N' give her wings - when she wants to fly
Then when you find yourself lyin' helpless in her arms
Ya know ya really love a woman
When you love a woman you tell her
that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that it's gonna last forever
So tell me have you ever really
- really really ever loved a woman?
To really love a woman
Let her hold you -
til ya know how she needs to be touched
You've gotta breathe her - really taste her
Til you can feel her in your blood
N' when you can see your unborn children in her eyes
Ya know ya really love a woman
When you love a woman
you tell her that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that you'll always be together
So tell me have you ever really -
really really ever loved a woman?
You got to give her some faith - hold her tight
A little tenderness - gotta treat her right
She will be there for you, takin' good care of you
Ya really gotta love your woman...
Then when you find yourself lyin' helpless in her arms
Ya know ya really love a woman
When you love a woman you tell her
that she's really wanted
When you love a woman you tell her that she's the one
Cuz she needs somebody to tell her
that ït's gonna last forever
So tell me have you ever really
- really really ever loved a woman?
Just tell me have you ever really,
really, really, ever loved a woman?
Just tell me have you ever really,
really, really, ever loved a woman?
duminică, 16 octombrie 2011
Daca vrei.....(Teodor Mazilu)

Daca vrei s-ajungi in bratele mele
Suie-te pe cel mai inalt varf de munte,
In Kilimandjaro!
N-ai sa ma vezi pe mine la inceput,
Eu am sa fiu ascuns in stanci si spaime.
Increde-te-n abisul care ti se-ntinde!
Crede-n stancile care te vor ucide!
Arunca-te!
Lasa-te zdrobita!
Fara sa intrebi nimic,
Fara sa speri nimic.
Si atunci,
Prabusita,
Din cel mai inalt varf de munte,
Din Kilimandjaro,
Te vei trezi zambind in bratele mele..
|
vineri, 16 septembrie 2011
Happy Birthday To You,Katie Melua !
Un cantec de "noapte buna!",generator de vise frumoase pentru ca maine sa incepem ziua mai fericiti.Katie Melua are o voce tocmai potrivita pentru asa ceva.Ascultati:
If you're a cowboy I would trail you,
If you're a piece of wood I'd nail you to the floor.
If you're a sailboat I would sail you to the shore.
If you're a river I would swim you,
If you're a house I would live in you all my days.
If you're a preacher I'd begin to change my ways.
Sometimes I believe in fate,
But the chances we create,
Always seem to ring more true.
You took a chance on loving me,
I took a chance on loving you.
If I was in jail I know you'd spring me
If I was a telephone you'd ring me all day long
If was in pain I know you'd sing me soothing songs.
Sometimes I believe in fate,
But the chances we create,
Always seem to ring more true.
You took a chance on loving me,
I took a chance on loving you.
If I was hungry you would feed me
If I was in darkness you would lead me to the light
If I was a book I know you'd read me every night
If you're a cowboy I would trail you,
If you're a piece of wood I'd nail you to the floor.
If you're a sailboat I would sail you to the shore.
If you're a sailboat I would sail you to the shore
If you're a cowboy I would trail you,
If you're a piece of wood I'd nail you to the floor.
If you're a sailboat I would sail you to the shore.
If you're a river I would swim you,
If you're a house I would live in you all my days.
If you're a preacher I'd begin to change my ways.
Sometimes I believe in fate,
But the chances we create,
Always seem to ring more true.
You took a chance on loving me,
I took a chance on loving you.
If I was in jail I know you'd spring me
If I was a telephone you'd ring me all day long
If was in pain I know you'd sing me soothing songs.
Sometimes I believe in fate,
But the chances we create,
Always seem to ring more true.
You took a chance on loving me,
I took a chance on loving you.
If I was hungry you would feed me
If I was in darkness you would lead me to the light
If I was a book I know you'd read me every night
If you're a cowboy I would trail you,
If you're a piece of wood I'd nail you to the floor.
If you're a sailboat I would sail you to the shore.
If you're a sailboat I would sail you to the shore
sâmbătă, 26 martie 2011
Puterea cuvintelor
Nothing is above me
I'm shining like a candle in the dark
When you tell me that you love me
I'm shining like a candle in the dark
When you tell me that you love me
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








